List of Specific Secondary Schools to recruit teachers in Kenya 2019

1123

Here is a list of specific secondary schools to recruit teachers in Kenya for the month of August 2019:

RECRUITMENT ADDITIONAL TEACHERS AUGUST 2019 (4000)

CENTRAL REGION

THIKA WEST SUB COUNTY

S/No School Subject Number
1 Karibaribi Mixed Chem/Phy 1
2 Broad Way Mixed Chem/Maths 1
3 Thika Garrison Bio/Agric 1
Total     3
THIKA EAST SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Gatuanyaga Mixed Sec Bio/Agric 1
2 Munyu Girls Hsc….. 1
3 Magogoni Eng/Lit 1
Total     3
KIAMBU SUB COUNTY    
Sn/No School Subject Number
1 St.Josephs Riabai Bst/Maths 1
2 Kanunga Bio/Chem 1
3 Kiambu Township phy/Maths 1
4 Hgm Tinganga Maths/Bio 1
5 kihara sec Maths/Phy 1
6 Kiambu high Music 1
Total     6
JUJA SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Juja Sec Bio/Chem 1
2 Juja Farm Sec Phy/Chem 1
Total     2
RUIRU SUB COUNTY    
S/No School Subject Number 4
1 Githurai Mixed Sec Bst/Maths 1
2 Kwihota sec Chem/Bio 1
3 Spinners Boys Bio/Agric 1
Total     3


 

1

 

KABETE SUB COUNTY

S/No School Subject Number
1 Mary Leakey GIRLS Bio/Chem 1
2 Ack Gikuni Bio/Chem 1
3 Kibichiku day Agric/Bio 1
4 Ack Nyathuna Bio/Chem 1
Total     4
GATUNDU SOUTH SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kamutua Agric/Bio 1
2 Icaciri sec Maths/Bst 1
3 Pcea Raburi Phy/Maths 1
4 Kagio Sec.[Gatundu] Agric/Bio 1
5 Gatitu high day Chem/PHY 1
6 Ngenda day Bst/Maths 1
7 Kahuguini Bst/Maths 1
8 Wamwangi Chem/Bio 1
9 Muthurumbi Day Agric/Bio 1
10 Gathiru mixed DAY phy/Chem 1
11 Githuya day Agric/Bio 1
12 Ndundu Sec Maths/Bst 1
13 Gikure Sec Eng/Lit 1
14 Handege Eng/Lit 1
15 Kiamwangi day Eng/Lit 1
Total     15
     
GITHUNGURI SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Gikang’a Kagece day Phy/Maths 1
2 Nyaga day Phy/Maths 1
3 Pcea Mitahato sec Chem/Phy 1
4 Komothai Boys Chem/Phy 1
5 Kiambururu Sec Maths/Phy 1
6 Komothai Girls Bio/Chem 1
7 Gitwe Girls Chem/Chem 1
8 Kiairia day Maths/Chem 1
9 Kiawaira day Bst/Maths 1
10 Kamondo Eng/Lit 1
11 Pcea Matuguta Eng/CRE 1
Total     11
KIAMBAA SUB COUNTY    
S/No School Subject Number


 

2

 

1 Gachie day Chem/Maths 1
2 Muongoiya Bst/Maths 1
3 Kiambaa Mixed Phy/Maths 1
4 Kihara Sec Agric/Bio 1
5 Muthurwa Girls sec Maths/Phy 1
TOTAL     5
GATUNDU NORTH SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Ndekei mixed day Bio/Agric 1
2 Ngethu Day Sec Bio/Agric 1
3 Mariaini day Agric/Bio 1
4 Kiangunu Sec Maths/Chem 1
5 St.Joseph Worker-Mangu Chem/Bio 1
6 Kaibere day Chem/bio 1
7 Mitero Sec Bio/Agric 1
8 Kiriko Mixed Maths/Phy 1
9 HR Kamwangi Agric/Bio 1
10 Kanjuku sec Chem/Geo 1
11 Mataara Sec Hist/Kisw 1
12 Mutuma Sec Hist/Bst 1
Total     12
KIKUYU SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Fr. Kevin Kelly Maths/Phy 1
2 karai day Bio/Agric 1
3 Mama ngina Senior Bio/Agric 1
4 Mai-A-Ihii Mixed Day Maths/Phy 1
5 Nderi day Bio/Chem 1
6 Kikuyu Day Art/Design 1
Total     6
LARI SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kingatua sec Bio/Agric 1
2 Gitithia Mixed Sec Maths/Chem, Eng/Lit 2
3 Ragia Forest Chem/Bio 1
4 Utugi day Chem/Maths 1
5 Kagaa mixed day Chem/Bio 1
6 Kimende Sec Agric/Bio 1
7 Escarpment Maths/Bst 1
8 Mbau- Ini Maths/Chem 1
9 Nyamweru Sec Maths/Chem 1
10 St.Augustine Nyanduma Phy/Maths 1

 

 

3

 

11 Bathi Maths/Phy 1
12 Kamahindu Sec Eng/Lit 1
13 Kirenga Boys Eng/Lit 1
14 Kambaa Girls Bst/Hist 1
15 Kamuchege Sec Hist/CRE 1
Total     16
LIMURU SUB COUNTY    
   
S/No School Subject Number
1 Nguirubi day Maths/Phy 1
2 Ngarariga Sec Comp… 1
3 Ngecha Girls Bio/Agric 1
4 Gatuura sec Eng/Lit 1
5 Muna Girls Eng/Lit 1
6 Kamirithu Eng/Lit 1
7 Makutano sec Eng/Lit 1
Total     7
  NYANDARUA COUNTY    
NYANDARUA CENTRAL SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kiganjo mixed day Phy/Chem 1
2 Mihuti Bio/Chem 1
3 Passenga Agric/Bio 1
4 Kieni day sec Phy/Chem 1
5 Kaimabaga day Chem/Bio 1
6 Munyeki Maths/Phy 1
7 Huruma Sec Phy/Maths 1
Total     7
KINANGOP SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kriahu mixed day Maths/Chem 1
2 Githinji Maths/Bst 1
3 Kageraini Mixed Chem/Maths 1
4 Ndothua mixed day Bst/Maths 1
5 Nyakio day Bio/Agric 1
6 Mucibau Chem/Bio 1
7 Muthomi day Agric/Bio 1
8 Ragia Sec Maths/Chem 1
9 Sasumua Bio/Chem 1
10 St.Christophers [Kinale] Maths/Chem 1
11 Koinange Mixed Bio/Chem 1
12 Mt.kinangop Girls Comp 1

 

 

4

 

13 Kamunyaka Sec Eng/Lit 1
14 Njabini Mixed Eng/Lit 1
15 Heni Sec Eng/Lit 1
Total     15
NYANDARUA NORTH SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kagondo Phy/Maths 1
2 Kihara Sec Maths/Chem 1
3 Lake Olbolossa Maths/Chem 1
4 Kahuho mixed sec Chem/Bio 1
5 Mukoe Sec Maths/Bst 1
6 Baari sec Chem/Bio 1
7 Ngai-Ndeithia Sec Agric/Bio 1
8 Kirera day sec Maths/Chem 1
9 Wangui Maths/Bst 1
10 Subuku Sec Agric/Bio 1
11 Murichu Sec Agric/Geo 1
12 Mbuyu day Maths/Phy 1
13 Raichiri day sec Geo/Maths 1
14 Simbara sec Eng/Lit 1
15 Githunguchu Mixed Eng/Lit 1
Total     15
NYANDARUA SOUTH SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kitogo Sec Bio/Chem 1
2 Nandarasi Sec Bst/Maths 1
3 Muruaki sec Bio/Chem 1
4 Kimuri Bio/Agric 1
5 Gathara Bio/Chem 1
6 Kiambariki Bio/Agric 1
7 Magomano Girls ENG/LIT 1
8 Karima girls ENG/LIT 1
9 Rugongo mixed Eng/Lit 1
10 Kihumbu Kisw/CRE 1
11 Aberdare Ranges Kisw/CRE 1
12 Murungaru day Bst/Geo 1
Total     12
     
NYANDARUA WEST SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Oljororok day sec Maths/Bst 1

 

 

5

 

2 Weru Sec Bio/Agric 1
3 Gathanji sec Bio/Maths 1
4 Uhuru Bio/Agric 1
5 Ngano Sec Maths/Chem 1
6 Kabati day Geo/Maths 1
Total     6
MIRANGINE SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Tumaini Sec Maths/Phy 1
2 Gituamba day Chem/Maths 1
3 Rutara Maths/Phy 1
4 Githima Sec Bio/Chem 1
5 Kanjuiri Sec Maths/Chem 1
6 Ngorika Sec Maths/Bst 1
7 Nyakiambi girls Comp/Maths 1
Total     7
KIPIPIRI SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Malewa Agric/Bio 1
2 Mikeu Bst/Maths 1
3 Kirima Maths/Bst 1
4 Geta Sec Maths/Bio 1
5 Mahindu Sec Bio/Geo 1
6 Wanjeri Maths/Bst 1
7 Jura Maths/Phy 1
8 Gatondo Maths/Phy 1
9 Lereshwa mixed day Bio/Chem 1
10 Marimu Sec Chem/Bio, Maths/Bst 2
11 Turasha Sec Bio/Chem 1
12 Wanjohi Girls Phy/Maths 1
13 Mawingo [Kipipiri] Eng/Lit 1
14 Githioro Sec Agric/Bio 1
15 Kiambogo Eng/Lit 1
Total     16
KIRINYAGA COUNTY    
KIRINYAGA EAST SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kavote Maths/Bst 1
2 Gaciongo mixed day Phy/Maths 1
3 Kiamwathi mixed day Phy/Maths 1

 

 

6

 

4 Kianyambo mixed day Phy/Chem 1
  Our Lady Of Consolata    
5 Rukenya Mixed Agric/Bio 1
6 Rwambiti Mixed Maths/Phy 1
7 Ngariama mixed day comp…. 1
8 Ngungu mixed day Phy/Maths 1
9 St.Magdalene githage day Bst/Maths 1
10 Kianyaga sec Comp… 1
11 Gatungururu day Chem/Maths 1
12 Kiamutugu Sec Phy/Chem 1
13 Mugumo girls Phy/Maths 1
14 Gacatha Sc Eng/Lit 1
15 Kiamiciri Sec Eng/Lit 1
16 Mucagara day Eng/Lit 1
Total     16
KIRINYAGA CENTRAL SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Gatwe Chem/Agric 1
2 St.James Kiaritha Maths/Bst 1
3 Mutira girls Bio/Chem 1
4 Karaini Sec Bio/Agric 1
5 Mutitu Boys Bio/Agric 1
6 Kiamuruga day Eng/Lit 1
7 Njega boys Eng/Lit 1
8 Kiamaina day Eng/Lit 1
Total     8
KIRINYAGA WEST SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kinyakiiru Day Maths/Chem 1
2 Kiandangae day Chem/Maths 1
3 St.Mary’S Kiaragana Mixed Day Maths/Chem 1
4 Kiine mixed day Maths/Geo 1
5 Baricho high sch Maths/Phy 1
6 Mukangu sec Agric/Bio 1
7 Ngugu-Ini Sec Eng/Lit 1
8 St.Philips Baricho Sec Eng/Lit 1
Total     8
MWEA WEST SUB COUNTY    
Sn/No School Subject NUMBER
1 St.Mary’S Mwea Girls Geo/Maths 1

 

 

7

 

2 Kiandegwa Sec Chem/Bio 1
3 Ngothi Sec Bio/Agric 1
4 Ikurungu Sec Bio/Agric 1
5 Mukou day Agric/Bio 1
6 Kanjinji Sec Eng/Lit 1
7 Kangure Sec Eng/Lit 1
  Total   7
MWEA EAST SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Nyangati Sec Phy/Chem 1
2 Mathangauta Sec Maths/Geo 1
3 Gathigiriri Sec Maths/Phy 1
4 Kiorugari sec Chem/Maths 1
5 Mugambaciura day Phy/Maths 1
6 Tebere Sec Chem/Maths 1
7 Togonye Se Bio/Agric 1
8 St.Mary Kiumbu Agric/Bio 1
9 Kiamanyeki Sec Bio/Chem 1
10 Urumandi Sec Maths/Chem 1
11 Kiarukungu day Phy/Maths 1
Total     11
MURANG’A COUNTY    
MURANGA SOUTH SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Sabasaba Mixed Sec Comp… 1
2 Thaara Sec Maths/Phy 1
3 Kagaa day Maths/phy 1
4 Nginda Mixed Agric/Bio 1
5 Gathera day Bio/Maths 1
6 Maragua Ridge Maths/Phy 1
7 Peterkariuki day Bst/Maths 1
8 Itaaga mixed Day Maths/GEO 1
9 Kaharo Girls Eng/Lit 1
10 Mwangaza Eng/Lit 1
11 Ichagaki day Eng/CRE 1
Total     11
GATANGA SUB COUNTY    
Sn/No School Subject Number
1 Kiarutara day Phy/Chem 1
2 Jogoo Kimakia Chem/Phy 1
3 Karangi Sec Chem/Phy 1
4 Ndunyu chege day Maths/Chem 1

 

 

8

 

5 St.Marys Rwegetha Sec Eng/Lit 1
6 Ngelelya day Bio/Agric 1
7 St.TERESAS Bio/Agric 1
8 Ndakaini Sec Chem/Phy 1
9 Gakurari Mixed Day Maths/Chem 1
10 Ithangarari mixed sec Bio/Maths 1
11 Thungururu day Phy/Bio 1
12 Githambia Sec Eng/Lit 1
13 Kogro mixed Eng/Lit 1
14 Iembeni Sec Eng/Lit 1
Total     14
KAHURO SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kahithe Agric/Bio 1
2 Kagumo Sec Maths/Phy 1
3 Kahatia Sec Bio/Chem 1
4 Kiumba mixed day Agric/Bio 1
5 Gitura day Maths/Phy 1
6 Kaganda day Bio/Chem 1
7 Koimbi Mixed day Bst/Maths 1
8 Murarandia Sec Eng/Lit 1
9 Kamaguta sec Maths/Phy 1
10 Weithaga Mixed Agric/Bio 1
11 Gitweku Girls Bio/Chem 1
12 Yamugwe sec Agric/Bio 1
13 Dr.Gitau MATHARITE Eng/LIT 1
14 Mugoiri Girls Maths/Phy 1
15 Weithaga Boys ENG/Lit-(2) 2
16 Kiboi Mixed Eng/Lit 1
Total     17
MURANGA EAST SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Gaturi Girls Maths/Bio, Phy/Chem 2
  Murang’A For The    
2 Hearing Impaired Phy/Maths 1
3 Kigongo sec Maths/Bst 1
4 Mirira Sec Eng/Lit 1
Total     5

 

 

 

MATHIOYA SUB COUNTY


 

9

 

S/No School Subject Number
1 Gitugi girls Maths/Bst 1
2 Kihuro day Maths/Bio 1
3 St philips Gikindu Maths/Chem 1
4 Kiambuthia sec Bst/Comp 1
5 Wahundura Mixed Chem/Maths 1
6 Gitongu sec Comp… 1
7 Kiiru Bio/Chem 1
8 Gitugi Mixed Bio/Agric 1
Total     8
KANGEMA SUN COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Nyakahura day Agric/BIO 1
2 Ihiga Sec Phy/Maths 1
3 Kihoya Sec Phy/Maths 1
4 Dr.kiano girls Phy/Chem 1
5 Njora sec Bio/Chem 1
Total     5
KIGUMO SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Matu Sec Bio/Agric 1
2 Ikumbi Bio/Chem 1
3 Njiiri Sec Phy/Chem,Eng/Lit 2
4 Mwarano Maths/Chem 1
5 Ndugamano Sec Maths/Phy 1
6 Mariira Sec Maths/Chem 1
7 Turuturu Sec Bio/Chem 1
8 St.Paul Kamukabi Sec Maths/Chem 1
9 Kigumo Bendera High Maths/Chem, Agric/Bio 2
10 Karega Sec Comp… 1
11 Kigumo Girls Phy/Chem 1
12 Githembe Day sec Bio/Agric 1
13 Nguku Sec Maths/Chem 1
14 Mugomoini Maths/PHY 1
15 Mumbu Sec Eng/Lit 1
16 Wamahiga Sec Eng/Lit,Maths/Phy 2
Total     19
KANDARA SUB COUNTY    
S/No School Subject Number


 

10

 

1 Gatitu Chem/Phy 1
2 Gichagi-Ini Maths/Bst 1
3 Githunguri Girls Phy/Maths 1
4 Karigu-Ini Sec Bio/Agric 1
5 Kibage Sec Bio/Chem 1
6 Kirunguru Sec Agric/Bio 1
7 Mugecha Sec Eng/Lit 1
8 Gaichanjiru sec Bio/Chem 1
9 Mutitu Sec Maths/Phy 1
10 Naaro High Maths/Chem 1
11 Ruchu Girls Agric/Bio 1
12 Gakui sec Bio/Agric 1
13 Kianyingi sec Hsci…. 1
14 Ng’araria Girls Eng/Lit 1
15 Kiranga Sec music/… 1
16 St.Peters Kandara Eng/Lit 1
Total     16
  NYERI COUNTY    
NYERI CENTRAL SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kihatha Sec Maths/Phy 1
2 Riamukurwe Sec Geo/Bst 1
3 St.Peters Thunguma Kisw/Hist 1
4 Kagumo high Fine Arts 1
Total     4
TETU SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kiriti Bio/Chem 1
2 Kigwandi Sec Chem/Phy 1
3 Kaiguri Bio/Chem 1
4 Kanjora day Eng/Lit 1
Total     4
MUKURWEINI SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Giathugu day Maths/Bst 1
2 Thangathi day Agric/Chem 1
3 Karaba day sec Maths/Phy 1
4 St.JOHN Thunguri orthod Maths/Phy 1
5 Karundu day Maths/phy 1
6 Wamutitu sec Maths/Phy 1

 

 

11

 

7 Mukurweini boys Maths/Geo 1
8 St..Bonaventure kaheti boys Phy/Chem 1
Total     8
MATHIRA WEST SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kanyama mixed day Bio/Maths 1
2 General China Bst/Maths 1
3 Kabiruini girls Chem/Bio 1
4 Maganjo Eng/Lit 1
Total     4
MATHIRA EAST SUB COUNTY    
Sn/No School Subject Number
1 Ihwagi Day Phy/Maths 1
2 Muthea day sec Agric/Bio 1
3 Gikumbo Maths/Chem 1
4 Kagocho sec Maths/Bst 1
5 Kiamabra day Eng/Hist 1
Total     5
KIENI EAST SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Mureru day Chem/Phy 1
2 St.joseph Allamano day Maths/Phy 1
3 Gakawa sec Agric/Bio 1
Total     3
KIENI WEST SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Charity Eng/Lit 1
2 St.Thomas Sec Chem/Bio 1
3 Kimuri Sec Chem/Phy 1
4 Endarasha Boys French 1
Total     4
NYERI SOUTH SUB COUNTY    
S/No School Subject Number
1 Kihome day Maths/Bst 1
2 Witima day Maths/Phy 1
3 St.Maria Gorretti Ruruguti Chem/Maths 1

 

 

12

 

4 Gakuyu- mahiga Agric/Chem 1
5 Irindi sec Maths/Phy, Maths/Chem 2
6 Mucharage day sec Bst/Geo 1
7 Kairuthi day sec Agric/Bio 1
8 St.Gregory Karima Day Sch Kisw/CRE 1
9 Gitundu day Hist/CRE 1
10 Munyange day sec Maths/Chem 1
11 Kagonye sec Geo/CRE 1
12 Birithia girls Comp… 1
Total     13
  COAST REGION    
  KWALE COUNTY    
  MSAMBWENI SUB-COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Juhudi Maths/Chem 1
2 Kiranga Maths/Phy 1
3 Ukunda Eng/Lit 1
4 Kigwende Bio/Agric 1
5 Babla Diani French/… 1
  TOTAL   5
  KINANGO SUB-COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Salim Mvurya Bst/Agric 1
2 Nzovuni Sec Eng/Lit 1
3 Vugurungani Sec Chem/Phy 1
4 Bofu Sec IRE/Hist 1
5 Kinagoni Sec Kisw/Hist 1
6 Ndavaya Sec Maths/Phy 1
7 Kinango Sec Kisw/Geo 1
8 Samburu Sec Agric/Bio 1
9 Taru Sec Eng/Lit 1
10 Mwavumbo Sec Bio/Agric 1
  TOTAL   10
  MATUGA SUB-COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mbuguni Sec Chem/Maths 1
2 Mwamgunga Sec Bio/Agric 1
3 Rose Mwakere Bio/Agric 1
4 Kiteje Sec Bst/Geo 1
5 Tumaini Sec Geo/CRE, Phy/Maths 2
6 Kayatiwi Sec Arabic/… , 1

 

 

13

 

7 Kombani Sec Chem/Maths 1
8 Ambi Mwakere Bio/Agric 1
9 Mwaluphamba Bio/Agric 1
10 Kwale Girls Agric/Bio , Maths/Bst 2
11 Ngombeni Arabic/… 1
12 Mbegani Maths/Phy 1
13 Mtsamviani Sec Chem/Maths 1
14 Stephen Kanja Maths/Phy 1
  TOTAL   16
  LUNGALUNGA SUB-COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Juma Boy Sec Kisw/Hist 1
2 Magombani Sec Chem/Bio 1
3 Makwenyeni Sec Kisw/IRE 1
4 Majoreni Sec Maths/Bst 1
5 Shimoni Sec Maths/Phy 1
6 Lungalunga Sec Maths/Bio 1
7 Kikoneni Sec Eng/Lit 1
8 Mwananyamala Sec Agric/Bio 1
9 Perani Sec Eng/Lit 1
10 Gugu Phys/Maths 1
11 Ngozi Girls B.St/Geo 1
  TOTAL   11
  KIKONENI SUB-COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Tswaka Sec Hist/IRE 1
  TOTAL   1
       
  KILIFI COUNTY    
  MAGARINI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Majenjeni Sec Agric/Bio 1
2 Marereni sec Eng/Lit , Hist/kisw 2
3 Mjanaheri Sec Bst/Maths 1
4 Ngomeni Hist/Kisw,Eng/Lit 2
5 Ramada Hist/CRE 1
6 Shujaa Mekatilili Chem/Bio 1
7 Burangi Sec Chem/Bio 1
8 Fundi-Issa Sec Eng/Lit 1

 

 

14

 

9 Galana Girls Chem/Bio 1
10 Kaembeni Geo/Bst 1
11 Mapimo Girls Bst/Hist 1
12 Shomela Sec Bio/Chem 1
13 Baricho Sec Chem/Bio 1
14 Dagamra Sec Maths/Chem 1
15 Wakala Girls Maths/Chem 1
16 Garashi Sec Maths/Chem 1
  TOTAL   18
       
  KALOLENI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St John Girls Comp/… 1
2 Chanagande Sec Maths/Chem , Hist/CRE 2
3 Moi Kadzonzo Bio/Chem, IRE/Arabic 2
4 Mwijo Sec Kisw/CRE 1
5 Mwareni Sec Geo/Bst, Kisw/CRE 2
6 Kinarani Sec Geo/Bst 1
7 Kizurini Sec Eng/Lit 1
8 St Georges Boys Agric/Bio 1
9 Ngala Memorial Bio/Agric 1
10 Tsangatsini Agric/Bio 1
11 Mnazi Mwenga Maths/Bst 1
12 Kirumbi Girls Maths/Phy 1
13 Miyani Hist/CRE 1
14 Migundini Sec Maths/Phy 1
15 Tsagwa Sec Kisw/Geo 1
16 Kinani Sec Bio/Agric 1
17 Shangia Sec CRE/Kisw 1
18 Makomboani Sec Maths /Phy 1
  TOTAL   21
       
  KILIFI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Majaoni Kisw/Hist 1
2 Roka Eng/Lit 1
3 St Teresas Bio/Agric, Eng/Lit 2
4 Shariani Maths/Bst, Eng/Germ 2
5 Dindiri Eng/Lit 1
6 Fumbini Eng/Lit 1
7 St Thomas CRE/Hist 1
8 Dzitsoni IRE/… 1

 

 

15

 

9 Vipingo Sec Eng/Lit 1
10 LutsanganiBoys Phy/Chem 1
11 Mtomondoni Sec Kisw/GeoE 1
12 Bundacho Sec Agric/Bio 1
13 Mdzongoloni Maths/Phy 1
14 K.P Senior Maths/Chem 1
15 Katana Ngala Chem/Maths 1
16 Takaungu Sec Eng/Lit 1
17 Ngerenya Sec Maths/Phy 1
18 Mtepeni Sec Kisw/CRE 1
19 Msumarini Sec Phy/Maths 1
20 Marafiki Sec Kisw/Geo 1
21 Paul Harries CRE/Kisw 1
22 Kilifi Township Bio/Maths 1
  TOTAL   24
       
  MALINDI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Barani Sec Maths/Phy , Bio/Chem 2
2 Kibokoni Eng/Lit 1
3 ACK Canon Mweri Eng/Lit 1
4 Ngala Memorial Maths/Geo,Hsc/… 2
5 Gede Sec CRE/Geo , Maths/Bst 2
6 Mekatilili Memorial Bst/Geo 1
7 Muyeye Sec Chem/Bio, Hist/Kisw 2
8 Kakoneni Girls Eng/Lit 1
9 Kakuyuni Boys Maths/Phy 1
10 Jimba Gede Bst/Geo 1
11 Majivuni Hist/CRE,Bio/Chem 2
12 Madunguni Bio/Agric 1
13 Maziwani Hist/CRE 1
14 Bishop Baldacchini Eng/Lit 1
15 Bishop Kalu Eng/Lit 1
16 FB Tuva IRE/… 1
17 LangoBaya Eng/Lit 1
18 Jilore CRE/Bst, Maths/B.St 2
19 Mkondoni Phy/Maths 1
20 Sosobora Sec Bio/Chem 1
21 Sabaki Phy/Maths 1
  TOTAL   27
       
  RABAI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER


 

16

 

1 Mikomani Sec Maths/Phy, Agric/Bio 2
2 Ribe Boys Eng/Lit , Phy/Chem 2
3 Kasidi Sec Maths/Chem, Eng/Lit 2
4 Rabai Sec Maths/Phy,Eng/Lit 2
5 Kajiwe Sec Maths/Phy 1
6 Mwandondo Sec Eng/Lit 1
7 Canon Kuri Eng/Lit 1
8 Kambe Sec Bio/Chem 1
9 Mikahani Sec Maths/Bst 1
10 Bofu Sec Kisw/Hist 1
11 Kawala Sec Chem/Phy 1
12 Chiferi Sec Bio/Chem 1
13 Bwagamoyo Sec Kisw/Hist 1
14 Jimba Sec Kisw/Geo 1
  TOTAL   18
       
  GANZE SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ambassador Kithi Memorial Sec Maths/Bio 1
2 Ganze Girls IRE/… 1
3 Dungicha Sec Hist/Kisw 1
4 Mitangani Sec Hist/Kisw , Hist/Geo 2
5 Jaribuni Sec Bio/Agric,Phy/Maths 2
6 Vyambani Sec IRE/… 1
7 Bandari Sec Eng/Lit 1
8 Palekumi Sec Phy/Maths 1
9 Kachoroni Sec Bst/Maths 1
10 Sosoni Sec Bio/Agric 1
11 Petanguo Bio/Agric 1
12 Amason J. Kingi Hist/CRE 1
13 Shaka Sec Eng/Lit 1
  TOTAL   15
       
  TANA RIVER COUNTY    
  TANA NORTH SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Huruma Sec Eng/Lit 1
2 Singwaya Sec Chem/Bio 1
3 Hirimani Sec Maths/Bst 1
4 Madogo Sec Maths/CRE 1
  TOTAL   4

 

 

 

TANA DELTA SUB COUNTY


 

17

 

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kitere Sec Bio/Agric 1
2 Kipao Chem /Bio 1
3 Buyani Bst/Kisw 1
4 Oda Sec Bio/Maths 1
5 Mapunga Sec Geo/CRE 1
6 Hurara Sec Chem/Bio 1
7 Ngao H.Sci/……. 1
  TOTAL   7
       
  TANA RIVER SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Galore Model Sec Agric/Bio 1
2 Majengo Sec Kisw/Geo 1
3 Ndura Sec Hist/IRE 1
4 Waldena Bio/Agric 1
5 Maumau Girls Sec Bio/Agric 1
  TOTAL   5
       
       
  TAITA TAVETA COUNTY    
  TAITA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kajungunyi Sec Bio/Chem 1
2 Kitumbi High Agric/Geo 1
3 Paranga High Chem/Bio 1
4 Mbela Sec Geo/B. Stud 1
5 Mdundonyi Bio/Agric 1
6 Shimbo Sec Agric/Bio 1
  TOTAL   6
       
       
  MWATATE SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mwambonu Sec Phy/Maths 1
2 Mwanyambo Sec Bio/Agric 1
3 Mwatate Sec Agric/Bio 1
4 Mwafuga High Maths/Phy 1
5 Elija Mzae Sec Bio/Agric 1
6 Zare Sec Agric/Bio 1
7 Mwanga High Geo/B. St 1
8 Chawia Bio/Chem, Eng/Lit 2
9 Murray Sec Eng/Fren 1
10 Bura Bio/Chem 1

 

 

18

 

  TOTAL   11
       
       
  VOI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Marungu mixed Comp/… 1
2 Mbele Sec Bst/Geo 1
3 Marungu Girls GEO/CRE 1
4 Allan Mjomba Maths/Phy 1
5 John Mark Maths/Chem 1
6 David Kayanda Comp/… 1
  TOTAL   6
       
       
  TAVETA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Bishop Njenga Eng/Lit 1
2 Chala Sec Hist/Geo 1
3 Sowene Sec Eng/Lit 1
4 Njukini Sec Maths/Phy 1
5 Malukiloriti Bio/Chem 1
6 Mahandakini Maths/Bst 1
7 Mata Eng/Lit 1
8 Ngutini Sec Eng/Lit 1
9 Lumi Maths/Bst 1
  TOTAL   9
       
  MOMBASA COUNTY    
  MVITA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Star of The sea Arabic/IRE 1
2 Tudor Boys Arabic/IRE 1
3 Makande Girls Maths/Phy 1
  TOTAL   3
       
  KISAUNI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Frere Town Maths/Chem 1
2 Kashani Sec Bio/Agric 1
3 Concordia Sec Maths/Phy 1
4 Marimani Sec Maths/Bst 1
5 M.S.S.P.H Phy/Chem 1
  TOTAL   5


 

19

 

           
           
    CHANGAMWE SUB COUNTY    
  S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
  1 Kajembe Sec Chem/Maths 1
  2 Bomu Sec Maths/Phy 1
  3 Miritini Complex Maths/Phy 1
    TOTAL   3
         
           
    LIKONI SUB COUNTY    
  S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
  1 Shika Adabu Bst/Geo 1
  2 Mutongwe Sec Chem/Bio 1
  3 Mweza Maths/B.St 1
  4 Moi Forces Academy Phys/Chem 1
  5 Mrima Sec Maths/Bio 1
    TOTAL   5
    LAMU COUNTY    
       
    LAMU EAST SUB COUNTY    
  S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
  1 Patte Girls Eng/Lit, Maths/Phy 2
  2 Kizingitini Maths/Chem 1
  3 Kiunga Arabic/….., Maths/B.St 2
  4 Siyu Sec Geo/Kisw 1
    TOTAL   6
         
  S/NO LAMU WEST SUB COUNTY    
    SCHOOL SUBJECT NUMBER
  1 Hongwe Sec Kisw/CRE 1
  2 Witu Mjini Sec Arabic/IRE 1
  3 Coast Arid Sec Eng/Lit 1
  4 Kiongwe Sec Bst/Hist 1
  5 Mokowe Maths/Phy, Eng/Lit 2
  6 Majembeni Kisw/Hist, Maths/Phy 2
  7 Bahari IRE/…., Eng/Lit 2
  8 Shella Bright Girls Maths/Phy 1
    TOTAL   11
  EASTERN REGION    
  EMBU COUNTY    
  EMBU EAST SUBCOUNTY    
  SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER


 

20

 

1 St Marks Eno Sec Bio/Agric 1
2 Muragari Sec Bio/Agric 1
3 Kasafari Day Maths/Phy 1
4 NICA Muganjuki Day Bio/Agric 1
5 St Getrude Kinthithe Eng/Lit 1
6 St Barnabas Kathari Eng/Lit 1
7 SA Gikuuri Sec Agric/Bio 1
8 NICA Rukuriri Day Maths/phy 1
9 Mugui Sec Maths/Phy 1
10 Ack Kagaari Day Bio/Chem 1
11 St Marys Kigaa Mixed Phy/Maths 1
12 Kiangungi Eng/Lit 1
13 Macumo Day Phy/Maths 1
14 NICA Kanduri Sec Bio/Agric 1
15 St Catherine Nthagaiya Sec Maths/Phy 1
16 St John Fishers Mbuinjeru Maths/Phy 1
17 St John Kathunguri Hist/Kisw 1
18 Gichiche Sec Kisw/Hist 1
19 Kegonge Boys Eng/Lit 1
TOTAL     19
EMBU NORTH SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kenga Mixed Day Bio/Agric 1
2 St.Peters Kathakwa Eng/Lit 1
3 Divine Mercy Rugumu Kisw/Hist 1
4 DEB Kavutiri Day Chem/Bio 1
5 St.Peters Sec Kagumori Bio/Chem 1
6 Kianjokoma Phy/Maths 1
7 SA.Manyatta Mixed H/Scie/…. 1
8 St.Rita Ngunyumu Eng/Lit 1
9 Kirigi Day Eng/Lit 1
10 All Saints Kigari Day Hist/Kisw 1
11 St Alphonse Sec Maths/Geo 1
TOTAL     11
EMBU WEST SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Gatondo Sec Chem/Agric 1
2 Kimangaru Sec Kisw/Geo 1
3 St Paul Kevote Sec Bio/Maths 1
4 Gatunduri Mixed Agric/Bio 1
5 St.Christopher Mixed Day Maths/Phy 1
6 St Joseph SecMtetu Maths/Chem 1
7 St.Michael Kevote Maths/Chem 1
8 Kangaru Boys Phy/Chem 1
9 Kangaru Girls Bio/Chem 1

 

 

21

 

TOTAL     9
       
MBEERE NORTH SUBCOUNTY SUBJECTS NUMBER
1 St.Michael Kyenire Chem/Bio 1
2 The Arch Angel-Kanyueri Hist/CRE 1
3 Ngoce Maths/Chem 1
4 ACK Kamutu Kisw/CRE 1
5 Kiathambu Bio/Chem 1
6 Ciangera Maths/Bst 1
7 Kogari Chem/Bio 1
8 Kirie Bio/Agric 1
9 SA Michegethiu Maths/Geo 1
10 ACK Gitii Bio/Chem 1
TOTAL     10
MBEERE SOUTH SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kabuguri Sec Chem/Bio 1
2 St.Pauls Karura Agric/Bio 1
3 Kamunyange Sec Chem/Bio 1
4 Kiamuringa Maths/Chem 1
5 St.Lukes Kirima Sec Comp/….. 1
6 Wango Sec Agric/Bio 1
7 AIC Ndune Maths/Chem 1
8 Kanyonga sec Kisw/CRE 1
9 St.Joseph Iriamurai Bst/Geo 1
10 Mwanyani Sec Eng/Lit 1
11 Igumori Sec Eng/Lit 1
12 Stephen Kisilu Sec Maths/Geo 1
TOTAL     12
ISIOLO COUNTY    
GARBATULA SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Algani Girls Kisw/CRE 1
2 Garfasa Maths/Phy 1
TOTAL     2
ISIOLO SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Isiolo Boys Eng/Lit 1
2 Mwangaza Girls Maths/Phy 1
3 St Pauls Kiwanjani Bst/Maths 1
TOTAL     3

 

KITUI COUNTY

IKUTHA SUBCOUNTY


 

22

 

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ikutha Girls Phy/Chem, Maths/Geo 2
2 Kasaala sec Eng/Lit 1
3 William Dunne Muthue Maths/Chem 1
4 Simisi Sec Maths/Phy, Eng/Lit 2
5 Vutu Sec Bio/Agric 1
6 Ngwathe Sec Maths/Bst 1
7 CBM Timboni Maths/Phy 1
8 ABC Kimweli Eng/Lit 1
9 Mwangala Sec Kisw/Hist 1
10 Kanziko Sec Kisw/CRE 1
11 Ilengi Sec CRE/Geo 1
12 James Ndonyi Agric/Bio 1

 

TOTAL     14
KATULANI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kyambiti Bio/Chem 1
2 Yumbisya Sec Hist/Geo 1
3 Kathungi Kisw/CRE 1
4 Mavindini Sec Bio/Chem 1
5 Kwa Mukasa Maths/Phy 1
6 St Patrick Ithimani Sec Bio/Agric 1
7 Itoleka Girls Phy/Maths 1
TOTAL     7
KISASI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Katwala Mixed Bst/Geo 1
2 Kisasi Mixed Bst/Geo 1
3 Mosa Sec Bio/Agric 1
4 Ngiluni Sec Bio/Agric 1
5 Kitungati Bio/Agric 1
6 Mbitini Girls Agric/Bio 1
7 Kivuuni Mixed Maths/Phy 1
8 Ngangani Chem/Bio 1
TOTAL     8
KITUI CENTRAL SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Malili Mixed Kisw/CRE 1
2 Eng Ngilu Bst/Geo 1
3 Kamandio Mixed Maths/Phy 1
4 AIC Kamandio Girls Bio/Agric 1
5 Mutukya Eng/Lit 1
6 Ivaini Sec Bio/Agric 1
7 Mbusyani Eng/Lit 1
8 Kabaa Mixed Bio/Agric 1

 

 

23

 

9 Ithiani Mixed Eng/Lit 1
TOTAL     9
KITUI WEST SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kakeani Sec Maths/Phy 1
2 St.Augustine Kasakini Eng/Lit 1
3 Kasue Hist/CRE 1
4 Kivani Mixed Bst/Geo 1
5 Kangii Sec Maths/Chem 1
6 Katheka Boys Agric/Bio 1
7 St Peter Ngengekani Maths/Phy 1
8 Musengo Maths/Phy 1
9 St Mary Kavolo Hist/CRE 1
10 Mutonguni Boys Comp/…. 1
11 Ilako Mututa Maths/Bio 1
TOTAL     11
KYUSO SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kalwa Mixed Bst/Geo 1
2 Twimyua Sec Maths/Bst 1
3 Tulanduli Maths/Phy 1
4 Mivukoni Sec Maths/Bst 1
5 Ngomeni Hist/CRE 1
6 Matooni Sec Maths/Phy 1
TOTAL     6
LOWER YATTA SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Lower Yatta Girls Phy/Maths, Agric/Bio 2
2 Nyanyaa Mixed Kisw/Hist 1
3 Kanyangi Girls Agric/Bio 1
4 Mwakini Sec Chem/Bio 1
5 Kawongo Sec Eng/Lit 1
6 St Lukes Yatta Hist/CRE 1
7 Ack St James Matulani Phy/Maths 1
8 Kavumbuni Maths/Phy 1
9 Kwa Kilui Mixed Bio/Agric 1
10 Iliani Sec Maths/Chem 1
11 Matu Bio/Chem 1
TOTAL     12
MATINYANI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St John Kwa Mulungu Bio/Chem 1
2 Kalimani Sec Maths/Chem 1
3 Mutulu Phy/Chem 1
4 Kyaani Girls Comp/.. 1


 

24

 

5 Kithumula Sec Bst/Geo 1
6 St Michael Kavumbu Bst/Geo 1
7 St Patrick Kalindilo Chem/Bio 1
8 St Benedicts Kwa Mutonga Chem/Maths 1
TOTAL     8
MIGWANI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Itoloni Girls Comp/.., Bst/Geo 2
2 ABC Kalumbiu Bst/Geo 1
3 Kasanga DEB Maths/Chem 1
4 Nzauni Sec Bst/Maths 1
5 Kitumbi Mixed Agric/Bio 1
6 Migwani Maths/Phy 1
7 AIC Nzeleluni Maths/Phy 1
8 Kayuuni Sec Bio/Agric 1
9 Itoloni Mixed Eng/Lit 1
TOTAL     10
       
MUMONI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Precious Blood-Nthangani Bio/Agric 1
2 Tharaka Girls Bio/Chem 1
3 Kaundu Sec Agric/Bio 1
4 Gankanga Kisw/Hist 1
5 Nguuku Hist/CRE 1
6 Tyaa Kamuthale Eng/Lit 1
7 Ngaani Mixed Bio/Agric 1
8 Kambusu Sec Eng/Lit 1
TOTAL     8
MUTITO SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Endau Sec Hist/Kisw, Bio/Chem 2
2 Kikuu Sec Bst/Geo 1
3 Hon Muluvi Girls Bio/Agric 1
4 Uwu Maths/Chem 1
5 St Ignatius Bio/Agric 1
6 PCEA Ngungi Bio/Agric 1
7 Manyoeni Agric/Bio 1
8 St Mathas Kwa Tundu Eng/Lit 1
9 St Joseph Mutito Boys Phy/Chem 1
TOTAL     10
MUTOMO SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St.Josephs Kiimani Maths/Phy 1
2 Kyaango Maths/Phy 1


 

25

 

3 St Loise Mathima Bio/Agric 1
4 St Patrick Phy/Maths 1
5 St Mulumba Nduluni Maths/Phy 1
6 Kibwea CRE/Hist 1
7 Kaliani Bio/Agric 1
8 Mwalimu Mutua -Maiyuku Agric/Bio 1
9 Nzoani Bio/Agric 1
10 Muamba Sec Kisw/Hist 1
11 Voo Chem/Bio 1
12 Kenze Maths/Bst 1
13 Kiangwa Sec Maths/Bst 1
TOTAL     13
MWINGI CENTRAL SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kiio Maths/Bio 1
2 Precious Blood-Tyaa Bst/CRE 1
3 Kiio Bst/Geo 1
4 Itendeu Sec Chem/Bio 1
5 Thitha Bio/Chem 1
6 Kanzui Bst/Geo 1
7 Kaela Mixed Maths/Bst 1
8 Kiomo Sec Bio/Chem 1
9 Kaviu Sec Chem/Maths 1
10 Kyanika Sec Bio/Chem 1
11 Itongoloni Bio/Agric 1
12 Kaunguni Mixed Maths/Phy 1
13 Kyulungwa Sec Agric/Bio 1
14 Mukuthu Eng/Lit 1
TOTAL     14
MWINGI EAST SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Wingemi Sec Hist/CRE 1
2 Kavindu Sec Maths/Phy 1
3 Nguni Sec Phy/Maths 1
4 Ngaani Bio/Agric 1
5 Kavindu Maths/Phy 1
6 Yatwa Kisw/CRE 1
7 AIC Mwasuma Eng/Lit 1
8 Mulinde Eng/Lit 1
9 Lundi Eng/Lit 1
10 St Michael Ngungi Geo/Maths 1
11 Ngiluni Mbuvu Maths/Chem 1
12 Nyaani Sec Maths/Phy 1
13 Ngieni Mixed Geo/Agric 1
TOTAL     13


 

26

 

NZAMBANI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kaluva Bst/Geo, Maths/Phy 2
2 Chuluni Girls Maths/Bst 1
3 Thua Sec Phy/Maths 1
4 Katumbu Mixed Maths/Geo 1
5 Kavia Kisw/CRE 1
6 Kivutini Maths/Chem 1
7 Kyanika Sec Bio/Chem 1
TOTAL     8
       
TSEIKURU SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Tseikuru Sec Agric/Bio 1
2 Kaningo Bst/Geo 1
3 Katumbi Mixed Bst/Geo 1
TOTAL     3
MACHAKOS COUNTY    
ATHI RIVER SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ngalalya Sec Kisw/CRE 1
2 Muthwani Sec Bio/Agric 1
3 Kinanie CRE/Kisw 1
4 Kyumbi Maths/Phy 1
TOTAL     4
KANGUNDO SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Francis Misyani Sec French/… 1
2 ABC Kathithyamaa Bio/Agric 1
3 St Martin Kitwii Maths/Phy 1
4 Kathaana Sec Kisw/Hist 1
5 Kawauni Chem/Maths 1
6 Kamanzi ABC Maths/Bio 1
7 AIC Kikambuani Phy/Maths 1
8 St Mary Mukunike Maths/Chem 1
9 Kawethei Girls Agric/Bio, Geo/Kisw 2
10 Mulingana Sec Bio/Agric 1
TOTAL     11
KATHIANI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Rev Kitonyi Memorial Sch Bio/Agric 1
2 Abc Kwangengi Eng/Lit 1
3 General Mulinge High Bio/Agric, Hist/CRE 2
4 Ngiini Eng/Lit 1


 

27

 

5 St Martin Kithunguini Kisw/CRE 1
6 Kaewa Maths/Phy 1
7 Kinyau Sec Bio/Agric 1
8 Ngoleni Sec Bio/Agric 1
9 Miumbuni Sec Bio/Agric 1
10 Mbuuni Sec Eng/Lit 1
11 Kitie High Eng/Lit 1
12 Kathiani Boys H/sci/…, 1
13 Mitaboni Girls High Maths/Bst 1
14 Kathiani Girls Maths/Phy 1
15 St Francis Of Asis Kikombi Eng/Lit 1
TOTAL     16
MACHAKOS/KALAMA SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kyandili Mixed Day Maths/Phy 1
2 Keaa Abc Sec Maths/Chem 1
3 Kyanguli Sec Eng/Lit, Maths/Chem 2
4 Mulaani Sec Bio/Agric 1
5 Kasinga Maths/Phy 1
6 Kyanda Sec Agric/Bio 1
7 Machakos Girls Agric/Bio, Bio/Chem 2
8 Kamuthange Sec Eng/Lit 1
9 Ngomeni Agric/Bio 1
10 Machakos Baptist Kisw/CRE 1
11 Kyanzasu Kisw/CRE 1
12 Kitulu Bio/Agric 1
13 Katelembo Sec Eng/Lit 1
14 Mutuyu Hist/Geo 1
15 St Patrick Metuma Maths/Chem, Eng/Lit 2
16 Vota Sec Phy/Maths 1
17 Kiatuni Sec Eng/Lit 1
18 Kwathanze Eng/Bst 1
19 Kyangala Girls Maths/Chem 1
20 AIC Ngelani Mixed Eng/Lit, Maths/Chem 2
21 Mbuani Sec Agric/Bio, Chem/Maths 2
22 Mbukuni Sec Phy/Chem 1
23 Mua Hills Girls Eng/Lit 1
24 AIC Kiima Kimwe Bst/Maths 1
TOTAL     29
MASINGA SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Masinga Girls Chem/Maths, Eng/Lit 2
2 St Michael Maths/Phy, Bio/Chem 2
3 Mathauta Sec Comp/… 1


 

28

 

4 Musingiini Sec Kisw/CRE 1
5 Kitangani Sec Bio/Agric 1
6 Isyukoni Bio/Agric 1
7 Kwa Wanzilu Hist/Kisw 1
8 Mukusu Sec Eng/Lit 1
9 Kaewa Sec Kisw/CRE 1
10 Milaani Sec Eng/Lit 1
11 Nzukini Bio/Chem 1
12 Iiani Eng/Lit 1
13 Murifarm Phy/Maths 1
14 Kathukini Eng/Lit 1
15 Ekalakala Sec Chem/Phy 1
16 Kivaa Eng/Lit 1
17 Thatha Geo/Bst 1
18 Muthembwa Sec Maths/Chem 1
19 Kathui Phy/Maths 1
TOTAL     21
MATUNGULU SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kyamulendu Eng/Lit 1
2 Kyaume Sec Maths/phy 1
3 Kyeleni Maths/Phy, Bio/Agric 2
4 Katwanyaa Maths/Chem, Eng/Lit 2
5 ABC Kambusu Sec Bio/Agric 1
6 Matheini SA Bio/Chem 1
7 St Martin Kithuiani Phy/Maths 1
8 St Benedict Kimanza Hist/CRE 1
9 Katine SA Geo/Bst 1
10 SA Mbuni Agric/Bio 1
11 Matungulu Girls Kisw/Geo, Kisw/CRE 2
12 Sengani Comp/… 1
TOTAL     15
MWALA SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mwala Girls Geo/CRE 1
2 Kabaa Mixed Sec Maths/Phy 1
3 Lema Sec Bst/Hist 1
4 Makaalu Sec Eng/Lit 1
5 St Augustine Mumbuni Maths/Chem, Bio/Agric 2
6 Kibauni Sec Bio/Chem 1
7 Mbaikini High Bio/Chem 1
8 Makiliva Sec Eng/Lit 1
9 St Stephen Musaalani Agric/Bio 1
10 Kamwala Sec Eng/Lit 1


 

29

 

11 Mulu Sec CRE/Hist 1
12 Muthetheni Mixed Bio/Agric 1
13 St George Katheka Masii Hsc/… 1
14 AIC Kwamutula Eng/Lit 1
15 Kiundwani Sec Eng/Lit 1
16 Muthetheni Girls Maths/Phy 1
17 Makutano Bio/Agric 1
18 Mango Sec Comp/… 1
19 Mbaani Sec Comp/… 1
20 Kilembwa Sec Maths/phy 1
21 Kitile Sec Maths/Chem 1
22 Kawaa Sec Agric/Bio 1
23 St Michael Kabaa High Eng/Lit 1
24 Ngumbau Eng/Lit 1
TOTAL     25
YATTA SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kithendu Mixed Day Bio/Agric 1
2 Ndalani Sec Eng/Lit, Maths/Chem 2
3 Kaluluini Sec Hsc/… 1
4 Dr Charles Mulli Maths/Phy 1
5 Ngumbulu Bio/Chem 1
6 Kinaka Sec Maths/Phy 1
7 Kambi Ya Ndeke Sec Geo/Kisw 1
8 Bishop Paul Mutua CRE/ Geo 1
9 Tinganga Sec Eng/Lit 1
10 Mukalal Sec Maths/Chem 1
11 Mamba Sec Maths/Bst, Maths/Chem 2
12 Kithimani HGM Chem/Maths 1
13 Kwa Koko Eng/Lit 1
14 Goodhope -Kilaatu Geo/Kisw 1
15 Mavoloni Sec Phy/Chem 1
16 Mekilingi Sec Eng/Lit 1
17 Maiuni Sec Bio/Agric 1
18 Kionyweni Sec Eng/Lit 1
19 Syokisinga Maths/Bst, Bio/Agric 2
TOTAL     22
MAKUENI COUNTY    
KATHOZWENI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Mavindini Girls Eng/Lit, Maths/Chem 2
2 Kiuuku Mixed Maths/Bst 1
3 St Peters Clevas Kithuki Maths/Chem 1


 

30

 

4 Kitise Sec Bio/Chem 1
5 St Augustine Itumbule Bio/Agric 1
6 Ikaasu Sec Maths/Phy 1
7 Yekanga Sec Maths/Phy 1
8 Kyunyu Sec Maths/Phy 1
9 Katithi Sec Bio/Agric 1
10 Kanzokeani Sec Kisw/Hist 1
11 Kavingoni Sec Kisw/Hist 1
12 Kithuki Eng/Lit 1
13 Kathamboni Geo/Kisw 1
14 Thavu Maths/Phy 1
15 St.Joseph Kitumbai Maths/Bst 1
TOTAL     16
KIBWEZI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kamulalani Kisw/CRE 1
2 Kathekani Mixed Day Maths/Phy 1
3 Matulani Mixed Day/Boarding Bio/Agric 1
4 Nzoila Sec Maths/Geo 1
5 Mikuyuni Kisw/Hist 1
6 Kalulini Boys Geo/Bst, Hist/CRE 2
7 Kisayani Comp/…, Bio/Agric 2
8 Kivuthini Comp/… 1
9 Masongaleni Eng/Lit 1
10 Kitengei Maths/Phy 1
11 Kithyululu Maths/Bst 1
12 Misuuni Maths/Geo 1
13 Ithumula Bio/Agric 1
14 Kiuani Phy/Chem 1
15 Makutano Phy/Chem 1
16 Sumbi Eng/Lit 1
17 Utithi Agric/Bio 1
18 Kathyaka Bio/Agric 1
19 Maikuu Bio/Chem 1
20 Muthingini High Maths/Phy 1
21 Ngwata Maths/Phy 1
22 Nthongoni Bio/Chem 1
23 Darajani Maths/Bst 1
24 Ititi Sec Eng/Lit 1
25 Kiaoni Eng/Lit 1
26 Kiundwani Girls Bio/Chem 1
27 Kithasyu Sec Eng/Lit 1
28 Iiani Geo/CRE 1
29 Mavindini Sec Maths/Phy 1
30 Kyanginywa Sec Phy/Maths 1


 

31

 

31 Ulilinzi Sec Eng/Lit 1
TOTAL     33
KILUNGU SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kisyulya Mixed Hist/Geo 1
2 Musalala Mixed Bio/Chem 1
3 AIC Nunguni Sec Hist/Kisw 1
4 Kisekini Geo/Hist 1
5 AIC Mwaani Ilima Chem/Bio 1
6 Kithangathini Sec Bio/Chem 1
7 Katikomu Agric/Bio 1
8 St Monica Girls Wautu Eng/Lit 1
9 Isovya Sec Chem/Maths 1
TOTAL     9
MAKINDU SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mukameni Sec Maths/Geo 1
2 Nguumo girls Maths/Bst 1
3 Moi girls Sec-Kibwezi Eng/Lit, Agric/Bio 2
4 Masalani Phy/Chem 1
5 Kisingo Sec Geo/Bst 1
6 Shine Star Kai Sec Chem/Bio 1
7 Kangii Sec Maths/Chem 1
8 Salama Sec Maths/Phy 1
9 Makindu Sec Agric/Bio 1
10 Kaunguni Geo/CRE 1
TOTAL     11
MAKUENI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nthukula Sec Eng/Lit 1
2 Kambi Mawe Girls Chem/Maths 1
3 Mwea Sec Maths/Bst 1
4 AIC Muthyoi Eng/Lit 1
5 Munyuni Sec Bio/Agric 1
6 Ngosini Sec Bio/Agric 1
7 Kasunguni Kisw/Hist 1
8 Nziu Sec Hist/Geo 1
9 St Lawerence Nziu Comp/… 1
10 Kitandi Sec Maths/Geo 1
11 Kyumu Sec Eng/Lit 1
12 Muiu Maths/Phy 1
13 Kyuasini Sec Geo/CRE 1
TOTAL     13
MBOONI EAST SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER


 

32

 

1 Ngunini Sec Maths/Bst 1
2 Kaketi Sec Chem/Bio 1
3 Miau Sec Agric/Bio 1
4 AIC Ndithini Kisw/Hist 1
5 Watuka Mixed Maths/Bst 1
6 Kyangondu Sec Bio/Agric 1
7 Lungu Sec Bio/Chem 1
8 Ndauni Sec Phy/Chem 1
9 Muthwani Sec Hist/Kisw 1
10 Muluti Sec Bio/Chem 1
11 Mbimbini Sec Eng/Lit 1
12 Tawa Mixed Geo/Bst 1
13 Yangua Sec Maths/Bst 1
14 Kiteta Girls Eng/Lit 1
TOTAL     14
MBOONI WEST SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mulooni Sec Maths/Chem, Eng/Lit 2
2 Kyamithenge Sec Agric/Geo 1
3 Kithungo Sec Chem/Maths 1
4 Mbooni AIC Girls Sec Maths/Chem, CRE/Hist 2
5 Tututha Sec Maths/Bst 1
6 Kyuu Sec Comp/… 1
7 Ngai Sec Maths/Bst 1
8 Nzeveni Sec Comp/.. 1
9 Kyanguma Sec Maths/Phy 1
10 Kikiini Sec Phy/Chem 1
11 Sr Chief Munguti Maths/Chem 1
12 Utumoni Sec Kisw/CRE 1
13 Mavindu Sec Maths/Geo 1
14 Kiatineni Maths/Phy 1
15 Mbooni Boys Maths/Bst 1
16 ACK St Stephen Kathamboni Maths/Phy 1
17 Mbooni Girls Germany/…, Comp/… 2
TOTAL     20
MUKAA SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kitonguni Day/Boarding Eng/Lit 1
2 Enguli Eng/Lit 1
3 Kilome SA Bst/Geo 1
4 ABC Kayata Kisw/Geo 1
5 ACK St Stephen Kima Sec H/sci/…. 1
6 Mulumini Sec Eng/Lit 1
7 Kiima Kiu Eng/Lit 1
8 AIC Matiani Girls Maths/Chem 1


 

33

 

9 Mukaa Boys Maths/Geo, Bio/Chem 2
10 Kasikeu Boys Agric/Bio, Kisw/CRE 2
11 ABC Mayaani Maths/Phy 1
12 Lumu Sec Maths/Phy 1
TOTAL     14
       
NZAUI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Muambwani Sec Bio/Chem 1
2 St Theresa Muuani Chem/Phy 1
3 Masumba Sec Maths/Phy 1
4 Nduguni Sec Eng/Lit 1
5 Kwakukuni Chem/Bio 1
6 Nguu sec Eng/Lit 1
7 St Anthony Itiani Agric/Bio 1
8 Vulueni Maths/Phy 1
9 Kilili Sec Eng/Lit 1
10 Mukameni Sec Chem/Bio 1
11 Matha Bio/Chem 1
12 Serena Williams-Wee Agric/Bio 1
13 Tutini Bio/Chem 1
14 Mbuthani sec Bio/Chem 1
15 Kyemundu Sec Chem/Bio 1
16 Vololo Sec Maths/Phy 1
17 Muangeni Sec Maths/Bst 1
18 Nduundune Sec Geo/Bst 1
19 Kithumba Sec CRE/Geo 1
20 Ndatani Eng/Lit 1
21 Mbeletu Sec CRE/Hist 1
22 Nduumoni Bio/Agric 1
TOTAL     22
MARSABIT SUBCOUNTY    
CHALBI SUBCOUNTY    
1 Badasa Mixed Bio/Agric 1
TOTAL     1
LAISAMIS SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Laisamis Sec Maths/Phy 1
TOTAL     1
MARSABIT SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Boru Junction Mixed Maths/Bio 1
2 Gadamoji Sec Eng/Lit 1


 

34

 

TOTAL     2
MOYALE SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Manyatta Mixed Eng/Lit 1
2 Township Sec Geo/Bst 1
TOTAL     2
MERU COUNTY    
BUURI SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Gundua Mixed Day Maths/Phy 1
2 Rugetene Mixed Eng/Lit 1
3 Nitugi Mixed Maths/Bst 1
4 Tutua Mixed Bst/Maths 1
5 St.Thomas Acquinas Eng/Lit, Chem/Bio 2
6 Mburugiti Eng/Lit 1
7 Nchoroiiboro Chem/Bio 1
8 Ontulili Boys Eng/Lit, Kisw/Hist 2
9 Kibirichia Boys Kisw/CRE 1
10 Naari Girls Maths/Bst 1
TOTAL     12
IGEMBE NORTH SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ndoleni Day Bio/Chem 1
2 Kathatene Day Kisw/CRE 1
3 Mwithumwiru Day Agric/Geo 1
4 St.Marys Ntanki Mixed Bio/Chem, Hist/Geo 2
5 Machungulu Sec Agric/Bio 1
6 Mwerongundu Sec Bio/Agric 1
7 Antuambui Eng/Lit, Kisw/Geo 2
8 Thimbili Mixed Eng/Lit 1
9 Naathu Sec Hist/CRE 1
10 Kathelwa Sec Bio/Agric 1
11 Akuune Day Maths/Chem 1
12 Mariri Sec Eng/Lit 1
13 Naikuriu Sec Maths/Bst 1
14 Nkanda Sec Bio/Agric 1
15 Ambaru Mixed Phy/Maths 1
16 Karama Antuamua Maths/Chem 1
17 Kiani Day Eng/Lit 1
18 Lukununu Day Maths/phy 1
19 Muringene Day Maths/Phy 1
      21
IGEMBE SOUTH SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER


 

35

 

1 Kiegoi Sec Maths/Phy 1
2 Kirindine Sec Eng/Lit 1
3 Auki Sec Bst/Maths, Chem/Bio 2
4 Karumaru Maths/Bst, Comp/… 2
5 Matiandui Sec Bio/Chem 1
6 Kieya Day Eng/Lit 1
7 Kilalai Maths/Bio 1
8 Ntuti Sec Bio/Agric 1
9 Akirangondu Sec Bio/Agric 1
10 Nthare Sec Agric/Bio 1
11 Mukululu Maths/Phy 1
12 Itumi Day Bio/Agric 1
13 Kangeta Day Bio/Chem 1
14 Kaurine Chem/Bio 1
15 Kawiru Day Bio/Agric 1
16 Thitha Sec Maths/Phy 1
17 Antuabochiu Eng/Lit 1
18 Kathathene Sec Eng/Lit 1
19 Kathatu Kirimene Bio/Chem 1
20 Njia Sec Maths/Chem 1
21 Nturuba Geo/CRE 1
22 MCK Kithare Mixed Geo/Kisw, Hist/CRE 2
23 St.James Limbuku Maths/Chem 1
TOTAL     26
IMENTI NORTH SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Meru Muslim Day Kisw/Hist 1
2 Mulathankari Day Agric/Bio 1
3 Munithu Girls Hist/CRE, Bst/Maths 2
4 Kiburine Sec Kisw/CRE 1
5 Bishop Lawi Imathiu Day Chem/Bio 1
6 Chugu Boys Eng/Lit 1
7 Gachanka Mixed Bio/Chem 1
8 Thuura Boys Bst/Maths 1
9 Mucheene Agric/Bio 1
10 Kirige Boys Bio/Chem 1
11 Meru School Bio/Agric 1
TOTAL     12
IMENTI SOUTH SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Karoe Day Maths/Chem 1
2 Blessed Joseph Gerald Geo/Bst 1
3 Ntharene Day Agric/Bio 1
4 Geeto Day CRE/Kisw 1
5 Igandene Day Bio/Agric 1


 

36

 

6 Kianjogu Day Eng/Lit 1
7 Kigarine day Bio/Agric 1
8 Mutunguru Day Bst/Maths 1
9 Mukaragatine Day Geo/Bst 1
10 Mworoge Day Chem/Bio 1
11 Kiangua Sec Chem/Maths 1
12 Yururu girls Comp/….. 1
13 Rwompo Day Maths/Bst 1
14 Mugae Hill Mixed Agric/Bio 1
15 Miruriiri girls Chem/Bio 1
16 Rurama Day Maths/Bst 1
17 Upper Mikumbune Sec Geo/Hist 1
18 Kithatu Girls Bst/Geo 1
19 Gakuuni Girls Eng/Lit 1
TOTAL     19
MERU CENTRAL SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kianthumbi Maths/Bst 1
2 Kiamuri Day Maths/Chem 1
3 Kithirune Day Maths/Phy, Bio/Chem 2
4 Murathi Day Hist/CRE 1
5 Mwanganthia Sec Agric/Bio 1
6 Kirigara Girls Maths/Chem 1
7 Muthangene Day Chem/Bio 1
8 Nguchia Day Bio/Agric 1
9 Tabata Day Bio/Agric 1
10 Katheri Girls Maths/Phy 1
11 Kiriwa Day Maths/Phy 1
TOTAL     12
TIGANIA EAST SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mck Kirimo Bio/Agric 1
2 Muthara Agric/Bio 1
3 Nchuui Phy/Maths 1
4 Miurine Chem/Bio 1
5 DEB Kiguma Kisw/Hist 1
6 Mukomo Kisw/Geo 1
7 Anduanduru Bio/Agric 1
8 Laibocha Maths/Bst 1
9 Mutewa Maths/Chem 1
10 Thubuku CRE/Hist 1
11 Kigucwa Eng/Lit 1
12 St.Massimo Maths/Phy, Bio/Chem 2
13 Thuuri Chem/Maths 1
14 Akaiga Phy/Chem 1


 

37

 

15 Ngaga Sec Bst/Hist 1
16 Ntirutu Sec Hist/Kisw 1
17 MCK Luma Phy/Maths 1
18 Ikana Sec Eng/Lit 1
19 Mwerokieni Maths/Bst 1
20 Rurii Agric/Bio 1
21 Ametho CRE/Hist 1
22 Kaluli Bio/Agric 1
TOTAL     23
TIGANIA WEST SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St.Augustine Luuria Kisw/CRE 1
2 Urungu Girls Maths/Phy, Geo/CRE 2
3 KK Renjwee Kisw/Hist 1
4 Kitheo Bio/Chem 1
5 Thinyaine Bio/Chem 1
6 Kaamu Maths/Phy 1
7 Mucuune Maths/Phy 1
8 Makandi Eng/Lit 1
9 Kathiiri Eng/Lit 1
10 Kaliati Maths/Bst 1
11 Mituntu Day Maths/Chem 1
12 Amwari Chem/Bio 1
13 Lubunu Kisw/Geo 1
14 Miathene Boys Chem/Bio 1
15 Uringu Girls Maths/Chem 1
16 Mweronkoro Maths/Chem 1
17 Mutewa Phy/Maths, Bio/Agric 2
18 Giithu Sec Hist/CRE 1
TOTAL     20
THARAKA NITHI COUNTY    
MAARA SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Makuri Girls Maths/Chem, Bio/Agric 2
2 Igwanjau Sec Chem/Phy 1
3 Our Lady Of Mercy-Magundu Maths/Bio, Eng/Lit 2
4 Karigini Phy/Maths, Hist/Kisw 2
5 Thigaa Phy/Maths 1
6 Gituntu Sec Kisw/CRE 1
7 Nguruki Mixed Day Bst/Geo 1
8 Kieni Mixed Eng/Lit 1
9 Kiraro Mixed Eng/Lit 1
10 Itara Mixed Maths/Bst 1


 

38

 

11 Kiriani Comp/… 1
12 Nditune Day Bio/Agric, Maths/phy 2
13 Mutiiguru Sec Phy/Maths 1
14 Muraga Sec Hist/Geo 1
15 Kimuchia Sec Bio/Chem 1
16 Kieganguru Girls Agric/Bio 1
17 Kajiunduthi sec Bio/Chem 1
18 Iruma Mixed Day Eng/Lit 1
19 St A Ruguta Sec Maths/Bio 1
20 Kabui Sec Agric/Bio 1
21 Munga Sec Bst/Geo 1
22 ABC Nkondi Girls Bio/Chem 1
23 Ndumbini sec Geo/CRE 1
TOTAL     27
       
MERU SOUTH SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
    Bio/Chem, Comp/..,  
1 Ikawa Sec Hist/CRE 3
2 Kagaani Sec Kisw/CRE 1
3 Kiamuriuki Eng/Lit, Maths/Phy 2
4 Magumoni Day Eng/CRE, Chem/Bio 2
5 Mukuuni Sec CRE/Hist, Bio/Chem 2
6 Ibiriga Sec Bio/Chem 1
7 Kiereni Eng/Lit 1
9 Itugururu Maths/Bst 1
10 Makawani Sec Chem/Bio 1
11 Chuka Girls Bio/Chem 1
12 Kajiampau Sec Phy/Maths 1
13 Kiangondu sec Geo/Kisw 1
14 Magenka Eng/Lit, Maths/Phy 2
15 Mpukoni Kisw/CRE 1
16 Kamutiria Sec Eng/Lit 1
17 Kigogo Sec Phy/Maths 1
18 Ikuu Sec Phy/Maths 1
19 Karamugi Girls Geo/Bst 1
20 Ndagani Girls Kisw/CRE 1
19 PCEA Kiaritha Bio/Chem 1
TOTAL     26
THARAKA NORTH SUBCOUNTY    
SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Iriani Day Maths/Bst, Maths/Phy 2
2 Gaciongo Mixed Geo/CRE 1
3 Mukothima Mixed Eng/Lit 1
4 Kathangachini Eng/Lit 1


 

39

 

  5 Kamwathu Bio/Agric 1
  6 Kirundi Day Sec Hist/CRE 1
TOTAL     7
THARAKA SOUTH SUBCOUNTY    
SNO   SCHOOL SUBJECTS NUMBER
  1 Tharaka Boys Comp/…, Maths/Phy 2
  2 Marimanti Hist/CRE, Maths/Phy 2
  3 Materi Boys Comp/…, 1
TOTAL     5
NAIROBI REGION    
    DAGORETTI SUB COUNTY    
S/NO   SCHOOL SUBJECT NUMBER
1   Precious Blood Riruta Maths/Phy 1
2   Lenena School Bio/Chem 1
3   Beth Mugo High Agric/Bio 1
4   Mutuini High Comp/… 1
    TOTAL   4
         
         
    NJIRU SUB COUNTY    
SNO   SCHOOL SUBJECT NUMBER
1   Jehovah Jireh Bio/Chem 1
2   Ruai Girls Phy/Chem 1
4   Mihango Sec Maths/Phy 1
5   Dandora Sec Comp/…, Maths/Geo 2
6   St. Georges Athi Geo/Bio 1
7   Ruai Boys Sec Maths/Chem 1
    TOTAL   7
    KIBRA SUB COUNTY    
       
SNO   SCHOOL SUBJECT NUMBER
1   Shadrak Kimalel Agric/Bio 1
2   Raila Education Centre Chem/Bio 1
    TOTAL   2
    STAREHE SUB COUNTY    
       
       
SNO   SCHOOL SUBJECT NUMBER
1   Jamhuri High Comp/Bst 1
2   CGHU Sec Bio/Chem 1
    TOTAL   2
         
         

 

 

40

 

WESTLANDS SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kabete Vet Lab Maths/Phy 1
2 Lavington Sec Chem/Maths 1
3 North Highridge Agric/Bio 1
4 Farasi Lane Maths/Comp 1
5 Nairobi Milimani Sec Maths/Chem 1
  TOTAL   5
  KAMUKUNJI SUB COUNTY    
     
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Zawadi Mixed Bio/Chem 1
2 Maina Wanjigi Phy/Maths 1
3 Kamukunji Sec Maths/Chem 1
  TOTAL   3
  KASARANI SUB COUNTY    
     
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Huruma Sec Maths/Phy 1
2 Kamiti Sec Chem/Maths 1
3 Garden Estate Comp/… 1
4 Baba Ndogo Sec Phy/Chem 1
5 Ruaraka High Sec Maths/Comp 1
6 Our Lady of Fatima Maths/BSt 1
  TOTAL   6
  LANGATA SUB COUNTY    
     
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Langata Baracks Maths/Phy 1
  TOTAL   1
  MAKADARA SUB COUNTY    
     
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Star of Hope Comp/… 1
2 Makongeni Sec Eng/Lit 1
3 Buruburu Comp/Maths 1
4 Highway Bio/Chem 1
5 St. Patrick Sec Geo/B.St 1
6 Nile Road B.St/Geo 1
  TOTAL   6

 

 

41

 

EMBAKASI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Peter Kibukosya Maths/Phy, Hsci…. 2
2 Mwangaza Sec Maths/Bio 1
3 Kayole South Sec Comp/Maths 1
4 Embakasi Girls Eng/Lit 1
5 Utawala Sec Maths/B.St 1
6 The Komarock Agric/Bio 1
  TOTAL   7
  MATHARE SUB COUNTY    
     
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ndururuno Sec Maths/Chem 1
  TOTAL   1
       

 

         
NORTH        
EASTE        
RN        
REGIO        
N        
  GARISSA COUNTY      
  BALAMBALA SUB COUNTY      
S/NO SCHOOL   SUBJECT NUMBER
1 Sankuri Girls   Phy/Maths 1
2 Sankuri Boys Day   Eng/Lit 1
3 Rahole Girls   Agric/Bio 1
4 Balambala Sec   Phy/Maths 1
  TOTAL     4
  GARISSA SUB COUNTY      
       
       
S/NO SCHOOL   SUBJECT NUMBER
1 NEP Girls   Bio/Chem 1
2 Tumaini Boys   Eng/Lit 1
3 Umusalam Girls   Bio/Chem 1
4 Yalbrib Girls   Eng/Lit, 1
5 Tetu Sec   IRE/…, Eng/Lit 2
6 Garissa High   Eng/Lit 1
  TOTAL     7
    42    
       

 

  IJARA SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Yusuf Haji Sec Kisw/Hist 1
2 County Mixed Bio/Chem 1
  TOTAL   2
  LAGDERA SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Benane Bst/Maths 1
2 Modogashe Girls Eng/Lit 1
3 Shantabag Maths/Chem 1
  TOTAL   3
  HULUGHO SUB COUNTY    
     
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Hulugho Girls Hsci/… 1
2 Hulugho Boys Arabic/….. 1
  TOTAL   2
  DADAAB SUB COUNTY    
     
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Dadaab Bio/Chem 1
2 Haji Idris Girls IRE/… 1
  TOTAL   2
  FAFI SUB COUNTY    
     
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Galmagala Mixed Maths/Phy 1
2 Shill Sec IRE/….. 1
3 Alinjungur Mixed Phy/Chem 1
4 Nanighi Kisw/Hist 1
  TOTAL   4
  WAJIR COUNTY    
     
     
  WAJIR EAST  SUBCOUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Waberi Mixed Bio/Chem, kisw/Hist 2
2 Wajir Girls Bio/Chem 1
3 Makaror Mixed Eng/Lit,Maths/Phy 2
4 Barwaqo Mixed Chem/Maths 1

 

 

43

 

5 Furaha Mixed Bio/Agric, 1
6 Ahmed Liban Mixed Phy/Maths 1
7 Volunteer Girls Bio/Chem 1
8 Hon. Khalif Girls Maths/Chem 1
9 Shaletey mixed Sec Geo/Kisw 1
10 Jogbaru Sec Bio/Chem 1
  TOTAL   12
  WAJIR SOUTH SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Hadado Sec Arabic/… 1
2 Ademsajida Sec Eng/Lit, 1
  TOTAL   2
  HABASWEIN SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Inshaalah Sec Eng/Lit 1
2 Habaswein Mixed IRE/… 1
3 Sabuli Mixed Chem/Maths 1
4 Abakore Phy/Chem 1
  TOTAL   4
  TARBAJ SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kutulo Girls Eng/Lit 1
  TOTAL   1
  BUNA SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Buna Sec Maths/Bio 1
  TOTAL   1
  WAJIR NORTH SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Danaba Mixed Eng/Lit 1
2 Bute Girls IRE/…. 1
3 Bute Boys Eng/Lit 1
  TOTAL   3
       
  WAJIR SOUTH    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Leheley Sec Kisw/Geo 1
2 Diff Sec Phy/Chem 1

 

 

44

 

3 Burder Sec Bio/Chem 1
  TOTAL   3
  MANDERA COUNTY    
     
  BANISA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Banisa Mixed Bio/Chem, Kisw/Hist 2
  TOTAL   2
  LAFEY SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Lafey Boys Bio/Chem, 1
  TOTAL   1
  MANDERA CENTRAL SUB COUNTY  
   
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Elwak DEB Mixed(Darul hikma) Maths/Chem, Bio/Agric 2
2 Kutulo Model Maths/Geo, Kisw/Hist 2
3 El-Hargarsu Bio/Agric 1
  TOTAL   5
  MANDERA EAST SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mandera Boys Sec Bio/Chem, CRE/Hist 2
2 Moi Girls Bio/Agric , 1
3 Buruburu Boys Bio/Chem, Eng/Lit 2
4 Barwaqo Boys Bio/Agric 1
5 Kamor Sec Bst/Maths 1
6 Duse Boys Kisw/Geo 1
7 Khadija Girls Bio/Agric, Maths/Chem 2
8 Aresa Girls Bio/Chem 1
9 Buruburu Girls Sec Bio/Agric 1
  TOTAL   12
  MANDERA NORTH SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Sheikh Ali Sec Kisw/Hist 1
2 Rhamu Day Maths/Bst, 1
3 Ashabito Boys Bio/Agric 1
4 Rhamu Girls Maths/Bst 1
  TOTAL   4
       

 

 

45

 

  MANDERA WEST SUB COUNTY    
     
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Dandu Sec Maths/B.St 1
2 Takaba Mixed Eng/Lit, Maths/B.st 2
  TOTAL   3
  SIAYA COUNTY    
  GEM SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Sirembe Bst/Geo 1
2 Argwings Kodhek Eng/Lit 1
3 Gongo Warom Phy/Chem 1
4 Sagam Eng/Lit 1
5 Sawagongo Eng/Lit,His/CRE 2
6 Nyamninia Bio/Agric 1
7 ACK St Peters Wagai Bio/Chem 1
8 Malele Eng/Lit 1
9 Dienya Eng/Lit 1
10 Lundha Mixed Maths/Phy 1
11 Mutumbu Girls Chem/Bio 1
12 St.Marys Yala French/…,Chem/Bio 2
13 St Marks Kagilo Phy/Maths 1
14 Nyangulu Chem/Bio 1
15 Ndori Eng/Lit 1
16 Yala T/Ship Maths/Bio 1
17 Wagwer His/Geo 1
18 Ulumbi Kisw/Hist 1
19 B.A Ohanga Eng/Lit 1
20 Nyagondo Maths/Phy,Kis/Hist 2
21 Luri Kis/His 1
22 Horace Ongili Phy/Maths 1
23 Aluor Girls Geo/Bst 1
24 Ramula Kisw/Hist 1
25 St Paul’s Jina Bio/Agric 1
26 Onding Eng/Lit 1
27 St Stephen Aluor Mixed Maths/Bst 1
28 Ndegwe Bst/Maths 1
29 Kaudha Eng/Lit 1
  TOTAL   32
  RARIEDA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ndigwa Geo/Bst,Agric/Bio 2

 

 

46

 

2 Chianda Kisw/Geo 1
3 Gagra Maths/Chem, CRE/Kisw 2
4 Raliew Eng/Lit 1
5 Rarieda Bio/Chem 1
6 D.O Makasembo Bst/Maths 1
7 Memba Eng/Lit 1
8 Naya Eng/Lit 1
9 Ramba Chem/Maths, Kis/CRE 2
10 Majango Eng/Lit 1
11 St Mathews Kandaria Eng/Lit 1
12 St Mathews Saradidi Phy/Maths 1
13 Okela Mixed Maths/Bio 1
14 Ruma Bio/Agric 1
15 St Philips Wera Maths/Bst 1
16 St. Marys Lwak Kis/Geo 1
17 St Lukes Luoro Maths/Phy 1
18 St Anthony Pala Kobong Maths/Chem 1
19 Nyabera Bio/Agric 1
20 St Marks Ndwara Maths/Bst 1
21 St Marys Powo Bio/Chem 1
22 Nyagoko Bst/Geo 1
  TOTAL   25
  SIAYA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ojwando Eng/Lit 1
2 Ngiya Girls Maths/Chem 1
3 Rambo Eng/Lit 1
4 Nyambare Eng/Lit 1
5 St Patrick Segere Phy/Chem 1
6 Kowet Bio/Agric 1
7 Obambo Bio/Agric 1
8 Mahola Geo/CRE 1
9 Sidok Bio/Agric 1
10 Agoro Oyombe Hist/Geo 1
11 Bishop Okoth Mbaga Girls CRE/Hist 1
12 Malomba Maths/Phy 1
13 Boro CRE/Hist 1
14 Dirk Allison GSM Sec Bio/Chem 1
15 Usula Maths/Chem 1
16 Bar Olengo Geo/CRE 1
17 Siaya Township Chem/Bio 1
18 Mbaga Mixed Kisw/Geo 1
19 Hono Kisw/Geo 1

 

 

47

 

20 Siaya Central Bio/Chem 1
21 St Joseph Nyalula Maths/Bst 1
22 Nyasita Maths/Phy 1
23 Dibuoro Hist/CRE 1
24 St William Gendro Maths/Phy 1
25 St Christopher Pal Pal Bio/Agric 1
26 Nyajuok Maths/Chem 1
  TOTAL   26
  UGENYA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Sega T/Ship Eng/Lit 1
2 Jera Eng/Lit 1
3 St Patricks Sifuyo Eng/Lit 1
4 Got Odima Chem/Maths 1
5 Ndenga Agric/Bio, Kis/CRE 2
6 St Charles Humwend Eng/Lit 1
7 St Nicholas Hafumbere Chem/Maths 1
8 St Stephen Siginga Eng/Lit 1
9 Konya Maths/Bio 1
10 Sihay Hist/CRE 1
11 Ramunde Bio/Agric 1
12 Anyiko Bio/Agric 1
13 Siranga Eng/Lit 1
14 Kagonya Kisw/CRE 1
15 Yenga Agric/Bio 1
  TOTAL   16
  UGUNJA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Konjra CRE/Hist 1
2 Madungu Bio/Chem 1
3 Ngunya Bio/Agric 1
4 Simenya Maths/Chem 1
5 Ulwani Eng/Lit 1
6 Ambira Eng/Lit 1
7 St Antony Uluthe Bio/Chem 1
8 St. Francis Rangala Girls Eng/Lit, Comp/…. 2
9 Sigomre Maths/Phy 1
10 Mudhiero Chem/Bio 1
11 Moi Uloma Phy/Maths, Bio/Chem 2
12 Umina Maths/Chem 1
  TOTAL   14

 

BONDO SUB COUNTY


 

48

 

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Marys Maranyona His/CRE 1
2 Mbeka Girls Day Maths/Chem 1
3 Kamnara Maths/Phy 1
4 Got Matar Eng/Lit 1
5 Majengo Agric/Bio,Eng/Lit 2
6 Nyaguda Bst/Geo 1
7 Bondo Township Kis/Geo,Maths/Bst 2
8 Barkowino Kis/Hist 1
9 St. Monica Mago Maths/Phy,Bst/Geo 2
10 Got Agulu Eng/Lit 1
11 Kapiyo Geo/CRE 1
12 Maranda Boys Chem/Maths,Kis/Geo 2
13 Jusa Bio/Agric 1
14 Nico Hauser Special Eng/Lit/Braille 1
15 Fr Ouderaa Special for hearing Maths/Bst/KSL 1
16 Uyawi Bio/Chem 1
17 Kipasi Eng/Lit,Phy/Maths 2
18 Akoko Maths/Chem 1
19 Got Abiero Eng/Lit 1
20 Nyabenge Bst/Maths 1
21 Nyamonye Eng/Lit 1
22 Majiwa Maths/Phy 1
23 Jaramogi Oginga Maths/Phy 1
  TOTAL   28
  MIGORI    
  KURIA WEST SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Taranganya Boys Kis/Hist,Eng/Lit 2
2 Nyamaharaga Eng/Lit,Maths/Phy 2
3 Ikerege Bst/Geo, Kis/Hist 2
4 Nyametarubo Eng/Lit,Agric/Bio 2
5 Nyamotambe Mixed Phy/Maths 1
6 Gokeharaka Bst/Maths,Hist/CRE 2
7 Nyamaranya Maths/Chem 1
8 Masangora Girls Bio/Agric 1
9 Taranganya Girls Eng/Lit 1
10 Kurutiyange Maths/Bst 1
11 Komomange Geo/Kisw 1
12 Kehancha Comp…, Bio/Agric 2
13 Kugitura Kis/Hist 1
  TOTAL   19

 

 

 

 

49

 

MABERA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Angela Merici Agric/Bio 1
2 Nyankore Chem/Maths 1
3 Getongonya Bio/Agric 1
4 Iraha Mixed Eng/Lit 1
5 Mathias Nyanchabo Girls Bio/Agric 1
6 Gwikonge Maths/Phy 1
7 Masaba Boys Eng/Lit 1
  TOTAL   7
  KURIA EAST SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Komotobo Mixed Phy/Chem 1
2 Matare Eng/Lit 1
3 Maeta Sec Chem/Phy,Bio/Agric 2
4 Kwibancha Eng/Lit 1
5 Nyaroha Girls Eng/Lit 1
6 Itongo Maths/Chem 1
7 Kionyo Girls Bst/Maths 1
8 St Agnes Getongoroma Eng/Lit,Bio/Chem 2
9 Kugitimo Bio/Agric 1
10 Sakuri Maths/Phy 1
11 St Peters Kegonga Maths/Bst 1
  TOTAL   13
  NTIMARU SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Wangirabose His/CRE 1
2 Kwiho Bio/Agric 1
3 Kebaroti Phy/Maths 1
  TOTAL   3
  MIGORI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Migori Boys Maths/Chem 1
2 St Juliane Ugari Bst/Geo 1
3 Wasio Eng/Lit 1
4 Sagegi Bst/Geo 1
5 Nyango Chem/Maths 1
6 Ngege Got Kachacha Kis/Geo 1
7 Nyaduong Eng/Lit 1
8 Mapera Bio/Agric 1
9 Mwachi Phy/Maths 1
10 Kwa Kisw/CRE 1

 

 

50

 

11 Kadika Girls Phy/Chem, Bst/Maths 2
12 Osingo Maths/Bst 1
13 St George Kilimanjaro Maths/Phy 1
14 Magina Hist/CRE 1
15 Nyabisawa Girls Eng/Lit 1
16 Migori Boys Maths/Chem 1
17 Kakrao Agric/Bio 1
  TOTAL   18
  SUNA WEST SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Sagero Eng/Lit 1
2 Sibuoche Chem/Maths 1
3 Migori Township Chem/Bio 1
4 Bsp Okinda Eng/Lit 1
5 Malera Bio/Agric 1
6 Masara Eng/Lit 1
7 Oruba Eng/Lit 1
8 Bsp Masaga Ogada Girls Eng/Lit 1
9 Mubachi Maths/Bst 1
  TOTAL   9
  URIRI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Joseph’s Rapogi Phy/Maths 1
2 Lwala Sec Bio/Agric 1
3 Bsp Makarios Kisugunva Eng/Lit 1
4 St Pius Uriri Boys Chem/Phy 1
5 St Michael Piny Owacho Maths/Chem, Eng/Lit 2
6 Bsp Anyolo Korwa Agric/Bio,Maths/Chem 2
7 Mukuyu Maths/Bst 1
8 Thim Jope Agric/Geo, Comp/… 2
9 Rapogi Girls Geo/Hist 1
10 Luoro Bio/Chem, Kisw/CRE, 2
11 Oruba Girls Comp/..,Eng/Lit 2
12 God Sibuoche Eng/Lit,Kis/Hist 2
13 Bware Chem/Maths 1
14 Rombe Mixed Phy/Chem 1
15 Bsp Linus Okok Osogo Eng/Lit,Kis/Hist 2
16 Sigira Hist/CRE,Eng/Lit 2
17 Korondo Maths/Bst 1
18 Siro Girls Maths/Chem 1
19 Ondome Mixed Phy/Chem 1
20 Mori Mixed Maths/Phy 1
21 Midida Geo/Bst 1

 

 

51

 

22 Kamsaki SA Phy/Maths 1
23 Arambe Eng/Lit 1
24 Chunge Eng/Lit 1
  TOTAL   32
  RONGO SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyarach Eng/Lit 1
2 Kameji Mixed Bio/Chem 1
3 St Peters Wanga Maths/Phy 1
4 St Peter’s Kuna Agric/Bio 1
5 St Patricks Kamgundho Eng/Lit 1
6 Kamagambo Mixed Bio/Agric 1
7 Koderobara Chem/Bio,Eng/Lit 2
8 Sigiria Bio/Agric 1
9 Winyo Mixed Maths/Chem 1
10 St Alberts Miyare Maths/Chem 1
11 Ngodhe Phy/Chem 1
12 Kosodo Eng/Lit 1
13 Kanyimach Chem/Maths 1
14 Oyugi Ogango Girls Kis/His,Eng/Lit 2
15 Minyenya Mixed Eng/Lit 1
16 Sango Eng/Lit 1
17 Banda Mixed Bio/Chem 1
18 Opapo Sec Eng/Lit 1
  TOTAL   20
  AWENDO SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Joseph Kanyamwa Eng/Lit 1
2 Kolomorume Sec Chem/Bio 1
3 Manyatta High Eng/Lit 1
4 St Mary’s Gorety Dede Girls Chem/Maths,Geo/Maths 2
5 Pe- Hill High Bio/Chem 1
6 St Timon’s Rabondo Chem/Maths 1
7 Nyakuru Sec Eng/Lit 1
8 Kanyasrega Nyokal Agric/Bio 1
9 Ogwamrondo Hill Sec Eng/Lit 1
10 Michelle Obama Girls Phy/Maths 1
11 St.Albert’s Ulanda Agric/Bio 1
12 Kogelo Bio/Agric 1
13 Rinya Mixed Kis/Hist 1
14 Kwe Sec Kis/Hist 1

 

 

52

 

15 St Peter’s Kodeny Phy/Maths 1
16 St Francis Ng’ong’a Bio/Agric 1
  TOTAL   17
  NYATIKE SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kibuon Eng/Lit 1
2 Got kachala Bio/Chem 1
3 Nyandago Maths/Chem 1
4 St. Gorety Mikei Maths/Phy 1
5 St Monica Bondo Kosiemo Eng/Lit 1
6 Bande H/Science/Bio 1
7 Lwanda Magwar Eng/Lit 1
8 Rabuor Karungu Eng/Lit 1
9 St Jacob Kolanya Geo/CRE 1
10 Okayo Phy/Chem, Kis/CRE 2
11 St Thomas Diruma Bst/Geo 1
12 St Pius Got Orango Kis/CRE 1
13 Rabwao Mixed Geo/CRE 1
14 Osiri Mixed Kis/Hist 1
15 St Joseph Modi Hist/Kisw 1
16 Agenga Bio/Agric 1
17 Akala Phy/Maths 1
18 Paulo Odendo Chem/Maths 1
19 Kea Mixed Maths/Bst 1
20 Mariba Kis/Hist 1
21 Obolo Phy/Maths 1
22 Kimai Bio/Chem, Phy/Maths 2
  TOTAL   24
  HOMABAY    
  RACHUONYO SOUTH SUB COUNTY  
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ringa Boys Maths/Phy,CRE/Hist 2
2 Nyafare Bio/Agric 1
3 Wire Bio/Agric,Eng/Lit 2
4 Atemo Maths/Bio,Eng/Lit 2
5 Othoro Maths/Phy 1
6 Ober Boys Bio/Agric 1
7 Agoro Sare Mixed Maths/Chem 1
8 Bsp Linus Okok Girls Eng/Lit 1
9 Angino Chem/Maths 1
10 St Peters Kotieno His/CRE 1
11 Dudi Girls Bst/Geo,Kisw/CRE 2
12 Mititi Hist/CRE 1

 

 

53

 

13 Saye Kisw/CRE 1
14 Karabok Chem/Maths 1
15 St Anne Ojwando Bio/Agric 1
16 Kwoyo Oyugis Bio/Agric 1
17 Mithui Eng/Lit 1
18 Eng.Peter Owidi Nyahera Girls Bio/Agric 1
19 Sinogo Chem/bio 1
20 Ponge Lutheran Bio/Agric 1
21 Nyalenda Mixed Bio/Agric 1
22 Buoye Mixed Bio/Agric 1
23 Kalando Mixed Hist/CRE 1
24 St Mary’s Andingo Hist/CRE 1
25 Nyambare Mixed Agric/Bio 1
26 Kadie Hist/CRE 1
27 Orinde Lutheran Bst/Geo 1
28 Ongoro Mixed Bio/Agric 1
29 St Peters God Agak Hist/Kisw 1
  TOTAL   33
  RACHUONYO NORTH SUB COUNTY  
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Innocent Jonyo Eng/Lit 1
2 Omboga High Chem/Bio, Agric/Geo 2
3 Samanga Lutheran Bst/Maths,Kis/Hist 2
4 Kobala Mixed Maths/Phy 1
5 St Bernard’s Otaro Kis/Geo 1
6 Kojwach Bst/Geo 1
7 Adiedo Maths/Phy 1
8 Kajiei Mixed His/CRE 1
9 God Ber His/CRE 1
10 Kowuor Agric/Bio 1
11 Omiro His/CRE 1
12 Kokwanyo Chem/Maths 1
13 Karabondi Bidii Maths/Phy 1
14 St Joseph’s Miranga Maths/Phy 1
15 Atela Mixed Agric/Bio 1
16 Oriwo Boys Maths/Phy,Bst/Geo 2
17 Siburi Mixed His/CRE 1
18 Akwara Mixed Maths/Phy 1
19 Nyagowa Phy/Maths 1
20 St Alfred Alara Geo/Hist 1
21 St Paul Oriang Eng/Lit 1
22 St Philips Nyabondo Bio/Agric 1
23 Gogo Bst/Geo 1
24 Kolweny Kingsway Bio/Agric 1

 

 

54

 

25 Adhu Awiti Phy/Maths 1
26 Kamwala Chem/Bio 1
27 Oyombe Mixed Bio/Agric 1
28 Ngeta Mixed Bst/Maths 1
29 Kanam Mixed Eng/Lit 1
30 Koredo Mixed Bio/Agric 1
31 Wagwe Mixed Maths/Phy 1
32 Simbi Mixed Bio/Agric 1
33 Omindi Comp/….. 1
  TOTAL   36
  HOMABAY SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ogande Girls Kis/CRE,Agric/Bio 2
2 Magare Maths/Phy 1
3 Wiobiero Bio/Agric,CRE/Hist 2
4 St Mary’s Kachar Bio/Agric,Bst/Geo 2
5 Sero Agric/Bio 1
6 St Dominic Rabango Hist/CRE 1
7 Rangwe Girls Bio/Agric 1
8 Asumbi Girls Hist/Geo,Bio/Maths 2
9 St Dominic Wiga Maths/Phy 1
10 Aoch Muga Phy/Maths 1
11 Disii Bio/Agric 1
12 Nyalkinyi Phy/Chem 1
13 Riwa Bio/Agric 1
14 Kuoyo Kochia Kis/Hist 1
15 St Camilus Ojunge Chem/Bio 1
16 St Pius Ndiru Bio/Agric 1
17 Nyagidha Mixed His/CRE 1
18 Orero Boys Kis/Hist 1
19 Nyakahia His/CRE 1
20 Achego Mixed Kis/Hist 1
21 St Teresa’s Nyauu Girls Agric/Bio 1
22 Manga Bst/Geo 1
23 God Marera Maths/Phy 1
24 Got Kabok Eng/Lit 1
  TOTAL   28
  NDHIWA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ototo Mixed Bst/Geo 1
2 Ratanga Girls Chem/Bio,Maths/Bst 2
3 Ojode Pala Bio/Agric,Bst/Geo 2
4 St Peter’s Rambusi His/Geo,Agric/Bio 2

 

 

55

 

5 Ojode Unga Bio/Chem 1
6 St Mary’s Girls Nyamogo Maths/Bst,Agric/Bio 2
7 St Paul’s Nyamanga Mixed Eng/Lit 1
8 Oridi Girls Chem/Bio 1
9 Sigama Agric/Bio 1
10 Andiwo Mixed Maths/Bst 1
11 Aluor Mixed Maths/Geo 1
12 Goyo Mixed His/CRE 1
13 St Felix Nyarath Phy/Maths 1
14 Jabagre Phy/Maths 1
15 Ligodho Mixed His/CRE 1
16 Ndisi Maths/Phy 1
17 Wayara Mixed Hist/CRE 1
18 Bongu Girls Bio/Agric 1
19 Gina Mixed Maths/Phy 1
20 Okok Mixed Maths/Geo 1
21 Langi Mixed Bio/Agric 1
22 Lwanda Kawuor Bio/Agric 1
23 Mbani Mixed Eng/Lit 1
24 Nyarongi Mixed Bst/Geo 1
25 Ondati Mixed Maths/Phy 1
26 Ongako Maths/Chem 1
  TOTAL   30
  SUBA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Moi Girls Sindo Bio/Agric 1
2 God Oloo Bio/Agric,Comp/.. 2
3 Tonga Chem/Maths,Kis/Hist 2
4 Nyagwethe Chem/Maths 1
5 Nyatambe Agric/Bio,Chem/Maths 2
6 St Anthony Nyandiwa Eng/Lit, Chem/Bio 2
7 St Merceline Kigoto Maths/Phy, Eng/Lit 2
8 Gingo Phy/Maths 1
9 St Charles Wiga Bio/Agric 1
10 Kiabuya Sec Maths/Bst 1
11 God Bura Bio/Agric,Geo/Hist 2
12 Ragwe Bio/Agric 1
13 Msare Eng/Lit 1
14 Uozi Sec Eng/Lit 1
15 Kisaku Bio/Agric 1
16 Kisegi Chem/Maths 1
17 Mark Matunga Maths/Bio 1
18 Olando Mixed Maths/Phy 1
19 Nyakiya Hist/CRE 1

 

 

56

 

20 Kianyumba Bio/Agric 1
  TOTAL   26
  MBITA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ogongo Geo/Bst 1
2 Sena Geo/Bst 1
3 Wandiji Phy/Maths 1
4 Waondo His/CRE,Bst/Geo 2
5 Kamasengre Kis/CRE 1
6 Fr. Tielen Mixed Maths/Phy,Geo/Bst 2
7 St. Michael’s Nyasumbi Bio/Agric 1
8 Kakiimba Mixed Bio/Agric 1
9 Lambwe Maths/Phy 1
10 Wakula Geo/Bst 1
11 Waware Hist/CRE 1
  TOTAL   13
  KISII COUNTY    
  GUCHA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Machongo PAG Bst/Maths 1
2 Itare Maths/Bst 1
3 Matagaro SDA Phy/Chem 1
4 Gakero ELCK Phy/Chem 1
5 Getuki Bst/Maths 1
6 Buyonge Bst/Maths 1
7 Nyamonyo Mixed Maths/Chem 1
8 St Angelas Sengera Maths/Chem 1
9 Bombaba Mixed Eng/Lit 1
  TOTAL   9
  KENYENYA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ritembu Chem/Maths 1
2 Moteiribe Comp/…,Phy/Chem 2
3 Riyabu Maths/Bst 1
4 Nyabioto Bio/Chem,Maths/Phy 2
5 Nyakoiba Maths/Geo 1
6 Sengera Maths/Bst 1
7 Magenge SDA Bio/Agric 1
8 Nyamiobo Eng/Lit 1
9 Riokindo Eng/Lit 1
10 Nyamesocho Eng/Lit 1
11 Nyabiore Girls Agric/Bio 1

 

 

57

 

12 Keberesi Eng/Lit 1
13 Nyangeti Kis/Hist 1
14 Mobirona Geo/Bst 1
15 Maiga F P Bst/Geo 1
16 Mokubo Mixed Eng/Lit 1
17 Mosensema Phy/Maths 1
18 Mesabakwa Maths/Bst 1
19 Eberege Mixed Bst/Geo 1
  TOTAL   21
  KISII SOUTH SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ekerubo DEB Sec Mixed Eng/Lit 1
2 Bsp Mugendi Nyamokenye Maths/Phy 1
3 St. Francis Nyasagati Chem/Maths 1
4 St Charles Lwanga Gesero Bst/Geo,Maths/Chem 2
5 St Andrew Mogumo Bst/Maths 1
6 Bogitaa ELCK Eng/Lit 1
7 St Charles Ichuni Girls Maths/Chem,Kis/CRE 2
8 St Vincent Omwari Eng/Lit 1
9 St Pauls Igonga Comp/Maths 1
10 Botoro ELCK Bio/Chem 1
  TOTAL   12
  NYAMACHE SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyabisase Mixed H/Sci/…..Comp/.. 2
2 Riambase DEB Eng/Lit 1
3 Emenwa DOK Phy/Maths, Eng/Lit 2
4 Rigena PAG Eng/Lit, Maths/Phy 2
5 Kiobegi DEB Eng/Lit,Maths/Chem 2
6 Naikuru PAG Bio/Chem 1
7 Enchoro PEFA Bio/Maths 1
8 Gionseri Girls Maths/Chem 1
9 Borangi SDA Maths/Phy 1
10 Nyachogochogo AIC Eng/Lit 1
11 Kionduso PAG Phy/Chem 1
12 St James Gionsaria Maths/Chem 1
13 Mochengo PAG Geo/Bst 1
14 Mogonga PAG Eng/Lit 1
15 Maji Mazuri Comp/… 1
16 Nyangusu Mixed Eng/Lit 1
17 St Thomas Turwa Bio/Agric 1
18 St Charles Kabeo Eng/Lit 1
19 Nyamache Boys Comp/Bst 1

 

 

58

 

20 St Paul Nyacheki Maths/Bst 1
21 Igoma Maths/Chem 1
22 Isena Bst/Maths 1
  TOTAL   26
  MARANI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kenyoro Sec Eng/Lit 1
2 Entanda Eng/Lit 1
3 Itibo Girls Kisw/CRE, Agric/Bio 2
4 Eramba Maths/Bst 1
5 Nyakeiri Eng/Lit 1
6 Geturi Chem/Maths 1
7 Nyasore SDA Comp/Maths 1
8 Tambacha COG Eng/Lit 1
9 Nyagesenda Chem/Bio 1
10 ojwando Phy/Chem 1
11 Nyagonyi ELCK Phy/Chem 1
12 Kiareni ELCK Eng/Lit 1
13 St John Metembe Eng/Lit 1
14 Nyakome Chem/Phy 1
15 Engoto Bio/Agric 1
  TOTAL   16
  KISII CENTRAL    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kisii School Chem/Bio, CRE/Hist 2
2 St Paul’s Igonga Agric/Bio 1
3 Nyabururu Girls Geo/CRE 1
4 St Lukes Kanunda Bio/Chem 1
5 St Peters Kerera Bio/Agric 1
6 Ongicha Eng/Lit 1
7 Gianchere Friends Maths/Phy 1
8 Nyamagwa SDA Maths/Phy 1
9 Nyatieko Eng/Lit 1
10 St Peters Mosocho Eng/Lit 1
11 Masongo Kis/Hist 1
12 Gianchere Special Eng/Lit/KSL 1
13 Nyosia Bio/Agric 1
14 St Stephens Nyamware Kis/Geo 1
15 Masongo Mixed Maths/Phy 1
16 Nyaura Bio/Chem 1
17 Riondanga Maths/Chem 1
18 Amariba His/Hist 1
19 Srn. Chief Musa Nyandusi Kegati Phy/Maths 1

 

 

59

 

20 Queen Of Apostles Kanyimbo Bio/Chem 1
21 Irungu PAG Eng/Lit 1
22 Nyamatuta Maths/Bst 1
23 Daraja Mbili Bst/Maths 1
24 Irondi Hist/CRE 1
  TOTAL   25
  MASABA SOUTH SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mobamba Bio/Chem 1
2 Ibacho Eng/Lit 1
3 Amasege Bio/Agric 1
4 Hema Chitago Kis/CRE,Maths/Phy 2
5 Nyanturago Maths/Chem 1
6 Moi Gesusu Maths/Phy,Bio/Chem 2
7 Masimba Chem/Phy 1
8 Bong’onta Bio/Chem 1
9 Metembe Bst/Geo 1
10 Mosisa Bio/Chem 1
11 Nyamagesa COG Maths/Phy 1
12 Mesabisabi Bio/Chem 1
13 St Peters’ Chironge Eng/Lit 1
14 St Marks Mokorogoinwa Eng/Lit 1
15 Moreremani PAG Phy/Maths 1
16 Ikorongo Maths/Chem 1
17 Mogweko Eng/Lit 1
  TOTAL   19
  SAMETA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bsp Mugendi Nyakegogi Bio/Agric 1
2 Bsp Mugendi Nyamokenye Maths/Phy 1
3 St John’s Nyamagwa Boys Maths/Phy 1
4 St. Nyamagwa Girls Eng/Lit 1
5 Sameta PAG Maths/Phy 1
6 Nyaguku Bst/Maths 1
  TOTAL   6
  GUCHA SOUTH SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyagichenche H/Sci, Bio/Chem 2
2 Mariwa Sec Maths/Bst 1
4 Nyangweta SDA Bio/Agric 1
5 Monianku ELCK Maths/Phy 1
6 Nyaimera Phy/Chem 1

 

 

60

 

7 Ayora Eng/Lit 1
8 Ikoba Kis/Geo 1
9 Muma Kis/Hist 1
10 St Marys Nyabigena Girls Kis/Hist 1
11 Kiabigoria Maths/Phy 1
12 Ramoya Hill Girls Eng/Lit 1
13 Nyamonaria Eng/Lit 1
14 Bogichoncho Eng/Lit 1
15 Kiagware Phy/Chem 1
16 Nyambine DEB Eng/Lit 1
17 Nyamue Phy/Chem 1
18 Nyatwoni Chem/Phy 1
  TOTAL   18
  NYAMIRA    
  NYAMIRA SOUTH SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Gesiaga Sec Eng/Lit 1
2 St Peters Nyakemincha Bst/Maths 1
3 Gekomoni Tech Maths/Phy,Kis/CRE 2
4 Sironga Girls Chem/Bio,Kisw/Geo 2
5 Nyakeore Phy/Maths,Eng/Lit 2
6 Kebirigo Boys Maths/Phy 1
7 Kianginda Eng/Lit, Maths/Chem 2
8 Bonyunyu Sec Bio/Agric 1
9 Marindi Maths/Phy 1
10 Getaari PAG Comp/Maths 1
11 Kuura Sec Maths/Phy 1
12 Masosa Eng/Lit 1
13 Kemasare Maths/Bst 1
14 Nyameru Agric/Chem 1
15 Nyachogochogo SDA Phy/Chem 1
  TOTAL   19
  MASABA NORTH SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Riooga Bio/Agric, Maths/Phy 2
2 Matutu PAG Bio/Agric 1
3 St Cyprian Biticha Maths/Phy 1
4 Metamaywa Agric/Bio 1
5 Riomanga DEB Bio/Geo 1
6 St Don Bosco Nyabiosi Geo/CRE 1
7 St Danes Eronge Bio/Agric 1
  TOTAL   8

 

 

61

 

BORABU SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Rigoko Eng/Lit,Maths/Phy 2
2 Mwongori Mixed Phy/Maths,B/Const. 2
3 Eronge Bio/Agric 1
4 Gonzaga Gonza Bio/Agric,Maths/Chem 2
5 St. Patricks Kahawa Maths/Phy 1
6 AIC Getai Girls Agric/Bio 1
  TOTAL   9
  MANGA SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyaisa Manga Phy/Maths 1
2 St Paul’s Nyachichi Eng/Lit 1
3 Nyaikuro SDA Chem/Bio,Geo/Hist 2
4 Nyambaria High Bst/ Maths,Chem/Bio 2
5 Gesure ELCK Comp/Maths 1
6 Mokwerero Bio/Chem 1
7 Sengera Manga Bio/Agric,Chem/Phy 2
8 St Mary’s Ekerubo Kis/CRE 1
9 St Paul’s Gekano Eng/Lit 1
10 Geke Eng/Lit 1
  TOTAL   13
  NYAMIRA NORTH SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ntana Bio/Chem 1
2 Eronge Maths/Chem 1
3 Riomego PAG Maths/Bst 1
4 Gekonge DEB Chem/Bio,Geo/Bst 2
5 Kea SDA Maths/Chem 1
6 Our Lady of Mercy Ibara Hist/CRE 1
7 Rambo Maths/Phy 1
8 Misambi Bio/Agric 1
9 Enkinda Agric/Bio 1
10 St. Paul’s Omonayo Hist/Bst 1
11 Ikamu Sec Maths/Phy 1
12 Kenyoro ELCK Maths/Chem 1
13 St Joseph Nyanchoka Agric/Bio 1
14 St Paul’s Tombe Technical Sec Geo/CRE 1
15 Egetonto Chem/Maths 1
  TOTAL   16

 

KISUMU

 

KISUMU CENTRAL SUB COUNTY


 

62

 

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Lions Maths/Chem 1
2 St John Kudho Maths/Phy 1
3 St Theresas Girls Kibuye Maths/Bst 1
4 Bsp Abiero Shauri Moyo Maths/Bst 1
5 Joel Omino Maths/Chem 1
6 Ken Obura Chem/Bio 1
7 Joyland Special Chem/Maths 1
8 Kisumu Boys(Day) French/…. 1
  TOTAL   8
  SEME SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ratta Mixed Maths/Chem 1
2 Ridore Bio/Agric 1
3 St Alloys Reru Girls Geo/Bst 1
4 Asol Agric/Bio 1
5 St.Johns Ngutu Chem/Bio,Eng/Lit 2
6 Orando Bio/Agric 1
7 Nyatigo Sec Bio/Agric 1
8 Bonde Geo/Bst 1
9 Ndiru Mixed Maths/Phy 1
10 St Peters Kajulu Eng/Lit 1
11 Mariwa Chem/Maths 1
12 Diemo Phy/Chem 1
13 Bishop Okoth Miranga Geo/Bst 1
14 Alungo Bio/Agric 1
15 Ranen Girls Bio/Agric 1
  TOTAL   16
  KISUMU WEST SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
2 Lwala Kadawa Agric/Bio 1
3 Kamyamedha Geo/Hist 1
4 Bar Union Phy/Maths,Kisw/Hist 2
5 Kisian Bio/Chem, Kisw/CRE 2
6 Kirembe Maths/Phy 1
8 Dago Kokere Phy/Maths 1
10 Maseno School Bst/Maths,Chem/Bio 2
11 St Marks Obambo His/CRE 1
12 Obede Mixed Bst/Comp 1
13 Eluhobe Bio/Agric 1
14 Sunga Mixed Phy/Chem 1
15 AIC Olago Agric/Bio 1
16 Tiengre Bio/Agric 1

 

 

63

 

17 Osiri Mixed Maths/Bst 1
18 St Georges Sianda Mixed Bst/Maths 1
19 Maliera Mixed Chem/Maths 1
20 Ulalo Bio/Agric 1
21 Ogal Agric/Bio 1
  TOTAL   21
  NYAKACH SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Agai H/Sci/Bio 1
2 St Paul’s Abwao Phy/Maths 1
3 Magunga Agric/Bio 1
4 St Cornelius Ramula Odowa Eng/Lit 1
5 Urudi Eng/Lit 1
6 St Marys Nyamarimba Sec Agric/Bio 1
7 Sigoti Complex Girls H/Sci/Bio,French/…. 2
8 St Hillarious Nyabondo Sec Eng/Lit 1
9 Moro Mixed Eng/Lit 1
10 Naki Sec Maths/Bst 1
11 Andingo Opanga Agric/Bio 1
12 Thurdibuoro Bio/Chem 1
13 Nyakach Girls Hist/CRE,Bst/Geo 2
14 Bodi Mixed Eng/Lit 1
15 St Anthonys Kajimbo CRE/Hist 1
16 Sangoro Chem/Maths 1
17 Guu Geo/Bst 1
  TOTAL   19
  MUHORONI SUB COUNTY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyangoma Mixed Phy/Maths 1
2 Ombeyi Maths/Chem 1
3 Ayiecho Nyatao Maths/Bst, Kis/Geo 2
4 Nyakoko Maths/Chem 1
5 St Augustine Kandege Maths/Bst,Eng/Lit 2
6 Achego Girls Kis/CRE 1
7 Nyando Mixed Maths/Phy 1
8 St Stephens Menara Kis/CRE 1
9 Kibigori Mixed Kis/CRE 1
10 St Benedicts Nyang’oma Phy/Maths 1
11 St Cornelius Nyangoto Maths/Bio 1
12 Our Lady of Peace Muhoroni Chem/Maths 1
13 St Patrick Oduwo Chem/Phy 1
  TOTAL   15

 

 

64

 

KISUMU EAST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL   SUBJECTS NUMBER
1 Dr Aloo Gumbi   Chem/Maths 1
3 St Alloys Mayenya   Maths/Bst 1
4 Orongo   Chem/Bio 1
5 Kibos Mixed   Maths/Phy 1
7 Kasagam   Eng/Lit 1
8 St Alberts Angira   Phy/Maths 1
9 Nyalunya   Maths/Bst 1
10 GP Owiti Chiga Mixed   Chem/Bio 1
11 Nyamasaria   Bio/Agric 1
12 Renja Mixed   Eng/Lit 1
  TOTAL     10
  NYANDO SUB COUNTY  
S/NO SCHOOL   SUBJECTS NUMBER
1 Onjiko Kobongo   Maths/Phy 1
2 Katolo   Maths/Bst, Hist/CRE 2
3 Masogo Mixed   Chem/Phy 1
4 Alendu Day   Maths/Phy 1
5 Kochogo   Kis/Hist 1
6 Bunde   Maths/Bst 1
7 Karanda Mixed   Phy/Maths 1
8 Awasi PAG Boys   Eng/Lit 1
9 St Alex Ayucha   Bio/Agric 1
10 Pala   Maths/Bst 1
11 St Chrisopher Ayweyo   Eng/Lit 1
12 Lela   Bio/Chem 1
13 St Peters Konim   Agric/Bio 1
14 Okanja   Bio/Chem 1
  TOTAL     15
    RIFT VALLEY REGION  
  BARINGO CENTRAL      
  BARINGO COUNTY      
S/NO SCHOOL   SUBJECTS NUMBER
1 Kapchomuso Sec   Bst/Maths 1
2 Ngetmoi Girls Sec   Chem/Bio 1
3 St. Marys Tenges Mixed   Bio/Chem 1
4 Talai Sec School   Maths/Phy 1
5 Timboiywo Sec   Chem/Bio 1
6 Kituro High Sc   Maths/Phy 1
7 Tuluongoi Sec Sch   Chem/Maths 1

 

 

65

 

8 Tenges Boys Comp/… 1
  TOTAL   8
       
  BARINGO NORTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bossei Mixed Sec Sch Maths/Phy 1
2 Kipcherere Mixed Sec Eng/Lit 1
3 Kuikui Mixed Sec Phy/Chem 1
4 Lake Baringo Mixed Bio/Agric 1
5 Poi Eng/Lit 1
6 Sibilo Mixed Sec Bio/Agric 1
7 Tiriondonin Mixed Sec Bio/Agric 1
8 Kapluk Sec Maths/Chem 1
9 Katibel Sec Eng/Lit 1
  TOTAL   9
       
  EAST POKOT    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kolowa High Sch Bio/Agric 1
2 Loiwat High Bio/Agric 1
3 Nginyang Girls Sec Sch Eng/Lit 1
4 Ngoron Sec Eng/Lit 1
5 Tangulbei High Bio/Chem 1
  TOTAL   5
  KOIBATEK    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kipkoriony Bio/Agric 1
2 Kipkuyung Bio/Agric 1
3 Kiplombe Chem/Bio 1
4 Kiptuno Maths/Phy 1
5 Simotwet Maths/Phy 1
6 St. Patrick’s Shimoni Bio/Agric 1
7 Sabatia Bio/Agric 1
8 Uzalendo Maths/Phy 1
9 Kabimoi Sec Eng/Lit 1
10 Lebolos Maths/Bst 1
11 Solian Mixed Bio/Agric 1
12 Tinet Maths/Bst 1
13 Eldama Ravine Girls Comp/… 1
  TOTAL   13
       
  MARIGAT    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyimbei Sec Agric/Bio 1

 

 

66

 

2 L. Bogoria Girls Maths/Bst 1
3 Patkawanin Sec Maths/Bst 1
4 Lowland Sec Bio/Agric 1
5 Marigat Integrated Eng/Lit 1
6 Meisori Mixed Day Agric/Bio 1
7 Eldume Sec Bio/Agric 1
8 Mochongoi Mixed Sec Sch Chem/Phy 1
  TOTAL   8
       
  MOGOTIO    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Emining Boys Bio/Agric 1
2 Kiptoim Eng/Lit 1
3 Ngubereti Sec Chem/Bio 1
4 Oldebes Sec Maths/Phy 1
5 Rosoga Sec Bio/Agric 1
6 Sagasagik Chem/Bio 1
7 Sinende Sec Maths/Phy 1
8 Sirwa Sec Comp/… 1
  TOTAL   8
       
  BOMET COUNTY    
  BOMET CENTRAL    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chesoen Boys Bio/Agric 1
2 Morit Sec Maths/Phy 1
3 Kabusare Sec Maths/Geo 1
4 Aisaik Sec Maths/Chem 1
5 Sibaiyan Mixed Kisw/Hist 1
6 Motigo Bio/Agric 1
7 Kiplokyi Mixed Day Kisw/CRE 1
8 Ndarawetta Day Bst/Maths 1
9 Taabet Sec Bio/Chem 1
10 Kiplelji Sec Phy/Maths 1
11 Njorwet Bio/Agric 1
12 Leldaet Maths/Chem 1
13 Kamogoso Sec Maths/Bst 1
14 Molinga Sec Bio/Agric 1
15 Tenwek High Phy/Maths 1
16 Chebonei Girls Maths/Bst 1
17 Ndarawetta Girls Maths/Phy 1
  TOTAL   17
       
  BOMET EAST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER


 

67

 

1 Merigi Sec Bst/Maths 1
2 Korara Sec H/Sc/… 1
3 Koita Sec Maths/Bst 1
4 Kiromwok Sec Chem/Bio 1
5 Cheboin Sec Chem/Maths 1
6 Chemaner Sec Maths/Bst 1
7 Mengit Sec Bio/Chem 1
8 Kiplabotwa Bio/Chem 1
9 Kipyosit Maths/Phy 1
10 St. Benedict’s Kapkimolwo Kisw/CRE 1
11 Lekimbo Bio/Agric 1
12 Mogoma Sec Maths/Phy 1
13 Olbobo Sec Chem/Phy 1
14 Bukunye Sec Bst/Maths 1
15 Kimuchul Kisw/CRE 1
16 Lelkatet Bio/Agric 1
17 Kipkurion Maths/Chem 1
18 Kongotik Girls Bio/Chem 1
19 Longisa Boys Bio/Agric 1
20 Mulot Boys Bio/Agric 1
21 St Catherine’s Girls Bst/Maths 1
  TOTAL   21
       
  CHEPALUNGU    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chebanyiny Bst/Maths 1
2 Chebaraa Agric/Bio 1
3 Chelelach Sec. Chem/Maths 1
4 Chepnyaliliet Maths/Bst 1
5 Goitab silibwet Maths/Phy 1
6 Itembe Eng/Lit 1
7 Kabema Maths/Bst 1
8 Kabisimba Kisw/Hist 1
9 Kaboson Girls Bio/Agric 1
10 Kamogil sec Maths/Bst 1
11 Kamogiboi Sec. Maths/Phy 1
12 Kapchelel Bio/Chem 1
13 Kapkesosio Bio/Agric 1
14 Kapkulumben Bio/Agric 1
15 Kapoleseroi Sec. Chem/Bio 1
16 Kataret Sec. Maths/Chem 1
17 Kiboson Maths/Chem 1
18 Kipricheit Bio/Chem 1
19 Koimiret Sec. Agric/Bio 1
20 Koiyet Sec. Bio/Agric 1

 

 

68

 

21 Kyogong Se. Comp/… 1
22 Lelaitich Sec. Eng/Lit 1
23 Masindoni Maths/Phy 1
24 Mengwet Maths/Chem 1
25 Mogor Girls Bio/Chem 1
26 Mukenyi Sec. Bio/Chem 1
27 Ndamichonik Sec. Maths/Phy 1
28 Olesoi Sec. Bio/Agric 1
29 Roborwo Maths/Bst 1
30 Saunet Kisw/Bst 1
31 Siongiroi Day Bio/Chem 1
32 Tilangok Sec. Maths/Bst 1
33 Kapsinendet Central Ss Maths/Phy 1
34 Chepwostuiyet Mixed Sec Sch Chem/Maths 1
35 Chemaetany Mixed Sec Sch Maths/Bio 1
36 Kamongil Mixed Sec Sch Bio/Chem 1
37 Tebeswet Mixed Sec Sch Chem/Bio 1
38 Olbutyo Girls Sec Sch Phy/Chem 1
39 Kipsuter Boys Bio/Chem 1
40 Moi Girls Siongiroi Eng/Lit 1
  TOTAL   40
       
  KONOIN    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Boito Day Kisw/CRE 1
2 Chemalal Sec Maths/Phy 1
3 Chemelet Day Bio/Agric 1
4 Chepchabas Kisw/CRE 1
5 Cheptingting Maths/Chem 1
6 Chongenwo Eng/Lit 1
7 Kabiangek Maths/Phy 1
8 Kenyagoro Bio/Chem 1
9 Kirimose Sec Bio/Agric 1
10 Kitala Sec Phy/Maths 1
11 Marinyin Maths/Phy 1
12 Michira Bio/Chem 1
13 Simoti Maths/Chem 1
14 Sotit Girls Kisw/Hist 1
15 Bosto Sec Maths/Bio 1
16 Taboino Bio/Chem 1
17 Tuiyobei Maths/Phy 1
18 Koiwa Boys Phy/Chem 1
19 Saseta Girls Bio/Agric 1
20 Boito Boys Kis/CRE 1
21 Kimulot Boys Comp/… 1

 

 

69

 

22 Embomos Mixed Maths/Phy 1
23 Kaproret Mixed Sec Maths/Phy 1
  TOTAL   23
       
  SOTIK    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Balek A Bio/Agric 1
2 Kipngosos Mixed Eng/Lit 1
3 Ngariet Sec Bio/Agric 1
4 Ndanai Girls Kisw/CRE 1
5 Kapkesembe Sec Kisw/Geo 1
6 Kaplong Boys High French/…, 1
7 Kapcholyo Sec Bio/Agric 1
8 Motiret Sec Maths/Bst 1
9 Kaplelache Sec Kisw/Hist 1
10 Kapchemibei Sec Kisw/Hist 1
11 Kamungei Bio/Chem 1
12 St Kizito Sec For Hi Maths/Bst/Ksl 1
13 Kapkelei Sec Kisw/Hist 1
14 Sosur Mixed Maths/Bst 1
15 Oldebesi Mixed Sec Maths/Chem 1
16 Gorgor Sec Bst/Maths 1
17 Chesilyot Girls Sec Kisw/Geo 1
18 Sironet Sec Maths/Chem 1
19 Chebirbelek Kisw/Hist 1
20 Siroin Bio/Chem 1
21 Tembwo Girls Comp/… 1
22 Kapchumbe Sec Bio/Agric 1
23 Kipsingei Sec Maths/Chem 1
24 Akshar Kibori Kisw/CRE 1
25 Kamureito Bst/Geo 1
26 Sotik Day Comp/… 1
27 Chepkebit Maths/Bst 1
28 Saruchat Mixed Eng/Lit 1
29 Ndanai Boys Kisw/CRE 1
30 Kaptulwa Mixed Sec Sch Phy/Chem 1
31 Kaplong Girls Chem/Maths 1
32 Lorna Laboso Girls Maths/Phy 1
33 Kamirai Sec Eng/Lit 1
  TOTAL   33
       
  ELGEYO MARAKWET    
  KEIYO NORTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chebonet Bio/Chem 1

 

 

70

 

2 Korkitony Comp/… 1
3 Anin Girls H/Sc/… 1
4 Bugar Maths/Phy 1
5 Chegilet Maths/Phy 1
6 Kaptum Maths/Geo 1
7 Singore Girls H/Sc/… 1
8 St.Patricks Iten Bio/Chem 1
9 St. Alphonsus Mutei Maths/Bio 1
10 Aic Kessup Girls Maths/Phy 1
11 Tambach Boys Bio/Chem 1
12 Kibendo Sec Bio/Agric 1
13 Holy Rossary Kapkonga Maths/Phy 1
14 Kessup Day Eng/Lit 1
15 Kibargoiyet Sec Hist/CRE 1
16 Muno Mixed Day Eng/Lit 1
  TOTAL   16
       
  KEIYO SOUTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Daniel Adventist Kisw/CRE 1
2 St. Thomas Kapchorwa Hist/CRE 1
3 Kapkenda Girls Maths/Phy 1
4 Kapkitony Sec Kisw/Hist 1
5 Kapletingi Sec Maths/Phy 1
6 St. Joseph’s Kipsaina Bio/Chem 1
7 Koptega Sec Hsc/… 1
8 Lelboinet Sec Eng/Lit 1
9 Metkei Sec Maths/Geo 1
10 Mokwo Girls Sec H/Sc/… 1
11 Simotwo Sec Phy/Maths 1
12 Tugumoi Sec Chem/Maths 1
13 Chepsamo Mixed Day Maths/Chem 1
14 Teber St. Benedict Bio/Agric 1
15 Turesia Mixed Day Eng/Lit 1
  TOTAL   15
       
  MARAKWET WEST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kaberewo mixed Bst/Maths 1
2 Aic Cheles Mixed Chem/Maths 1
3 Kamoi sec Maths/Chem 1
4 Chebororwa Girls Maths/Bio 1
5 St. Marks Litei Sec Eng/Lit 1
6 Kapterit Sec Maths/Phy 1
7 Kondabilet mixed Kisw/CRE 1

 

 

71

 

8 St. Francis Korongoi Sec Bio/Agric 1
9 Santa Maria Cheptulon Maths/Phy 1
10 Yemit Boys Bio/Chem 1
11 Chebai Sec. Maths/Phy 1
12 Barsumbat Sec Phy/Chem 1
13 Koitilial Mixed Agric/Bio 1
14 St. Peter’s Marakwet Boys Eng/Lit 1
15 St. Teresa Koibarak Bio/Chem 1
16 Kerio Valley Boys Eng/Lit 1
17 Kipkundul Maths/ Chem 1
  TOTAL   17
  MARAKWET EAST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kamasia Eng/Lit 1
2 Ismael Chelanga Bio/Agric 1
3 St. Mary’s Mon Bio/Agric 1
4 Tot Day Bio/Agric 1
  TOTAL   4
       
  KAJIADO COUNTY    
  KAJIADO CENTRAL    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ilbissil Girls Comp/…, 1
2 Namanga Mixed Maths/Phy 1
3 Senior Chief Rissa Maths/Chem 1
4 Ilmarba Sec Maths/Chem 1
5 Pcea Grace Girls Letoire Maths/Phy 1
6 Olkejuado High Sch Maths/Phy 1
7 Nalepo Taegong Sec Maths/Phy 1
  TOTAL   7
       
       
  KAJIADO WEST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Baraka Oontoyie Chem/Maths 1
2 Patterson Memorial Agric/Bio 1
3 P.C.E.A. Ilngarooj High School Bio/Agric 1
4 Naning’oi Mixed Sec School Bio/Chem 1
5 Magadi Sec Bio/Agric 1
6 Inkiito Manoh Sec Maths/Phy 1
7 Oloibor-Soit Girls Sec Maths/Chem 1
8 Oldonyonyokie Girls Sec Maths/Bst 1
  TOTAL   8
       

 

 

72

 

LOITOKITOK    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Oloitokitok Boys Sec Maths/Phy 1
2 Illasit Sec Sch Bio/Agric 1
3 Enkii Sec Sch Eng/Lit 1
4 Rombo Girls Sec Bio/Agric 1
5 Colin Davis Sec Phy/Maths 1
6 Aic Girls Sec Loitokitok Eng/Lit 1
7 Entarara Sec Eng/Lit 1
  TOTAL   7

 

  MASHUURU    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Merrueshi Maasai High Comp/… 1
  TOTAL   1
       
  KERICHO COUNTY    
  BELGUT    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Keben Sec Sch Bio/Chem 1
2 Sosiot Girls Sec Maths/Bst 1
3 Getumbe Sec Sch Geo/Hist 1
4 Kapkitony Day Sec Sch Bio/Agric 1
5 Chepkutung Sec Sch Bio/Chem 1
6 Chepkosilen Sec Sch Bio/Agric 1
7 Kabianga Boys High Sch Bio/Chem 1
8 Kipsolu Boys Sec Sch Kisw/Hist 1
9 Chemamul Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
10 Kiptome Sec Bio/Agric 1
11 Chebirirbei Sec Maths/Bst 1
12 Seretut Sec Bio/Chem 1
13 Cheptororiet Sec Kis/CRE 1
14 Kapsoiyo Sec Geo/His 1
  TOTAL   14
       
  BURETI    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Cheborge Boys Comp/… 1
2 Korongoi Girls Maths/Chem 1
3 Kaptele Sec Comp/… 1
4 Chebwagan Boys Bio/Agric 1
5 Kapkisiara Girls Kisw/CRE 1
6 Mabasi Sec Bio/Agric 1
7 Tengecha Girls Phy/Maths 1
8 Aic Litein Girls Comp/… 1

 

 

73

 

9 Reresik Sec Bio/Agric 1
10 Kaborus Mixed Sec Kisw/Geo 1
11 Lelach Girls Bio/Agric 1
12 Chemoiben Sec Kisw/Hist 1
13 Chebitet Sec Phy/Maths 1
14 Kiptewit Boys Eng/Lit 1
15 Kabitungu Sec Agric/Bio 1
16 Tengecha Boys Maths/Phy 1
17 Kapsogeruk Sec Agric/Bio 1
18 Sosit Day Maths/Phy 1
19 Cheplanget Boys Kis/CRE 1
20 Kapkatet Sec. Maths/Bst 1
21 Litein Day Sec Sch Bio/Agric 1
22 Chepkulgong Sec Bio/Agric 1
23 Nelson Mandela His/Kis 1
  TOTAL   23
  KERICHO    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kericho Day Maths/Phy 1
2 Ketitui Bio/Agric 1
3 Manyoror Maths/Phy 1
4 Kaboloin Chem/Phy 1
5 Chebigen Comp/… 1
6 Buchenge Agric/Bio 1
7 Kapngetuny Kisw/CRE 1
8 Poiywek Comp/… 1
9 Laliat Bio/Chem 1
10 Chepng’obob Eng/Lit 1
11 Keongo Maths/Phy 1
12 Kericho High Comp/… 1
13 Brooke Day Maths/Bio 1
14 Toror Maths/Bio 1
15 Kapsoit Chem/Phy 1
16 Chepkoiyo Sec Chem/Bio 1
17 Sumeiyon Day Sec Kis/His 1
18 Kericho Township Sec Bst/Maths 1
19 Moi Sitotwet Sec Eng/Lit 1
  TOTAL   19
       
  LONDIANI    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Finch Sec Kisw/Hist 1
2 Chepcholiet Sec Phy/Maths 1
3 Tugunon Sec Kisw/CRE 1

 

 

74

 

4 Momoniat Sec Kisw/CRE 1
5 Kiprengwe Sec Bio/Chem 1
6 Cheres Sec Eng/Lit 1
7 United Soy Geo/Bst 1
8 Jubilee Sec Kisw/Hist 1
9 Baraka Sec Agric/Bio 1
10 Londiani Boys Comp/… 1
11 Chebewor Chem/Bio 1
12 Kimasian Maths/Chem 1
13 Barotion Sec Kisw/CRE 1
14 Chepseon Complex Comp/… 1
15 Chepsir Boys Bio/Agric 1
16 Kedowa Special Sec Chem/Maths/Ksl 1
17 Chepseon Girls Comp/… 1
18 Tulwap Kipsigis Bio/Agric 1
19 Kapcheplanga Bio/Agric 1
20 Londiani Girls Comp/… 1
21 Setek Bio/Agric 1
22 Sacred Hill Maths/Chem 1
23 Kiletien Sec Maths/Chem 1
24 Tendeno Sec Chem/Bio 1
25 Sitian Sec Maths/Chem 1
26 Testai Maths/Phy 1
  TOTAL   26
       
  SOIN-SIGOWET    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kebeneti Sec Bio/Agric 1
2 Cheptuiyet Eng/Lit 1
3 Singoronik Sec Bio/Agric 1
4 Kapkeburu Sec Phy/Che 1
5 Sondu Bio/Agric 1
6 Kalyongwet Sec Eng/Lit 1
7 Cheramor Eng/Lit 1
8 Moi Kipsitet Girls Maths/Chem 1
9 Kileges Bio/Agric 1
10 Nyaberi Kisw/CRE 1
  TOTAL   10
       
  KIPKELION    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Siret Kisw/CRE 1
2 Kipchorian Kisw/Hist 1
3 Kipsegi Maths/Phy 1
4 Koisagat Bio/Agric 1

 

 

75

 

5 Kokwet Kisw/CRE 1
6 Kapias Kisw/Hist 1
7 Kamarus Agric/Bio 1
8 Kunyak Kisw/Hist 1
9 Tulwapmoi Kisw/Hist 1
10 Kapkwen Maths/Chem 1
11 Ndubusat Girls Chem/Maths 1
12 Barsiele Sec Sch Maths/Phy 1
13 Chilchila Sec Eng/Lit 1
14 Nyairobi Bio/Agric 1
15 Kipkelion Girls Bio/Agric 1
16 Agc Lilloch Maths/CRE 1
17 Chepkechei Boys Maths/Phy 1
18 Tuiyobei Bio/Agric 1
19 Sereng Bio/Agric 1
  TOTAL   19
       
  LAIKIPIA COUNTY    
  LAIKIPIA CENTRAL    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kihato Mixed Sec Bio/Agric 1
2 Laikipia Air Base Sec Bio/Chem 1
3 Muhonia Sec Agric/Bio 1
4 Mwituria Sec BIO/Chem 1
5 Sweetwaters Sec Kisw/Geo 1
6 Malek Girls Sec Bio/Agric 1
7 St. Augustine Sec – Sirima Eng/Lit 1
8 Tigithi Sec Eng/Lit 1
  TOTAL   8
       
  LAIKIPIA EAST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nanyuki Garrison Sec Bio/Agric 1
2 Endana Sec School Bio/Agric 1
  TOTAL   2
       
  LAIKIPIA NORTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Dol Dol High School Eng/Lit 1
2 Lokusero Maths/Phy 1
3 St Francis Girls’ Doldol Agric/Bio 1
  TOTAL   3
       
  LAIKIPIA WEST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER


 

76

 

1 Chereta Bio/Chem 1
2 G.G Rumuruti Comp/… 1
3 Kabati Bio/Chem 1
4 Kio Phy/Chem 1
5 Kite Hist/CRE 1
6 Lariak Maths/Bst 1
7 Limunga Eng/Lit 1
8 Ndurumo Hist/CRE 1
9 Olmoran Maths/Phy 1
10 Rumuruti Day Kisw/CRE 1
  TOTAL   10
       
  NYAHURURU    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Brethren Eng/Lit 1
2 Gatero Girls Kisw/CRE 1
3 Huhoini Kisw/Geo 1
4 Kiwanja Bio/Chem 1
5 Mwenje Comp/… 1
6 Ndururumo Agric/Bio 1
7 Njonjo Girls Maths/Chem 1
8 Njorua Eng/Lit 1
9 Starehe Bio/Agric 1
10 Thiru Bio/Chem 1
11 Pesi Mixed Sec Sch Agric/Bio 1
  TOTAL   11
       
  NAKURU COUNTY    
  GILGIL    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Coulson Girls Kisw/Geo 1
2 Echariria Phy/Maths 1
3 Gilgil Day Kisw/CRE 1
4 Gilgil Garrisson Geo/Kisw 1
5 Gilgil Girls Agric/Bio 1
6 Gilgil Town Bio/Agric 1
7 Kahuho Hist/Kisw 1
8 Kekopey Ranch Agric/Bio 1
9 Koelel Bio/Agric 1
10 Lady Ann Delemere Maths/Chem 1
11 Lake Elementaita Maths/Bst 1
12 Muriricua Kisw/Hist 1
13 Nderit Phy/Maths 1
14 Ndibai Maths/Chem 1
15 Ngecho Kisw/CRE 1

 

 

77

 

16 Ngeteti Maths/Phy 1
17 Ngumo Bio/Chem 1
18 Nys Sec Chem/Bio, 1
19 Utumishi Academy Aviation/… 1
20 Woodard Langalanga Chem/Maths 1
21 Artur Magugu Chem/Maths 1
  TOTAL   21
       
  KURESOI    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Amani Bio/Chem 1
2 Arorwet Bio/Chem 1
3 Chebara Agric/Bio 1
4 Chebotoi Agric/Bio 1
5 Chemaner Bio/Agric 1
6 Cheptuech Chem/Phy 1
7 Chikamba Bio/Chem 1
8 Elck Kongoi Maths/Chem 1
9 Emitik Girls Bio/Chem 1
10 Haraka Bst/Msth 1
11 Irongo Bio/Agric 1
12 Kamara Maths/Phy 1
13 Kapsimbeiywo Maths/Bst 1
14 Kipkoris Girl Maths/Phy 1
15 Kipsonoi Chem/Bio 1
16 Kiptagich Maths/Phy 1
17 Kiptororo Kisw/CRE 1
18 Korabariet Maths/Phy 1
19 Masaita Agric/Bio 1
20 Mau Kisw/Geo 1
21 Mau Summit Bio/Chem 1
22 Mlima Bio/Agric 1
23 Muchorwe Kisw/Hist 1
24 Murinduko Baptist Bio/Agric 1
25 Mutukanio Bio/Agric 1
26 Ogiek Kwanza Bst/Maths 1
27 Siwot Girls Phy/Maths 1
28 Sukutek Maths/Chem 1
29 Tendwet Maths/Phy 1
30 Tinet Kapkoi Bio/Agric 1
31 Tinet Mixed Phy/Maths 1
32 Tulwet Maths/Chem 1
33 Umoja Tulwet Maths/Bst 1
  TOTAL   33


 

78

 

  MOLO    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Arimi Maths/Chem 1
2 Chandera Bst/Geo 1
3 Chesingele Maths/Phy 1
4 Elburgon Deb Eng/Lit 1
5 Elburgon Sec Bio/Chem 1
6 Mianzini Kisw/Geo 1
7 Michinda Comp/…, 1
8 Molo Academy Boys Phy/Chem 1
9 Molo Highway Eng/Lit 1
10 Molo Sec Maths/Phy 1
11 Mukinyai Agric/Bio 1
12 Njenga Karume Maths/Phy 1
13 Pcea Elburgon Kisw/CRE 1
14 Sokoro Girls Agric/Bio 1
15 St. Joseph’S Elburgon Maths/Phy 1
16 Tayari Maths/Bst 1
17 Turi Sec. Kisw/Geo 1
18 Mariashoni Sec Sch Phy/Chem 1
  TOTAL   18
       
  NAIVASHA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Gituru Mixed Bst/Geo 1
2 Governor Sec Geo/Kisw 1
3 Karima Mixed Kisw/Geo 1
4 Kiambogo Sec Maths/Bst 1
5 Kijabe Township Sec Maths/Bst 1
6 Kinungi Sec Sch Bio/Agric 1
7 Longonot Township Bio/Agric 1
8 Maai Mahiu Boys Bio/Agric 1
9 Maiella T/Ship Kisw/Hist 1
10 Mirera Sec Maths/Phy 1
11 Mununga Sec Maths/Chem 1
12 Munyu Sec Maths/Phy 1
13 Naivasha Day Bst/Geog 1
14 Ndabibi Sec Bio/Agric 1
15 Ngondi Sec Sch CRE/Hist 1
16 Nyakairu Senior Chem/Bio 1
17 Nyamathi Maths/Bst 1
18 Nyondia Sec Maths/Chem 1
19 Nyonjoro Sec Bio/Chem 1
20 St Andrews Tarabete Chem/Bio 1
21 Rutere Sec Maths/Bst 1

 

 

79

 

  TOTAL   21
       
  NAKURU CENTRAL    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kivumbini Sec Kisw/Geo 1
2 Langalanga Eng/Lit 1
3 Mwariki Maths/Chem 1
4 Nairobi Road Maths/Bst 1
5 Nakuru Girls Kisw/CRE 1
6 Nakuru West Maths/Chem 1
7 Natewa Comp/… 1
8 Ngala School For Deaf Bio/Maths 1
9 Rhino Sec Agric/Bio 1
10 Uhuru High Bio/Agric 1
  TOTAL   10
       
  NAKURU NORTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bahati Girls Sec. Maths/Chem 1
2 Bahati Pcea Girls Eng/Lit 1
3 Bavuni Sec. chem/Bio 1
4 Bishop Edward Donovan Eng/Lit 1
5 Dundori Sec. Eng/Lit 1
6 Jomo Kenyatta Girls Comp/… 1
7 Kiamaina Sec. Maths/Phy 1
8 Menengai Hill Sec. Bio/Agric 1
9 Murunyu High Sch. Kisw/Geo 1
10 Rigogo Sec. Bst/Maths 1
11 St. Anthony Engoshura Kisw/Hist 1
12 St. Francis Bahati Sec. Eng/Lit 1
13 St. Joseph Kirima Sec. Hist/CRE 1
14 St. Mark Eldonio Sec. Kisw/Hist 1
15 Wanyororo Sec. Maths/Bst 1
  TOTAL   15
       
  NJORO    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bagaria Maths/Phy 1
2 Cheptoroi Maths/Chem 1
3 Kenyatta Mixed Maths/Bst 1
4 Keriko Maths/Phy 1
5 Kilimo Bst/Maths 1
6 Larmudiac High Sch Bio/Agric 1
7 Larmudiac Mixed Kisw/Hist 1
8 Likia Sec Maths/Phy 1

 

 

80

 

9 Lusiru Sec Kisw/Geo 1
10 Mau Narok Bio/Agric 1
11 Mauche Samoei Kisw/Hist 1
12 Mosop Mixed Kisw/CRE 1
13 Muthiga Sec Agric/Bio 1
14 Mwigito Excel Maths/Phy 1
15 Naishi Sec Maths/Chem 1
16 Ndege Sec Maths/Geo 1
17 Ngwataniro Maths/Bst 1
18 Njoro Boys Bio/Agric 1
19 Njoro Central Eng/Lit 1
20 Njoro Girls German/.. 1
21 Sinendet Sec Bst/Maths 1
22 Siryat Sec Maths/Phy 1
23 Taita Mauche Sec Kisw/CRE 1
24 Teret Sec Bio/Agric 1
  TOTAL   24
       
  RONGAI    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Morop Girls Bio/Agric 1
2 Aic Tulwobmoi Kisw/CRE 1
3 Athinai Bio/Agric 1
4 Bomassan Kisw/CRE 1
5 Boror Mixed Maths/Phy 1
6 Burgei Kisw/CRE 1
7 Kampi Ya Moto Eng/Lit 1
8 Kiamunyi Maths/Chem 1
9 Kirobon Boys Chem Maths 1
10 Kirobon Girls Eng/Lit 1
11 Lake Solai Eng/Lit 1
12 Lengenet Maths/Bst 1
13 Mama Ngina Kenyatta Bio/Agric 1
14 Mema Sec Maths/Phy 1
15 Mercy Njeri Maths/Bst 1
16 Mimwaita Maths/Chem 1
17 Ogilgei Eng/Lit 1
18 Olrongai Bio/Chem 1
19 Pamela Scot Leldet Bio/Agric 1
20 Piave Sec Eng/Lit 1
21 Rongai Day Eng/Lit 1
22 Solai Boys Kisw/Hist 1
23 Springs High Chem/Bio 1
  TOTALS   23
       

 

 

81

 

  SUBUKIA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Forest Hill Sec Agric/Bio 1
2 Gitura Bio/Chem 1
3 Greenhills Sec Eng/Lit 1
4 Kabazi Sec Bio/Chem 1
5 Kieni Sec Agric/Bio 1
6 Maryland Sec Kisw/CRE 1
7 Ol Donyo Mara Kisw/Hist 1
8 Our Lady of Victories Maths/Chem 1
9 St. Ulrich Lama Maths/Phy 1
10 Tachasis Sec Bio/Chem 1
11 Umoja Sec Bst/Maths 1
12 Wei Sec Maths/Chem 1
  TOTAL   12
       
  NANDI COUNTY    
  CHESUMEI    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 A.I.C. Kamoiywo Girls Bio/Agric 1
2 Itigo Girls Comp/… 1
3 Kapchepkok Sec Phy/Maths 1
4 Davies Day Bio/Maths 1
5 Kosirai High Bio/Agric 1
6 Lelmokwo Boys Maths/Phy 1
7 Moi Sirgoi Boys Phy/Chem 1
8 St Stephens Kiptuiya Bio/Chem 1
9 Ngechek Seconday Agric/Bio 1
10 Saniak Sec Maths/Bst 1
11 St. Canisius Mateget Sec. Maths/Chem 1
12 St. Josephs Girls Chepterit Maths/Geo 1
  TOTAL   12
       
  NANDI CENTRAL    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 A. I. C. Kapchemoiywo Girls Maths/Bst 1
2 A.C. K. Kipsugur Kisw/Hist 1
3 A.I.C. Kiborgok Girls Maths/Chem 1
4 Chepkumia Sec. Agric/Bio 1
5 Holy Rosary Girls Maths/Geo 1
6 Kabwareng Sec. CRE/Hist 1
7 Kapsabet Girls High Eng/Lit 1
    Phy/Maths  
8 Kapsabet School For The Deaf /Ksl 1
9 Kiborgok Sec. Eng/Lit 1

 

 

82

 

10 Kilibwoni Boys High Phy/Chem 1
11 Kimondi Sec Kisw/CRE 1
12 Kipsigak Boys Comp/… 1
13 Ndubeneti Sec. Eng/Lit 1
14 Our Lady of Victory Kapnyeberai Girls Hsc/.. 1
15 Terige Boys High Bst/Geo 1
  TOTAL   15
       
  NANDI EAST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Sochoi Girls Maths/Chem 1
2 Kaputi Sec. Chem/Bio 1
3 Kosoiywo Sec Kisw/CRE 1
4 Lelwak Eng/Lit 1
5 Our Lady of Peace Agric/Bio 1
6 Samoei Boys Bio/Agric 1
7 Siret Sec. Chem/Bio 1
8 St.Mary’S Soiyet Phy/Maths 1
9 Taito K.T.G.A Bio/Agric 1
  TOTAL   9
       
  NANDI NORTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Laboret Girls Bio/Agric 1
2 Aic Chepkemel Eng/Lit 1
3 Aic Cheptonon Chem/Maths 1
4 Aic Cheptuiyet Maths/Phy 1
5 Aic Kamanyinya Bio/Agric 1
6 Brigitta Girls Phy/Maths 1
7 Cheptil Maths/Chem 1
8 Eisero Girls Maths/Chem 1
9 Kapkatet Maths/Phy 1
10 Kapkoimur Maths/Phy 1
11 Kapnganio Chem/Bio 1
12 Kebulonik Maths/Bst 1
13 Sangalo Kisw/CRE 1
14 St Josephs Kapkenyeloi Maths/Geo 1
15 St Mathews Septonok Bio/Agric 1
16 St Monicah Kapkoros Maths/Chem 1
17 St Peters Ngenyilel Phy/Chem 1
18 St Teresa of Avilla Bio/Agric 1
19 Stephen Kositany Maths/Chem 1
20 Tangaratwet Kisw/CRE 1
21 Tulwo Girls Maths/Bst 1

 

 

83

 

  TOTAL   21
       
  NANDI SOUTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 A.C.K Kapsoo Girls Sec Bio/Agric 1
2 A.I.C Chebisaas Girls Agric/Bio 1
3 A.I.C Mosombor Sec Maths/Phy 1
4 Banja Sec Kisw/Hist 1
5 Bishop Makarios Kisw/Hist 1
6 Bishop Neo Kongai Kitaor Sec Eng/Lit 1
7 Chemobo Sec Agric/Bio 1
8 Fr. Mair Girls Kisw/Hist 1
    Chem/Bio,  
9 Kamimei Sec Hsc/.. 2
10 Kapkeben Day Mixed Sec Chem/Maths 1
11 Kapkeben A.I.C Girls Sec Maths/Chem 1
12 Kapkeruge Sec Agric/Bio 1
13 Kapkures Sec Maths/Phy 1
14 Kapsengere Sec French/.. 1
15 Kaptumek Sec Bio/Maths 1
16 Keburo Sec Agric/Bio 1
17 Kemeloi Boys Bio/Agric 1
18 Kimaren Sec Maths/Phy 1
19 Kiptulus Sec Chem/Bio 1
20 Koyo Sec Bio/Chem 1
21 Maraba Sec Agric/Bio 1
22 Mugen Mixed Chem/Maths 1
23 Serem Boys Hist/CRE 1
24 St. Mary’S Kipchemwon Hist/Geo 1
  TOTAL   25
       
  TINDERET    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Taunet Chem/Bio 1
2 Ainapngetuny Chem/Phy 1
3 Chemase Phy/Chem 1
4 Chemutia Maths/Geo 1
5 Cheptonon Maths/Chem 1
6 Fr. Martin Boyle Sec. Agric/Bio 1
7 Got Ne-Lel Maths/Bst 1
8 Kabirer Chem/Bio 1
9 Kimwani Chem/Bio 1
10 Meteitei Boys Chem/Phy,Eng/Lit 2
11 Sarwat Maths/Chem 1

 

 

84

 

12 St.Pauls Chemalal Bio/Agric 1
13 Tinderet Boys Chem/Bio 1
  TOTAL   14
       
  NAROK COUNTY    
  NAROK NORTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aramat Sec Sch Bio/Chem 1
2 Enabelibel Sec Bio/Agric 1
3 Eor E-Kule Sec Maths/Phy 1
4 Keekonyokie Sec Bio/Geo 1
5 Kisiriri Sec Chem/Bio , 1
6 Maasai Girls Sec Eng/Lit 1
7 Masikonde Sec Maths/Phy 1
8 Olchorro Sec Eng/Lit 1
9 Ole Tipis Girls Sec Maths/Phy 1
10 Sakutiek Sec Maths/Chem 1
11 St. Mary’s Sec Bst/Maths 1
12 Suswa Girls Maths/Chem 1
13 Nkareta Sec Chem/Bio 1
14 Olasiti Sec Maths/Phy 1
15 St. Antony’S Sec Maths/Chem 1
16 Ntulele Sec Maths/Phy 1
17 Olmariko Maths/Geo 1
  TOTAL   17
       
  NAROK SOUTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chemwokter Sec Chem/Bio 1
2 Enkare Nairowua Girls Maths/Chem 1
3 Enoosogon Sec Eng/Lit 1
4 Ilmotiok Sec Eng/Lit 1
5 Lemek Namunyak Girls Eng/Lit 1
6 Marinwa Sec Che/Phy 1
7 Mogoiyuet Sec School Maths/Chem 1
8 Moi Naikara Phy/Maths 1
9 Naisudori Mixed Sec Agric/Bio 1
10 Olemuna Sec Maths/Phy 1
11 Olenkapune Mixed Day Sec Eng/Lit 1
12 Olereut Mixed Eng/Lit 1
13 Olmekenyu sec Eng/Lit 1
14 Ololulunga Boys Comp/… 1
15 Oltarakwai Sec Eng/Lit 1
16 Ongata Oloirien Sec Eng/Lit 1
17 Saire Sec Eng/Lit 1

 

 

85

 

18 Tumoiyot Sec Bio/Chem 1
19 Loita Mixed Sec Maths/Chem 1
20 Ngiito Sec Maths/Bst 1
21 Nkorkori Boys Chem/Phy 1
22 Oloomirani Boys Chem/Bio 1
23 Oloomirani Girls Bio/Agric 1
24 Siana Girls Maths/Chem 1
  TOTAL   24
       
  TRANSMARA EAST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ilkerin Mixed Maths/Chem 1
2 Kapweria Eng/Lit 1
3 Kibisorwet Eng/Lit 1
4 Kurangurik Bio/Agric 1
5 Mabwaita Maths/Chem 1
6 Emurua Dikirr Eng/Lit 1
7 Ilkerin Girls Chem/Bst 1
8 Kabolecho Bio/Agric 1
  TOTAL   8
       
  TRANSMARA WEST    
S/No SCHOOL NAME SUBJECTS NUMBER
1 Emarti Eng/Lit 1
2 Kilgoris Girls Bio/Chem 1
3 Ongata Barrikoi Boys Maths/Phy 1
4 Olmelil Maths/Geo 1
5 Shankoe Elect/…. 1
6 Siria Girls Phy/Maths 1
7 Pimbiniet Mixed Eng/Lit 1
8 Angata Barikoi Girls Eng/Lit 1
  TOTAL   8
       
  SAMBURU COUNTY    
  SAMBURU CENTRAL    
S/No SCHOOL NAME SUBJECTS NUMBER
1 Aic Moi Girls Eng/Lit 1
2 Kisima Mixed Bio/Chem 1
3 Lolmolok Mixed Bio/Agric 1
4 Maralal Mixed Agric/Bio 1
5 Morijo Mixed Agric/Bio 1
6 Suguta Marmar Mixed Eng/Lit 1
  TOTAL   6
       
  SAMBURU EAST    

 

 

86

 

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Wamba Mixed Day Eng/Lit 1
2 Lolokwe Mixed Eng/Lit 1
3 Wamba Boys Bio/Chem 1
  TOTAL   3
       
  SAMBURU NORTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Baragoi Boys High School Phy/Chem 1
2 Baragoi Mixed Agric/Bio 1
3 Marti Mixed Maths/Chem 1
4 Nyiro Mixed Eng/Lit 1
  TOTAL   4
       
  TRANS NZOIA    
  ENDEBBES    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Andersen High School Bio/Agric 1
2 Bwala Sec Bio/Chem 1
3 Cheptantan Sec Maths/Chem 1
4 Chepsalei sec Phy/Chem 1
5 Matumbei Sec Maths/Phy 1
6 Mubere Sec Maths/Chem 1
7 Njoro Sec Bio/Agric 1
8 St Francis of Asis Koronga Bio/Chem 1
9 St. Barnabas Girls Sabwani Chem/Bio 1
  TOTAL   9
       
  KIMININI    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Kapkoi Sisal Eng/Lit 1
2 Aic Kaptien Sec School Maths/Phy 1
3 Aic Lolkeringet Sec Sch Phy/Maths 1
4 Aic Mokoiywet Phy/Maths 1
5 Friends Mufutu Sec Bio/Chem 1
6 Emmanuel Ack Wehoya Bio/Agric 1
7 Imani Friends Sec Bio/Agric 1
8 Kiungani Academy Kisw/Geo 1
9 Machungwa High Maths/Phy 1
10 Mainek Toro Agric/Bio 1
11 Masaba Sec School Eng/Lit 1
12 Michael Wamalwa Birunda High Sch Comp/… 1
13 Misemwa Sec Agric/Bio 1
14 Mitoto S.A Maths/Phy 1
15 Nabiswa Sec Bio/Chem 1

 

 

87

 

16 Namanda Sec Maths/Phy 1
17 Nyabomo Sec Eng/Lit 1
18 Sabata sec Maths/Phy 1
19 St John’s Nyamira Eng/Lit 1
20 St Joseph’s Ack Kibagenge Maths/Phy 1
21 St Joseph’s Sec School – Nyasi Bio/Agric 1
22 St Michael’s Kikwamet Maths/Bst 1
23 St Peter’s Mucharage S S Bio/Agric 1
24 St Teresa’S Bikeke Girls Sec Kisw/CRE 1
25 St Theresa’S Boys Bikeke Maths/Phy 1
26 St Thomas Aquinas Sec School Namgoi Bio/Agric 1
27 St.Theresas Sikhendu Mixed Sec Maths/Bio 1
28 St Vincent Sec School Kiminini Maths/Phy 1
  TOTAL   28
       
  KWANZA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Lessos Sec School Maths/Phy 1
2 Biketi Sec Eng/Lit 1
3 Gidea Boys Maths/Phy 1
4 Gidea Girls Sec Eng/Lit 1
5 Karaus Sec School Maths/Phy 1
6 Korosiot Sec Maths/Phy 1
7 Luuya Sec Maths/Chem 1
8 Maridadi Sec School Maths/Bio 1
9 Maziwa Sec School Eng/Lit 1
10 Meteitei Sec Chem/Maths 1
11 Milimani Sec School – Kwanza Bio/Chem 1
12 Misanga Sec Maths/Phy 1
13 Namanjalala Sec School Bio/Agric 1
14 Nasianda Friends Sec Bio/Agric 1
15 Ngeny Sec School Maths/Phy 1
16 Soymining Sec Sch Maths/Bst 1
17 St Cecilia Sec School – Marinda Maths/Phy 1
18 St Maurice Girls High School – Lunyu Eng/Lit 1
19 St Philips Kipsoen Sec Bio/Chem 1
20 Aic Kobos Girls Sec School Comp/… 1
21 Goseta Boys Sec School Eng/Lit 1
22 Kwanza Girls Sec School Bio/Agric 1
23 St Monica Girls Kitale Maths/Bst 1
  TOTAL   23
       
  SABOTI    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER


 

88

 

1 Bishop Crowley Lukesi Eng/Lit 1
2 Chebukaka Sec Maths/Chem 1
3 Friends Day Lukhome Maths/Bst 1
4 Gituamba sec Bio/Agric 1
5 Kinyoro Sec Phy/Maths 1
6 Luanda Eng/Lit 1
7 Lucia Girls Chem/Bio 1
8 Masinde Muliro Memorial Sec Kisw/Geo 1
9 Matisi Sec Comp/… 1
10 Meso Sec Maths/Phy 1
11 Muroki Friends Sec Sch Bio/Agric 1
12 Nakami Friends Sec Chem/Lit 1
13 Rafiki Sec Bio/Chem 1
14 Sikinwa Eng/Lit 1
15 St Athanas Kissawai Maths/Bst 1
16 St Columbans’s Maths/Phy 1
17 St Michael Top Station Comp/… 1
18 St Peters Sec School – Mwitha Kisw/CRE 1
19 St Philips Tuyoo – Koony Bio/Agric 1
20 St Thomas Aquinas- Kapretwa (T/Nzoia Maths/Bst 1
21 Teldet Sec Sch Chem/Phy 1
22 Trans Nzoia Mixed Kisw/CRE 1
23 Tuwan Girls Eng/Lit 1
24 Wiyeta Girls Sec Sch Chem/Bio 1
  TOTAL   24
       
  TRANS NZOIA EAST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Biribiriet Mixed Day Eng/Lit 1
2 Aic Kipkeikei Girls Maths/Phy 1
3 Aic Kiptenden Sec Sch Eng/Lit 1
4 Benon Mixed Sec Sch Kisw/CRE 1
5 Chematich Sec School Bio/Chem 1
6 Friends Bonde Sec Sch Maths/Phy 1
7 Geta Sec School Maths/Phy 1
8 Karara sec Maths/Phy 1
9 Kapcheplanget Sec Chem/Agric, Maths/Bst 2
10 Kapsara Sec School Eng/Lit 1
11 Kimoson Sec School Bio/Agric 1
12 Makutano Sec School Bio/Agric 1
13 Moi University Sec School – Taito Bio/Agric 1
14 Motosiet Sec School Eng/Lit 1
15 Noigam Sec Sch Maths/Bio 1
16 Saiwa Sec Bio/Chem 1
17 Wiyeta Girls Maths/Phy 1

 

 

89

 

18 Sitatunga sec Comp/… 1
19 Sda Moige Eng/Lit 1
20 St Augustine Sec-Munyaka Maths/Phy 1
21 St Benedicts Sec Sch Central -Kapsigilai Eng/Lit 1
22 St Charles Lwanga Sec Botwa Maths/Bst 1
23 St Joseph’s Cheptil Bio/Agric 1
24 St.Paul Sec- Kiriita Sec Maths/Bst 1
25 St Pauls Kiptoror Sec S Maths/Phy 1
26 St Paul’S Sinoko S S Comp/… 1
27 St Peters Girls Mito Mbili Comp/… 1
28 St Teresa Mixed (Sinyereri) Se Eng/Lit 1
29 St. Philips Surungai ss Bst/Geo 1
30 Tarakwa sec Maths/Chem 1
31 Yuya Sec School Hist/Bst 1
32 St. Pauls Kapchepsit Mixed Maths/Phy 1
33 St. Marys Cheptobot Eng/Lit 1
  TOTAL   34
       
       
       
  TURKANA COUNTY    
  LOIMA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 David Lee Adventist Nagis Secondary Sc Kisw/CRE 1
2 Kalemunyang Secondary School Maths/Phy 1
3 Loima Boys Secondary School Eng/Lit, Maths/Phy 2
4 Loima Girls Secondary Eng/Lit 1
5 Napeililim Secondary School Bio/Agric 1
6 Turkana Girls National School Eng/Lit 1
  TOTAL   7
  TURKANA CENTRAL    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Eliye Boys Secondary School Bio/Chem 1
2 Kerio Boys Secondary School Kisw/Geo 1
3 Lodwar Boys National School Chem/Maths 1
4 Loyo Sec Eng/Lit 1
5 Moi High School Kalokol Bio/Agric 1
6 Nakurio Girls Secondary Bst/Maths 1
7 P.A.G Lodwar Mixed Secondary Chem/Bio 1
8 S.A. Nawoitorong Mixed Kisw/CRE 1
9 St. Kevin’s Secondary School Eng/Lit 1
10 Turkana Talent High School Geo/Bst 1
  TOTAL   10

 

 

90

 

TURKANA EAST

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Kangitit Girls Secondary School Maths/Phy 1
2 Aic Katilia Boys Sec Kisw/Geo 1
3 Kapedo Mixed Secondary School Kisw/Hist 1
4 Lotubae Girls Secondary School Bst/Geo 1
5 Morulem Mixed Secondary Phy/Maths 1
6 Namortunga Boys Sec Kisw/CRE 1
  TOTAL   6
  TURKANA NORTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kataboi Girls Secondary School Eng/Lit, 1
2 Milimatatu Girls Secondary Kisw/Hist 1
3 S.A Lokitaung Secondary School Bio/Agric 1
4 St. James Kaikor Boys Maths/Bst 1
5 St. Joseph’s Lapur Boys Secondary Eng/Lit 1
  TOTAL   5
  TURKANA SOUTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Agc Lokichar Boys Secondary School Maths/Chem, Kisw/CRE 2
2 Kainuk Mixed Sec Comp/… 1
3 Kaputir Mixed Sec Eng/Lit 1
4 Katilu Boys Sec Maths/Chem 1
5 Katilu Girls Sec Kisw/Hist 1
6 Rcea Kasuroi Boys Sec Eng/Lit 1
7 Uhuru Girls Sec Hist/CRE 1
  TOTAL   8
  TURKANA WEST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Songot Boys Secondary School Bio/Agric 1
2 Kalobeyei Secondary School Eng/Lit 1
3 Lokichoggio Mixed Secondary Geo/Kisw 1
4 Our Ladys Girls Secondary School Maths/Bst 1
5 Lopiding Girls Secondary School Geo/Bst 1
6 St James Pokotom Day Maths /Chem 1
7 Kakuma Sec Sch Maths/Bst 1
  TOTAL   7
       
       
  UASIN GISHU    
  AINABOKOI    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER


 

91

 

1 Arnesens High Sch Bio/Agric 1
2 Bishop Birech Tilol H/Sc/… 1
3 Chepkongony Maths/Geo 1
4 Drys Girls Maths/Phy 1
5 Kapngetuny Maths/Geo 1
6 Plateau Girls Maths/Phy 1
7 Rurigi Sec Kisw/CRE 1
8 Soliat Kisw/Geo 1
9 Tendwo Sec Chem/Maths 1
  TOTAL   9
       
  KAPSERET    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Kosirai Sec Kis/Geo 1
2 D.E.B Mutwot Sec Hist/Kisw 1
3 Ngeria Girls Sec Bio/Agric 1
4 Simat Sec Eng/Lit 1
  TOTAL   4
       
  KESSES    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bishop Muge Subukia Bio/Agric 1
2 Cheplaskei Boys Sec Maths/Chem 1
3 Cheptiret Sec School Hist/Kisw 1
4 Chirchir Sec Maths/Chem 1
5 Kamuyu Sec Bst/Chem 1
6 Kapkoiga Girls Sec Hist/Kisw 1
7 Koiluget Sec Bio/Chem 1
8 Chepkoiyo Sec Bio/Chem 1
9 Lainguse Mixed Sec Maths/Bst 1
10 Moi Univesity Sec Eng/Lit 1
11 Race-Course Sec Kisw/CRE 1
12 St. Catherines Girls – Kesses Maths/Geo 1
13 Tarakwa Sec Chem/Maths 1
  TOTAL   13
  MOIBEN    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic-Chebisaas Boys Kisw/Hist 1
2 Chelalang Eng/Lit 1
3 Kapsiliot Sec School Maths/Phy 1
4 Seko Girls Bio/Agric 1
5 St. Anthony Moiben Chem/Maths 1
6 St. Joseph’S Kapnasu Kisw/CRE 1
7 University Of Eld High Bio/Agric 1
8 Uswo Sec Kisw/Hist 1

 

 

92

 

  TOTAL   8
       
  SOY    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Tamboiyot Bio/Agric 1
2 Cheplelaibei North Maths/Phy 1
3 K A G Bwayi Kisw/Bst 1
4 Kerotet Girls Phy/Chem 1
5 Kiborom Chem/Maths 1
6 Kipsangui Boys Hist/CRE 1
7 Kokwet Kisw/Geo 1
8 Legebet Bio/Chem 1
9 Loreto Matunda Bst/Geo 1
10 Makongi Sec Bst/Maths 1
11 Moi’s Bridge Bio/Chem 1
12 Ngeny Eng/Lit 1
13 Sisyobei Adventist Maths/Chem 1
14 Soy Sec Agric/Bio 1
15 St. Pauls Makongi Eng/Lit 1
16 St.Stephen’S Jabali Maths/Phy 1
17 Ziwa Sec Bst/Maths 1
  TOTAL   17
       
  TURBO    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ack St. Johns Sigowet Kisw/CRE 1
2 Aic Kamoret Bio/Chem 1
3 Aic Kapkeben Bio/Agric 1
4 Aic Leseru Girls Maths/Phy 1
5 Aic Seiyot Eng/Lit 1
6 Aic Tapsagoi Maths/Phy 1
7 Chepsaita Bio/Maths 1
10 Kaptebee Maths/Phy 1
11 Kosachei Sec Sch Maths/Chem 1
12 Kiplombe Sec Chem/Bio 1
13 Leseru Boys Kisw/Geo 1
14 Moi Barracks Comp/… 1
15 St. Marys Osorongai Bio/Chem 1
16 St. Peters Soin – Chepsaita Maths/Chem 1
17 Turbo Girls Bio/Chem 1
18 Umoja Sec Comp/…, 1
  TOTAL   16
       

WEST POKOT COUNTY

 

CENTRAL POKOT


 

93

 

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 A.I.C Chesombur Mixed Day & Boarding Bio/Agric 1
2 Annet E.L.C.K.Mixed Maths/Bst 1
3 Chemutlokotyo Chem/Maths 1
4 Cheptulel Boys Kisw/Hist 1
5 Elck Chesta Girls Maths/Phy 1
6 Endow Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE 1
7 Fr. Leo Staples Girls Maths/Phy 1
8 Kokworitit Mixed Day & Boarding Bio/Chem 1
9 Kokwotendwo Bst/Maths 1
10 Masol Mixed Bst/Geo 1
11 Mtelo Boys Day Sec Sch Kisw/CRE 1
12 Our Lady Of Queen Mtelo Girls Bio/Chem 1
13 Sekerr E.L.C.K. Mixed Bio/Agric 1
14 Sigor Mixed Day S.S Eng/Lit 1
15 Solion Mixed S.S. Agric/Bio, 1
  TOTAL   15
  KIPKOMO    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chepkorniswo S.S. Bst/Geo 1
2 Elck Chepareria Mixed Comp/… 1
3 Holy Rosary Girls Bio/Agric 1
4 Ortum Boys Secondary Bio/Agric 1
5 Ortum Mixed Chem/Bio 1
6 Parua Mixed Day And Boarding Hist/CRE 1
7 Propoi Girls Eng/Lit 1
8 Sebit Mixed Bst/Maths 1
9 Sobukwo Mixed Day Sec Maths/Phy 1
10 St. Antony Chepturnguny Kisw/Hist 1
11 St. Cecilia Girls Chepareria Hist/CRE 1
12 St. Elizabeth Girls -Morpus Eng/Lit 1
13 St. Mathew Kosulol Mixed Day Kisw/CRE 1
14 St. Paul Kipkomo Boys Eng/Lit 1
15 St. Peters Kapchemogen Kisw/CRE 1
16 St. Sophia Pkomo Girls Bio/Agric 1
17 St. Stephen’s Girls – Laikong Maths/Bst 1
18 Penon Mixed Maths/Geo 1
19 Ptarkong Mixed Eng/Lit 1
20 St. Thomas Aquinas Kamatira Sec Bst/Maths 1
  TOTAL   20
  NORTH POKOT    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Alale Girls Agric/Bio 1

 

 

94

 

2 Holy Cross Boy’s Sec. – Kacheliba Maths/Phy 1
3 Kamketo Trinity Girls S.S Maths/Bst 1
4 Kiwawa Boys Bio/Agric 1
5 Konyao Bora Lee Adventist Eng/Lit 1
6 St. Anne’S Girls – Chelopoy Bio/Chem 1
7 St. Bakhita Girls – Karon Kisw/Hist 1
8 St. Comboni Amakuriat Eng/Lit 1
9 Elck Kamunono Sec Eng/Lit 1
  TOTAL   9
  SOUTH POKOT    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chemaltin Mixed Se Sch Kisw/Geo 1
2 Chemolo Elck Kisw/CRE 1
3 Chorwai Mixed S.S. Maths/Geo 1
4 Kamelei Mixed Day S.S. Maths/Bst 1
5 Kapchikar Mixed Day And Boarding Hist/CRE 1
6 Kaporowo Eng/Lit 1
7 Kapsangar Mixed Day Bio/Agric 1
8 Sukution Mixed Kisw/Geo 1
9 Sondany Mixed Maths/Bio 1
10 St. Anthony Chorok Mixed Sec Kisw/Geo 1
11 St. Antony of Padua Sina Bio/Agric 1
12 St. Daniel Comboni Kaptabuk Bst/Maths 1
13 St. Eliza’S Girls Kabichbich Kisw/CRE 1
14 St. Patricks Simotwo Mixed Day Maths/Bst 1
15 St. Peter Cheparten Kisw/CRE 1
16 St. Stephen’s Chepkono Phy/Maths 1
  TOTAL   16
  WEST POKOT    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 All Saints Boys Kaptarin Eng/Lit 1
2 Chemakeu Mixed Sec Sch Maths/Chem 1
3 Cheptuya Mixed Day Kisw/Hist 1
4 Chewoyet High School Eng/Lit 1
5 Emboasis Bio/Agric 1
6 Holy Trinity Girls -Serewo Maths/Chem 1
7 Jerusalem Girls Bio/Agric 1
8 Kalemnyang Yunhap Mixed Eng/Lit 1
9 Kalya Mixed Day Sec Maths/Bst 1
10 Kamito Boys Geo/CRE 1
11 Kapenguria Boys High Eng/Lit 1
12 Karenger Boys Eng/Lit 1
13 Keringet Mixed Day Eng/Lit 1

 

 

95

 

  14 Nasokol Girls High School Eng/Lit 1
  15 Our Lady Of Peace Pser Bio/Agric 1
  16 Pcholpogh Girls Sec Sch Hist/CRE 1
  17 Sook Boys Sec School Maths/Phy 1
  18 St. Catherine’s Chepnyal Girls Maths/Chem, 1
  19 St. Michael Ptoyo Boys Geo/CRE 1
  20 St. Pauls Boys Sec – Kitelakapel Eng/Lit 1
  21 St. Peters Kapkecha Mixed Day S.S Eng/Lit 1
  22 St. Theresa’S Tartar Girls Kisw/CRE 1
  23 Totum Mixed Day Phy/Chem 1
  24 Turkwel Gorge Mixed Day Sec Bio/Agric 1
    TOTAL   24
     
REGION: WESTERN    
COUNTY: BUNGOMA    
    BUNGOMA NORTH    
S/NO   NAME OF SCHOOL SUBJECT NUMBERS
1   Birunda PAG Sec Maths/BST 1
2   Bishop Atundo Mabusi Maths/BST 1
3   Friends – Kiminini Maths/Phy 1
4   Friends Maliki Mixed Maths/Phy 1
5   Friends Sch Nabiswa BIO/Chem, Eng/Lit 2
6   Friends Sec Muliro COMP/… 1
7   James Mwei Sec Maths/Phy 1
8   Kibisi SEC BST/Geo, BIO/Agric 2
9   Lungai Friends BIO/Agric, HIST/Geo 2
10   Makololwe PAG Eng/Lit 1
11   Makunga S.A Maths/Phy, HIST/Geo 2
12   Manyasa Friends BIO/Agric 1
13   Milele Friends BIO/Chem, Phy/Maths 2
14   Milima Friends Eng/Lit 1
15   Nakoba Friends Maths/Chem 1
16   Namawanga RGC BIO/Chem 1
17   Pwani Maths/Chem, Eng/Lit 2
18   Sango SA Sec COMP/… 1
19   Sirakaru SA COMP/… 1
20   St Josephs Binyenya Geo/Kisw 1
      Geo/CRE, Maths/Chem,  
21   St Juliana Narati Maths/Phy 3
22   St Peters Ndalu Maths/BST 1
23   St. Brigid’s Siumbwa BIO/Agric 1
24   Tabani Friends BIO/Agric 1
25   Tongaren Deb Mixed Maths/Chem 1
26   Nyange Pag Sec Maths/Phy 1


 

96

 

27 Friends Lukhuna Mixed Eng/Lit 1
28 Friends Mbakalo Boys Maths/BST, BIO/Agric 2
29 Friends Mbakalo Girls Chem/BIO, BST/Geo 2
30 St. John’s Karima Eng/Lit, Bio/Chem 2
31 St. Paul’s Narati ENG/LIT, Bio/Chem 2
    TOTAL 43
  BUMULA    
S/NO SCHOOLS SUBJECTS NUMBER
1 Bishop Atundo Kimaeti Boys Maths/BST 1
2 Bisuche Ack Maths/Phy 1
3 Friends School Kisioyi Eng/Lit 1
4 Machwele Sec Maths/Phy, BIO/Agric 2
5 Mateka Phy/Chem 1
6 St Elizabeth Malinda Phy/Maths 1
7 St Jude Namanze Eng/Lit 1
8 St Kizito Masielo Maths/Chem 1
9 St Kizito Mayanja Chem/BIO, Eng/Lit 2
10 St Mary Ng’oli BST/Geo 1
11 St. Anthony Naburereya Sec Maths/BST 1
12 St. Elizabeth Bitobo Eng/Lit 1
13 St. Joseph’s Bukirimo Mixed BIO/Agric 1
14 St. Magdalene, Kimatuni BIO/Chem 1
15 St. Mary’s Mukhuma BIO/Agric 1
16 St. Veronica Masuno Geo/BST 1
17 St.Paul’s Wamunyiri Sec Eng/Lit 1
18 Mwiruti Girls Maths/BST 1
19 St. Patrick’s Netima Chem/Phy 1
20 Friends Bumula Eng/Lit 1
21 Kijana Wamalwa Memorial Mwomo Chem/BIO 1
22 Mungore Girls BIO/Chem 1
23 Namusasi Maths/Chem 1
24 Nang’eni Girls COMP/.. 1
25 St Jude Napara COMP/… 1
26 St. Joseph’s Lumboka Memorial Eng/Lit 1
27 St. Elizabeth Lunao Maths/Phy 1
    TOTAL 29
  BUNGOMA CENTRAL    
S/NO SCHOOLS SUBJECTS NUMBER
1 Busakala Geo/BST 1
  Our Lady of Mercy    
2 Chebukaka Girls BST/Maths, BIO/Agric 2
3 Kimalewa BIO/Agric, BST/Geo 2
4 Kuywa Girls Eng/Lit, COMP/… 2
5 Lukhome Sec BIO/Agric 1
6 Marobo Girls Geo/BST 1


 

97

 

7 Marobo Boys BIO/Agric 1
  St Christopher Mabanga    
8 Girls BIO/Chem 1
9 Makhonge Friends BIO/Chem 1
  St Joseph Nalondo    
10 Boys BIO/Chem, Eng/Lit 2
11 Namilama BIO/Chem 1
12 St Stephen Sikusi Maths/BST 1
13 Teremi Boys Sec Eng/Lit 1
14 St Charles Lwanga Bwake Maths/Chem 1
15 Chebunyinyi ACK Eng/Lit 1
  Nalondo CBM    
16 Special for PH Phy/Maths 1
17 ST.Josephs Nalondo Girls Chem/BIO, Maths/Geo 2
18 Nangwe Girls BIO/Agric 1
  Hon Moses Wetangula    
19 Milembe Girls Sec Eng/Lit 1
  Baraki Friends    
20 sec Eng/Lit 1
21 Chekulo Friends BIO/Chem 1
22 Sichei friends Eng/Lit 1
23 Sanandiki Girls Maths/Chem, 1
24 S.A Khatiri Maths/Chem 1
25 St. Kizito Girls Mukhweya Maths/Phy 1
26 S.A. Wabukhonyi Geo/BST 1
27 St. Peters Lurende Sec BIO/Agric 1
28 St. Anne Sirare Chem/Phy 1
29 S.A Kabuchai COMP/.. 1
30 Chekulo Baptist Maths/Chem 1
31 S.A Kasosi Geo/Kisw, Eng/Lit, 2
    TOTAL 37
  BUNGOMA EAST    
S/NO SCHOOLS SUBJECTS NUMBER
1 Bakisa Girls Eng/Lit 1
2 Bunangeni BIO/Chem 1
3 Friends Sec Nabuyole Chem/BIO 1
4 FRIENDS SEC. Silungai Maths/BST 1
5 Friends Makuselwa Eng/Lit 1
6 Friends Bokoli Boys BIO/Agric, Eng/Lit 2
7 Kuywa Sec Geo/BST, Chem/Maths 2
8 Lugulu Friends Sec Eng/Lit 1
9 Lugulu Girls Chem/BIO 1
10 Lutacho COMP/…, 1
11 Mahanga Maths/Chem 1
12 Mang’ana Sec BIO/Chem 1


 

98

 

13 Masindu F.S.S BIO/Agric 1
14 Khachonge Girls Maths/Chem 1
15 Michael Wamalwa Friends Eng/Lit 1
16 Miendo Sec Chem/BIO 1
17 Misemwa Chem/Phy 1
18 Misimo M.D.S.S. Maths/BST 1
19 Mitukuyu BIO/Agric, Geo/BST 2
20 Lugulu Girls French/..Geo/Kisw 2
21 Namarambi BIO/Agric 1
22 F.S.S Mikuva BST/Maths 1
23 Sinoko S. S. COMP/… 1
24 Sitikho F Sec Phy/Chem 1
25 St A Matulo Maths/Geo 1
26 Kituni Sec. Maths/Chem 1
27 St Mary’s Bokoli Geo/BST 1
28 Maloho Sec Maths/Phy 1
29 St. John RC Savava Maths/Phy 1
    Maths/Chem, HSC/..,  
30 St. Mathews ACK BIO/Chem 3
31 St Pauls Nzoia Maths/Phy 1
32 Webuye DEB Sec BIO/Agric 1
    TOTAL 38
  BUNGOMA WEST    
S/NO SCHOOLS SUBJECT NUMBER
1 Lwandanyi Sec. BIO/Agric 1
2 Malakisi Muslim Chem/BIO 1
3 Machakha Mixed BIO/Agric, Eng/Lit 2
4 St. Augustine Sitabicha BIO/Agric 1
5 Toloso Friends Sec Geo/Kisw 1
6 Chwele Girls Sec Eng/Lit, BIO/Chem 2
7 Namwela Boys COMP/… 1
8 St. Anthony Sir Boys Phy/Maths 1
9 Kabkara Maths/BST 1
10 Karibuni Girls Sec BIO/Chem 1
11 ACK Tulienge Girls Chem/Maths 1
12 St. Mary E. Mayekwe Girls BIO/Agric 1
13 Arch Bishop Wabukala Eng/Lit, Maths/Chem 2
14 Kaptanai Sec. Eng/Lit 1
15 Ndakaru S.A BIO/Agric 1
16 Kikai Friends Boys Maths/Chem 1
    TOTAL 19
  CHEPTAIS    
S/NO SCHOOLS SUBJECTS NUMBER
1 Chepkube A.C.K Phy/Chem 1
2 Kebee Sec Maths/Phy 1


 

99

 

3 St. Peter’s Cheptonon Eng/Lit 1
4 Kipsis Girls Maths/Chem 1
5 Chelebei Eng/Lit, BIO/Agric 2
6 Cheptais Boys Maths/Chem 1
7 Kapkateny BIO/Chem 1
8 Kimabole Friends Maths/Phy 1
9 S.A Nalondo Girls Maths/Phy 1
10 St Teresa’s Cheptoror Girls Maths/Chem 1
11 Toroso Sec Maths/Phy 1
12 St. Thomas Aquinas Chesikaki Eng/Lit 1
    TOTAL 13
  KIMILILI    
S/NO SCHOOLS SUBJECTS NUMBER
1 Friends Chebukwabi Maths/Chem 1
2 Friends Kibingei Eng/Lit 1
3 Sa Lwanda Sec. School Chem/BIO 1
4 Bituyu Friends BIO/Agric 1
5 St Jan Eng/Lit 1
6 Bahai Namawanga BIO/Chem 1
7 Chesamisi Boys Maths/Phy, BIO/Chem, 2
8 Friends Kamasielo BIO/Chem 1
9 Friends Kamusinga Phy/Maths, Eng/Lit 2
10 St. James ACK Mapela BIO/Chem 1
11 St Emmanuel’s Miruri BIO/Agric 1
12 St Lukes Kimilili Boys CRE/HIST, BST/Geo 2
13 St Theresa’s Girls Kimilili Maths/Phy 1
14 St. John’s Buko Chem/Phy 1
15 Moi Girls Kamusinga Maths/Phy 1
16 St. Mary’s Sosio Eng/Lit 1
    TOTAL 19
  MT.ELGON    
S/NO SCHOOLS SUBJECTS NUMBER
1 Kongit BIO/Agric 1
2 St. Augustine Nomorio S. Maths/Phy 1
3 JB Serut Chemweisus Sec Maths/Chem 1
4 Kaptola Friends BIO/Agric, Eng/Lit 2
5 Kimobo Friends Maths/Chem 1
6 Moi Kaptama Boys Maths/Chem 1
7 ST Mark’s Kkipchiria Sec BIO/Chem 1
    TOTAL 8
  BUNGOMA SOUTH    
S/NO SCHOOLS SUBJECTS NUMBER
1 Marakaru Sec.Sch Maths/Phy 1
2 St.Sarah Namisi Sec.Sch BIO/Agric 1
3 Mabuusi Sec. Sch BIO/Agric 1


 

100

 

4 Khakula Sec.Sch BIO/Chem 1
5 Friends Kimugui Girls BIO/Agric 1
6 Namwacha Sec.Sch BIO/Agric 1
7 Nzoia Industrial Boys Eng/Lit 1
8 Kisuluni S.A Mixed Sec BIO/Agric, Geo/HIST 2
9 Friends Namaanga Sec. BIO/Agric 1
10 Friends Sango Sec Eng/Lit 1
11 Bungoma High School FRENCH/… 1
12 St.Theresa’s Sio High Geo/BST, Eng/Lit 2
13 Bukembe Sa Sec BIO/Agric 1
14 St.Peters Sang’alo Sec COMP/…, BIO/Agric 2
15 St.Martins Mwibale Maths/Phy 1
16 St. Peters Musikoma BIO/Chem 1
17 Friends Kimugui Boys BIO/Agric 1
18 Bungoma Muslim Sec Geo/CRE 1
19 Butieli High School Phy/Chem 1
20 Mwikhupo Baptist Maths/Chem 1
21 Namamuka Sec Sch Chem/BIO 1
22 Bungoma Baptist Girls COMP/… 1
23 Sikalame sec Eng/Lit 1
24 Khaoya Sec Eng/Lit 1
    TOTAL 27
  VIHIGA COUNTY    
  SABATIA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mukingi Sec COMP/…, Eng/Lit 2
2 Chavogere Sec BIO/Chem 1
3 Chavakali Boys Maths/Chem 1
    BST/Maths, COMP/…,  
4 Keveye Girls BIO/Chem 3
5 Vokoli Girls Chem/Phy 1
6 Demesi Sec BIO/Chem 1
7 Lusengeli Sec COMP/… 1
8 Wangulu Sec COMP/… 1
9 Kegondi Sec BIO/Chem 1
10 Mbale High Scool Geo/CRE, Maths/BST 2
11 Kapsambo Sec Eng/Lit 1
12 Vyalo Sec Chem/Maths 1
13 Gahumbwa Sec BIO/Agric 1
14 Chandumba Sec BIO/Agric, Geo/CRE 2
15 Ikobero Girls BIO/Agric 1
16 Nabwani Sec BIO/Agric 1
17 Boyusuf Sec BIO/Agric 1
    TOTAL 22
  HAMISI    

 

 

101

 

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bumira Sec Agric/Bio 1
2 Tigoi Girls Sec Maths/Bst 1
3 Senende High School Music/.., Bio/Chem 2
4 Dr. Dangana Sec Eng/Lit 1
5 Stanley Godia Givogi Sec Maths/Chem 1
6 Chebunaywa Sec Maths/Chem 1
7 Dr Gimose Sec. Jeviriri Bio/Agric 1
8 Kisasi Sec Pyh/Maths 1
9 Kaimosi Boys Sec Eng/Lit 1
10 Kaimosi Demo. Sec Bio/Agric 1
11 Erusi Girls Sec Bio/Agric 1
12 Muhudu Sec Maths/Phy, Comp/.. 2
13 Muyere Sec Chem/Phy 1
14 Gisambai Sec Bst/Geo 1
15 Givole Sec Eng/Lit 1
16 Imusutsu Sec Eng/Lit, Bio/Chem 2
17 Kaptik Maths/BST 1
18 Kitagwa Sec Bio/Agric 1
19 Museywa Sec Geo/Bst 1
20 Samson Mmaitsi Sec Eng/Lit 1
21 Bishop Sulumeti Girls Sec Eng/Lit 1
22 Gidagadi Sec Maths/Chem 1
23 Chepsaga Sec Bio/Agric 1
24 Gimengwa Sec Maths/Chem 1
25 George Khaniri Jepkoyai Sec Eng/Lit 1
26 George Khaniri Katsi Bio/Agric 1
27 Ishiru Sec Bio/Agric 1
28 Kapsotik Sec Eng/Lit 1
29 Makuchi Sec Bio/Agric 1
30 Muhaya Sec Phy/Maths 1
31 Kaimosi Girls Maths/BST 1
32 Nyang’ori Boys BIO/Agric, BST/Maths 2
    Total 36
  EMUHAYA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ebusiloli Sec Eng/Lit, Geo/HIST 2
2 Esibila Sec Eng/Lit, BIO/Agric 2
3 Ebukanga Sec Eng/Lit, BIO/Agric 2
4 Emanyinya Sec Phy/Maths, BIO/Agric 2
5 Itumbu Sec Phy/Chem 1
6 Ebukoolo Sec Bio/Agric 1
7 Mwituha Sec Eng/Lit 1
8 Ematsuli Sec BST/Geo, Eng/Lit 2
    TOTAL 13


 

102

 

  LUANDA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ebusyubi Sec Geo/HIST 1
2 Ekwanda Sec Maths/BIO 1
3 Esiandumba Sec Geo/BST 1
4 Esibeye Sec Maths/Chem 1
5 Hobunaka Boys Sec BST/Geo, Maths/Phy 2
6 Ebubayi Sec Eng/Lit 1
7 Ibubi Girls Maths/BIO 1
8 Essong’olo Sec Eng/Lit 1
9 Emmatsi Sec Chem/Phy 1
10 St. Clare Ebukhuya Geo/BST/KSL 1
11 Kayila Sec Maths/Phy 1
12 Bunyore Girls Bio/Chem, Maths/Phy 2
    TOTAL 14
  VIHIGA DISTRICT    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 C.E.C.A Inyanza Sec BIO/Chem 1
2 Vigina Sec Eng/Lit 1
3 Ikumba Sec BIO/Agric 1
4 Ingidi Sec Bio/Agric 1
5 St. Clares Maragoli Sec BIO/Agric 1
6 Chambiti Sec Phy/Maths 1
7 Masana Sec Geo/Hist 1
8 Idavaga Muslim IRE/ENG 1
9 Chandolo Sec Eng/Lit 1
10 Kidinye Sec BIO/Agric 1
11 Chavavo Sec Eng/Lit, 1
12 Chango Sec COMP/…, Eng/Lit 2
13 Vihiga Boys French/.., Art&design 2
    TOTAL 15
  KAKAMEGA COUNTY    
  KAKAMEGA CENRAL    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ikonyero Sec Maths/Bst 1
2 Indangalasia Sec Bio/Agric 1
3 Kilimo Girls Maths/Chem 1
4 Matende Girls Maths/Phy 1
5 Rosterman Sec Bio/Chem 1
6 Shikoti Mixed Eng/Lit 1
7 Embwambwa Agric/Bio, Maths/Chem 2
8 Shieywe Sec Chem/Bio 1
9 Ematetie Maths/Bio 1
10 Eshisiru Bst/Geo 1

 

 

103

 

11 Kakamega School Aviation 1
12 Matioli Bst/Geo 1
  TOTAL   13
  KAKAMEGA EAST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kwirenyi Agric/Bio 1
2 Shanjero Agric/Bio 1
3 St. Agnes Shibuye Maths/Phy, Eng/Lit 2
4 Lukusi Eng/Lit 1
5 St Monica Lubao Maths/Phy 1
6 Shidodo Chem/Bio 1
7 Injira Chem/Bio 1
8 Itenyi Maths/Chem 1
9 Lugala Maths/Phy 1
10 Lwanda Eng/Lit 1
11 Mukulusu Bio/Agric 1
12 Shamiloli Geo/Bst, Maths/Phy 2
13 Shiswa Maths/Chem 1
14 Bukhaywa Maths/Bst 1
15 Lugango Maths/Phy 1
16 Bishop Sulumeti Mixed Maths/Chem 1
17 Bulovi Bio/Agric 1
18 Mundulu Phy/Maths 1
19 Lirhanda M. Phy/Maths 1
20 Ivagale Bio/Agric 1
21 Magale Maths/Phy 1
22 Mukumu Girls Phy/Maths 1
23 Lirhanda G Comp/.. 1
  TOTAL   25
       
  KAKAMEGA NORTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Namagara Sec. School Bio/Chem, Maths/Bst 2
2 Mahira Sec. School Agric/Bio 1
3 Shiandiche Sec. School Eng/Lit 1
4 Samitsi Girls Sec. School Eng/Lit, 1
5 Shamberere Sec. School Eng/Lit 1
6 Bulupi Sec. School Eng/Lit 1
7 Kimang’eti Girls Sec, School Maths/Phy, Bio/Chem 2
8 Shamoni Sec. School Eng/Lit 1
9 Friends Matete Sec. School Bio/Chem 1
10 St. Antony Kakoyi Sec. School Maths/Geo 1
11 Silungai Girls Sec. School. Agric/Bio 1
12 Silungai Boys Sec. School Comp/.., Bio/Chem 2
13 St. Marys Shihome Girls Sec. Hsc/.. 1

 

 

104

 

14 Bukhakunga Sec. School Agric/Bio 1
15 Isanjiro Girls Sec. School Maths/Phy, Bio/Agric 2
16 Lwandeti Sec. School Bst/Geo, Bio/Chem 2
17 S.A. Kakunga Girls Sec. School Bio/Agric 1
18 Lugusi Sec. School Eng/Lit 1
19 Tombo Sec. School Bio/Chem 1
20 Shirugu Agric/Bio 1
21 Shivanga Maths/Phy 1
22 Tande Chem/Bio 1
23 Friends Lukala Eng/Lit 1
  TOTAL   28
  KHWISERO    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St. Stephen Mulwanda Maths/Geo, Eng/Lit 2
2 St. Mathew Ikomero Maths/Phy 1
3 St. Denis Munjiti Eng/Lit 1
4 Emwiru Sec Phy/Maths 1
5 Shirali Sec Geo/Bst 1
6 Mundoli Girls Eng/Lit 1
7 Shiongo Sec Maths/Bst 1
8 Luanda Dudi Sec Maths/Chem 1
9 Eshinutsa Sec Bst/Geo 1
10 Namasoli Sec Comp/.. 1
    Eng/Lit, Bio/Chem,  
11 Mwihila s.s Maths/Phy 3
12 Eshibinga Sec Hist/Geo 1
13 Ekambuli Maths/Phy 1
14 Emalindi Girls Chem/Bio 1
  TOTAL   17
  BUTERE    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Buchenya Girls Eng/Lit 1
2 Bukolwe Hist/Geo, Maths/Bst 2
3 Butere Girls Eng/Lit, Maths/Chem 2
4 Eshitari Maths/Phy 1
5 Imanga Bst/Geo 1
6 Mabole Boys French/.. 1
7 Manyala Eng/Lit 1
8 Shinamwenyuli Eng/Lit 1
9 Shitsitswi Eng/Lit 1
10 St Paul’S Shikunga Maths/Bst 1
11 St Stephen’S Shiatasala Eng/Lit, Maths/Bio 2
12 Ibokolo Maths/Chem 1
13 Inaya Phy/Maths 1
14 Masaba Bio/Agric 1

 

 

105

 

15 Bululwe Eng/Lit 1
16 Butere Boys Bst/Maths 1
17 St Cecilia Lufumbo Girls Bst/Maths 1
  TOTALS   20
  LUGARI    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bishop Sulumeti Comp/.., Chem/Maths 2
2 SA Forestal Eng/Lit 1
3 Mugunga Agric/Bio 1
4 Munyuki Eng/Lit 1
5 Lumama Maths/Phy 1
6 Handow Maths/Chem 1
7 St. Augustine Mlimani Comp/.., Maths/Bst 2
8 Immaculate Heart Music/.. 1
9 Aic Sipande Maths/Phy 1
10 Arch Bishop Njenga Eng/Lit, Bio/Chem 2
11 Chekalini Bio/Agric 1
12 Lunyito Eng/Lit 1
13 Holy Family Musembe Phy/Maths 1
14 St. Charles Lwanga Koromaiti Maths/Phy, Bst/Geo 2
  TOTAL   18
  LIKUYANI    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 F.S.S. Mbururu Agric/Bio 1
2 St. Josephs Lumino CRE/Geo 1
3 St. Annes Nzoia Girls Phy/Maths, Geo/Bst 2
4 St. Joseph Nyorotis Phy/Maths 1
5 St. Peters Moi’S Bridge Girls Bio/Agric 1
6 Mapera Bst/Maths 1
7 Matunda S.A. Comp/.. 1
8 St.Elizabeth Likuyani G. Geo/Hist 1
9 St. Stephen Lwanda Chem/Bio 1
10 St. Augustine Soy Sambu Agric/Bio, Maths/Bst 2
11 St. Benedict Lugulu Bio/Chem 1
12 St. Josephs Kogo CRE/Bio, Bst/Geo 2
13 Aligula Eng/Lit 1
14 St.Henry Saisi Wabuge G. Maths/Phy 1
15 Friends Binyenya Maths/Chem 1
16 Friends Kongoni Eng/Lit 1
17 Eshikulu Girls Maths/Phy 1
18 St. Teresa Secondary Maths/Chem 1
19 Mwiba S.A. Secondary Maths/Chem 1
20 Mary Lisweti Chem/Bio 1
21 Nasianda Secondary Maths/Phy 1
22 Eshikulu Boys Bio/Agric 1

 

 

106

 

  Moi Girls Nangili Music/.. 1
  TOTAL   26
  KAKAMEGA SOUTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Imbale Sec. Hsc/.., Geo/Bst 2
2 Malinya Girls Maths/Bio 1
3 Bushiangala Comp/.., Agric/Bio 2
4 Burendwa Sec Agric/Bio, Eng/Lit 2
5 St. Annes Musoli Girls French/.., 1
6 Eregi Girls Hsc/.., Chem/Bio 2
7 Shiveye Sec Eng/Lit 1
8 Lusui Sec Maths/Phy 1
9 Friend School Shivagala Maths/Phy 1
10 Shikondi Girls Bio/Chem 1
11 Shikokho Sec. Maths/Phy, Eng/Lit 2
12 Shikunga Sec. Eng/Lit, 1
13 Musingu s s Art&Design 1
  TOTAL   18
  NAVAKHOLO    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Buchangu Maths/Chem 1
2 Budonga Maths/Chem 1
3 Bushili Bst/ Geo 1
4 Chebuyusi Eng/Lit, Maths/Chem 2
5 Ematiha Eng/Lit 1
6 St Paul Emulakha Comp/.., Maths/Phy 2
7 Esumeyia Bst/Maths 1
8 Lusumu Phy/Maths, Agic/Bio 2
9 Lwakhupa Maths/Phy 1
10 Musaga Eng/Lit 1
11 Namundera Geo/Kisw 1
12 Navakholo Chem/Maths, COMP/.. 2
13 Shikomari Phy/Maths 1
14 Sidikho Kisw/CRE 1
15 Sirigoi Maths/Phy 1
16 Sivilie Eng/Lit, Maths/Bst 2
17 Nambacha Bio/Agric 1
18 Shinoyi Eng/Lit 1
19 Lutaso Maths/Phy 1
  TOTALS   24
       
  MATETE    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kivaywa Boys Eng/Lit 1
2 Lwandeti Deb Eng/Lit 1

 

 

107

 

3 Chenjeni Bio/Chem 1
4 Vuyika Eng/Lit 1
5 Holy Family Marukusi Bio/Geo 1
6 Mahanga”K” Maths/Bio 1
7 Makhukhuni Maths/Bst 1
8 Nzoia Deb Maths/Bst 1
9 Muhomo Bio/ Chem 1
10 Nambilima Bio/Agric 1
11 Mabuye Eng/Lit 1
12 Lukhokho Girls Maths/Phy 1
  TOTAL   12
  MUMIAS WEST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mumias Muslim Boys Maths/Phy 1
2 St. Elizabeth Lureko Girls. Maths/Chem 1
3 St. Mary’S Mumias Girls. Comp/.. 1
4 St. Romano’S Matawa Agric/Bio 1
5 St. Stephen’S Ebubaka Sec. Eng/Lit 1
6 St. Christopher Enyapora Eng/Lit 1
7 Buchifi Sec. Hist/Geo, Bio/Agric 2
8 St. Vincent Butende Bio/Chem 1
9 Musanda Secondary Maths/Bio 1
10 St. Bedas Bukaya Eng/Lit 1
11 Emukhuwa Girls. Eng/Lit 1
    Maths/Phy, Bio/Chem,  
12 St. Michael’S Ingusi Sec. Eng/Lit 3
13 Ack Eshihaka Sec. Chem/Maths 1
14 St. Joseph Ugana Bio/Agric 1
15 Ichinga Muslim Chem/Bio 1
16 St Peters Mumias Boys Chem/Maths 1
  TOTAL   19
  MUMIAS EAST    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ebubole Mixed Secondary Phy/Maths 1
2 St. Gabriels Isongo Bio/Agric 1
3 Makunga Sec School Eng/Lit 1
4 St. Lukes Shanderema Hist/Geo 1
5 St. Josephs Shibinga ‘W’ Eng/Lit 1
6 St. Marthas Mwitoti Agric/Bio, Maths/BST 2
7 St. Michaels Emakhwale Eng/Lit 1
8 St. Patricks Ebubere Agric/Bio 1
9 St. Pauls Ebusia Maths/Phy 1
10 St Pauls Lubinu Girls Bst/Geo 1
11 St. Peters Khaunga CRE/Geo 1
12 St. Stephens Ack Eshiakhulo Agric/Bio 1

 

 

108

 

13 St. Theresas Bumini Maths/Chem, Geo/Bst 2
14 St Teresa Eshisenye Maths/Chem 1
  TOTAL   16
  MATUNGU    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St. Peter’s Lubanga Sec Maths/Chem 1
2 St. Teresas Itete Sec. Comp/…, Bio/Chem 2
3 Munami Sec. Phy/Maths 1
4 Khabukoshe Sec. Maths/Phy 1
5 Indangalasia Sec. Eng/Lit 1
6 Ack Koyonzo Girls Geo/CRE 1
7 Bulonga Sec. Chem/Bio 1
8 Eshikhondi Sec. Maths/Bst 1
9 Lung’anyiro Sec. Bio/Agric 1
10 St. James Namamba Boys Sec Chem/Maths 1
11 Koyonzo Boys Sec Comp/… 1
12 Makunda Muslim Eng/Lit 1
13 St. Gabriel Mirere Sec. Maths/Chem 1
14 St. Johns Mukhweya Sec. Agric/Bio 1
15 St. Charles Khalaba Sec. Agric/Bio 1
16 St. James Namamba Girls Sec. Phy/Maths 1
17 Bulimbo Girls Sec. Eng/Lit,  Comp/… 2
18 Eshibanze Sec. Eng/Lit, Chem/Bio 2
19 St. Maurice Mwira Sec. Bio/Agric 1
20 Emanani Sec. Chem/Bio 1
21 Ngairwe Chem/Bio 1
22 St. Mathia’S Kholera Boys Sec. Eng/Lit, 1
23 St Paul’s Mungore Mixed Eng/Lit 1
  TOTAL   26
       
  BUSIA    
  BUTULA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Lugulu A.C. Secondary Phy/Maths 1
2 Buhuyi M’ Secondary Geo/Hist 1
3 St. Peter’S Bumala ‘B Sec. Eng/Lit 1
4 St. Michaels Buduma Girls Agric/Bio 1
5 St. Pauls Bukhuma Sec. Chem/Bio, 1
6 St. Austin’S Kingandole Agric/Bio , Maths/Chem 2
7 St. Joseph’S Bumutiru Boys Eng/Lit 1
8 Bishop Nicholas Stam Sikoma Hsc/… 1
9 Bumala A.C. Sec. Sch Eng/Lit 1
10 Ikonzo Secondary Phy/Maths 1
11 St. Peters Sirikhaya Sec Phy/Maths 1

 

 

109

 

12 Bukhalalire Sec. Sch Eng/Lit 1
13 Bujumba Girls Maths/Bst 1
14 Madola Mixed Day Eng/Lit 1
15 St Louis Butula Boys Hist/Geo 1
  TOTAL   16
       
  BUSIA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St. John The Bapstist Mabale Eng/Lit 1
2 St. Patricks Busibwabo Eng/Lit 1
3 St. Mary’S Burumba Hsc/… 1
4 St. Paul’S Mabunge Bio/Agric, Eng/Lit 2
5 St. Ignatius Esirisia Phy/Maths 1
6 St. Kizito Murende Phy/Maths, Agric/Bio 2
7 St. Mathias Busia Hsc/… 1
8 St. Peter’S Budokomi Phy/Maths 1
9 St Johns Muyafwa Chem/Maths 1
  TOTAL   11
       
  BUNYALA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St.Benedict Budalangi H. Maths/Phy 1
2 John Osogo Secondary Comp/Maths 1
3 Makunda Mixed D/Boarding Bio/Chem 1
4 Sisenye Mixed Day Sec. Bio/Chem, Bst/Maths 2
  TOTAL   5
       
  NAMBALE    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St. Pauls Namahindi Maths/Bst 1
2 Malanga Mixed Sec Bst/Maths 1
3 St. James Madibo Chem/Maths 1
4 Nambale Boys Music/…, Bio/Chem 2
5 Canon Awori Nambale Ac Sec Phy/Maths 1
6 St. Marys Nambale Bio/Agric 1
7 Fr. Simon Sibembe Chem/Maths 1
8 Mary Immaculate Urban Sec Maths/Phy 1
9 St. Mary Buyofu Bio/Agric 1
10 Lupida Sec Eng/Lit 1
11 St Anne Kisoko Eng/Lit 1
  TOTAL   12
  TESO SOUTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St James Kwangamor Eng/Lit 1
2 St.Peters Aterait Eng/Lit 1

 

 

110

 

3 St.Johns Alupe Maths/Chem 1
4 Busia Township Eng/Lit 1
5 St. Bridgit Akoreet Bio/Geo, Art&Design/.. 2
6 Apokor mixed Day Eng/Lit 1
7 Asinge Bio/Agric 1
8 St.Charles Otimong Bio/Agric 1
9 Fr.Okodoi French/… 1
10 St.Michael Apatit Bio/Chem 1
11 St.Jacobs Kaliwa Maths/Chem, Bio/Agric 2
12 St. Anns Angorom Eng/Lit 1
13 St. Monica Chakol Music/… 1
  TOTAL   15
  TESO NORTH    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Adanya Secondary School Maths/Phy 1
2 St.Stephens Kengatuny Sec. Maths/Chem 1
3 St. Joseph’S Kocholia Bst/Maths 1
4 St. John Kajei Bio/Chem 1
5 St. Bernard Kakurikit Bio/Agric 1
6 St.Augustine Kamolo Maths/Phy 1
7 Katakwa Secondary School Chem/Maths 1
  Achiya Echakara High School,    
8 Kamuriai. Comp/…, Maths/Phy 2
9 S.A Aboloi Sec School Phy/Maths 1
10 Moding High School Bio/Chem 1
11 S.A Kolanya Boys High School Comp/… 1
12 Katanyu Sec Eng/Lit 1
13 Chamasiri Sec School Bst/Geo 1
14 Albert Ekirapa Sec Geo/Bst 1
15 ACK Oduya Oprong Agric/Bio 1
16 Kolanya Girls Bio/Chem 1
  TOTAL   17
  SAMIA    
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
    Hsc/…, Bio/Chem,  
1 Nangina Girls Maths/BST 3
2 St Thomas Aquinas Nanderema Boys Maths/Bst 1
3 Samia Girls Eng/Lit 1
4 Nyakwaka Hsc/… 1
5 Bukiri Chem/Bio 1
6 Busibi Bio/Agric 1
7 Namboboto Eng/Lit 1
8 Bujwang’A Geo/CRE, Phy/Maths 2

 

 

111

 

9 Ganjala Eng/Lit 1
10 Busijo Eng/Lit 1
11 Nyakhobi Bio/Geo, Comp/.. 2
    Maths/Phy, Eng/Lit,  
12 Sigalame Geo/Bst 3
13 St Kizito Muramba Eng/Lit 1
  TOTAL   19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

112

Loading...