List of Jubilee and ODM Party Nomination Winners

989

 

Below is a full list of ODM and Jubilee Party nomination winners.The list comprises of MPS,Senators and Governors.

NAIROBI COUNTY

MPS

Starehe

Maina Kamanda (Jubilee)

Dagoretti South

John Kiare (Jubilee)

NAKURU COUNTY

Kuresoi South

Joseph Kipkosgei Tonui (Jubilee)

Rongai

Andrew Kibet Komen (Jubilee)

Raymond Moi (Kanu)

Kuresoi North

Moses Cheboi (Jubilee)

NAROK COUNTY

MPS

Kilgoris

Gideon Konchella (Jubilee)

Richard Kelele (CCM)

Peter Morintat (ODM)

Emurua Dikirr

David Keter (Jubilee)

Johanna Ng’eno (CCM)

NYERI COUNTY
MPS
Nyeri Town
Ngunjiri Wambugu (Jubilee)

Othaya

Gichuki Mugambi (Jubilee)
Mathira
Rigathi Gachagua (Jubilee)
Mukurweini
Anthony Gathiaka Kiai (Jubilee)

TURKANA COUNTY
GOVERNOR

John Munyes (Unopposed-Jubilee)

Josephat Nanok (ODM)

SENATOR

Geoffrey Kaituko (Jubilee)
WOMAN REP

Joyce Emanikor (Jubilee)

Pauline Lokuruka (ODM)

Turkana Central

Simon Ekai (Jubilee)

Loima

Protus Akuja (Jubilee)

Turkana North

Christopher Nakuleu (Jubilee)

Turkana East

Nicholas Ng’ikor (Jubilee)

Turkana West

Nanok Epuyo (Jubilee)

TRANS-NZOIA COUNTY

MPS

Cherangany

Joseph Kutuny

Saboti
Jonas Kuko (Jubilee)

EMBU COUNTY
GOVERNOR
Martin Wambora (Jubilee)
SENATOR
Njeru Ndwiga (Jubilee)

MERU COUNTY
MPS
Igembe North Maoka Maore (Jubilee)

Ntonyiri Rahim Dawood (Jubilee)

Igembe Central Kubai Iringo (Jubilee)

WEST POKOT

GOVERNOR

Simon Kachapin (Jubilee)
John Lonyangapuo (Kanu)

SENATE

Julius Murgor (Jubilee)
Samuel Phogisio (Kanu)

WOMAN REP

Lilian Tomtom (Jubilee)

MPS

Pokot South

David Pkosing (Direct ticket-Jubilee)

Kacheliba

John Lodinyo (Unopposed-Jubilee)

Sigor

Peter Lochakapong (Unopposed-Jubilee)

Kapenguria

Samuel Moroto (Jubilee)

KERICHO COUNTY

GOVERNOR

Paul Chepkwony (Jubilee)

SENATOR

Aaron Cheruiyot (Jubilee)

WOMAN REP

Florence Kosgei (Jubilee)

MPS

Kipkelion East

Joseph Limo (Jubilee)

Kipkelion West

Hillary Kosgei (Jubilee)

Bureti

Kiptergech Mutai (Jubilee)

Belgut

Nelson Koech (Jubilee)

Ainamoi

Sylvannus Maritim (Jubilee)

Sigowet/Soin

Justice Kemei (Jubilee)

KITUI COUNTY
GOVERNOR
Julius Malombe (Wiper)
SENATOR
Enoch Wambua (Wiper)

KAJIADO COUNTY

GOVERNOR

Joseph Ole Lenku (Jubilee)

David Nkedianye (Direct ticket-ODM)

SENATOR

Philip Mpaayei (Jubilee)

MPS

Kajiado Central

Christopher Koisikir (Jubilee)

Kajiado West
George Sunkuyia (Jubilee)

Kajiado East

Peris Tobiko (Jubilee)

Kajiado South
Katoo ole Metito (Jubilee)

Kajiado North

Joseph Manje (Jubilee)

KIAMBU COUNTY

GOVERNOR

Ferdinand Waititu (Jubilee)

SENATOR

Kimani Wamatangi (Jubilee)

WOMAN REP

Gathoni Wamuchomba (Jubilee)

MPS
Kiambu Town
Jude Njomo (Jubilee)

Kikuyu
Kimani Ichung’wa (Jubilee)

Gatundu South
Moses Kuria (Jubilee)

Juja
Francis Waititu (Jubilee)

Kiambaa
Paul Koinange (Jubilee)
Thika Town
Alice Nganga (Jubilee)

Githunguri
Kago Mukuha (Jubilee)
Limuru
Moses Mwathi (Jubilee)
Lari

Johan Mburu (Jubilee)

Gatundu North
Wanjiku Wa Kibe (Jubilee)

Ruiru
Nganga Kingara (Jubilee)
Kabete
Githua Wamachuru (Jubilee)

KISUMU COUNTY

SENATOR

Fred Outa (ODM)

WOMAN REP

Rozah Buyu (ODM)

MPS

Nyakach

Tom Osimbo (ODM)

Kisumu West

John Awiti (ODM)
Kisumu East

Nicholas Oricho (ODM)
Kisumu Central

Disputed (ODM)
Muhoroni

James Koyoo (ODM)

MIGORI

GOVERNOR

(ODM) Cancelled

SENATOR

Disputed

WOMAN REP

Pamela Odhiambo

Suna East

Junet Mohammed
Awendo

Walter Sirawa
Rongo

Paul Abuor
Nyatike

Fredrick Ogenga

UASIN GISHU COUNTY

GOVERNOR

Jackson Mandago (Jubilee)

WOMAN REP

Gladys Shollei (Jubilee)

MPS

Ainabkoi

William Chepkut (Jubilee)

Kapseret

Oscar Sudi (Jubilee)

Moiben

Silas Tiren (Jubilee)

Kesses

Swarup Mishra (Jubilee)

SIAYA COUNTY

GOVERNOR

Cornel Rasanga (ODM)

SENATE

James Orengo (ODM)

WOMAN REP

Christine Ombaka (ODM)

MPS

Gem

Elisha Odhiambo (ODM)

Bondo

Oburu Odinga (ODM)

Alego Usonga
Samuel Atandi
Ugenya
Chris Karan

MOMBASA COUNTY
GOVERNOR
Hassan Joho (ODM)
Hassan Omar (Wiper)
Suleiman Shahbal (Jubilee)
Hezron Awiti (VDP)

SENATOR
Lawrence Kisilu (Wiper)
Yaser Bajaber (Ford Kenya)

WOMAN REP
Mohamed Zamzam (Wiper)

MPS
Mvita
Abdulswamad Nassir (ODM)

Kisauni
Ali Mbogo (Wiper)
Rashid Bedzimba (ODM)

Nyali
Said Abdalla (ODM)
John Mcharo (Wiper)

Likoni
Mishi Mboko (ODM)
Masoud Mwahima (Jubilee)

Changamwe
Disputed

Jomvu
Disputed

KILIFI COUNTY
GOVERNOR
Amason Kingi (ODM)
Gideon Mung’aro (Jubilee)
Kazungu Kambi (Kadu Asili)

SENATOR
Stewart Madzayo (ODM)

WOMAN REP
Getrude Mbeyu (ODM)

MPS
Malindi
Aisha Jumwa (ODM)
Rashid Odhiambo (Wiper)
Dr Harry Mwimali (Independent)

Kilifi South
Mustafa Iddi (Jubilee)
Ken Chonga (ODM)

Magarini
Harrison Kombe (Jubilee)
Franco Eposito (Kadu Asili)
Mwalimu Menza (ANC)
Michael Kingi (ODM)
Fredrick Nguma (Wiper)

Kilifi North
Owen Baya (ODM)

Kaloleni
Mwinga Gunga (Devolution Party of Kenya)
Rabai
William Kamoti (ODM)
Emma Mbura (Maendeleo Chap Chap)

Ganze
Teddy Mwabire (ODM)
Peter Shehe (Jubilee)

TANA RIVER COUNTY
GOVERNOR
Hussein Dado (Jubilee)

Dr Nuhu Abdi (Wiper)

Dhadho Godhana (ODM)

Danson Mungatana (Patriotic Party of Kenya)

Jillo Algi (Party for Development and Reforms)

TAITA-TAVETA COUNTY
GOVERNOR
Dan Mwazo (Jubilee)

Jacinta Mwatela (ANC)

Erastus Katani (Independent)

Granton Samboja (Wiper)

SENATOR
Joyce Lay (Jubilee)

Anne Tina Nyambu (Kanu)

Dr Anold Mwadali (Thirdway alliance)

Elijah Mwandoe (Wiper)

WOMAN REP
Priscilla Mwangeka (Wiper)

MPs
Voi
Jones Mlolwa (ODM)
Rose Shingira (Wiper)

Mwatate
Andrew Mwadime (ODM)

Wundanyi
Ray Mwangola (ODM)

Taveta
Ruth Lelewu

LAMU COUNTY
GOVERNOR
Shakila Abdalla (Wiper)
Abdalla Fadhil (Direct ticket-ODM)
Fahim Twaha (Jubilee)

SENATOR
Abu Chiaba (Jubilee)

MPS
Lamu West
Julius Ndegwa (Jubilee)

KWALE COUNTY
GOVERNOR
Salim Mvurya (Jubilee)
Dr Issa Chipera (ODM)
Chirau Mwakwere (Wiper)

SENATOR
Issah Juma Boy (ODM)

Mshenga Ruga (Jubilee)

Hassan Mzinga (Kanu)

Abdalla Ngozi (DP)

Gonora Kinyasi (ANC)

WOMAN REP
Zainab Chizuga (Jubilee)

Zuleikha Juma (ODM)

Fatma Tabwara (Party of Development Reforms)

MPS
Kinango
Gonzi Rai (Jubilee)
Benjamin Tayari (ODM)

Msambweni
Suleiman Dori (ODM)

Bashir Kilalo (Jubilee)

Marere wa Mwachai (National Vision Party)

Lunga Lunga
Omar ZOnga (ODM)
Kassim Pojjoh (Wiper)
Khatib Mwashetani (Jubilee)

Matuga
Hassan Mwanyoha (ODM)

Hassan Mwarora (Wiper)

Kassim Sawa Tandaza (ANC)

Mwalimu Degore (Jubilee)

ELGEYO-MARAKWET COUNTY
GOVERNOR
Alex Tolgos (Jubilee)

SENATOR
Kipchumba Murkomen (Jubilee)

WOMAN REP
Jane Jepkorir Kiptoo (Jubilee)

MPS

Marakwet West
William Kipsang (Jubilee)

Marakwet East

Kangogo Bowen (Jubilee)

Keiyo South
Daniel Rono (Jubilee)

Keiyo North
James Murgor (Jubilee)

KIRINYAGA COUNTY
GOVERNOR
Anne Waiguru (Jubilee)

SENATOR
Daniel Karaba (Jubilee)

WOMAN REP
Purity Ngirici(Jubilee)

MPS
Gichugu
Githinji Gichimo (Jubilee)

Ndia
George Kariuki (Jubilee)
Mwea

Kabinga Wathayu (Jubilee)

Kirinyaga Central

Wambugu John Munene (Jubilee)

HOMA BAY COUNTY
GOVERNOR
(ODM) Cancelled

SENATOR
Moses Kajwang’ (ODM)

MPS
Suba South
John Mbadi (ODM)

Rangwe
Dr Lillian Gogo (ODM)

Mbita
Milly Odhiambo (ODM)

WOMAN REP
Gladys Wanga (direct ticket ODM)

BOMET COUNTY
GOVERNOR
Joyce Laboso (Jubilee)

Isaac Ruto (CCM)

MPS
Bomet East
Beatrice Kones (Jubilee)
Sotik
Dominic Kosgei (Jubilee)

Konoin

Brighton Yegon (Jubilee)

Chepalungu

Paul Bii (Jubilee)

Bomet Central

Ronald Tonui (Jubilee)

NANDI COUNTY
GOVERNOR
Stephen Sang (Jubilee)

SENATOR
Samson Cherarkey (Jubilee)

WOMAN REP
Tecla Songok Tum (Jubilee)

Loading...